Visit At
The Foundation For Kurdish Library & Museum


Ali FiratHome  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bi mamoste Mehdî Zana re

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bi mamoste Mehdî Zana re

 

 

 

 

 

 

 

 


Baba Çawûş û Alî Firat, 19 Îlon 2019 Laleş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sürgünde bir Kürt arşiv cenneti: saradistribution.com

- İsmet Yüce

Yirminci yüzyıl bir yanılsamaların ölü zamanı. Bunu bu hale getiren, bu yüzyılın ulaşılabilir ve ulaşdıkca uzaklaştıran, sosyal ve medya teknolojisi oldu. Başta sosyal ve ulusal muhalefetin işine yarıyor gibi görülen bu sistem, tam bir yanılsama, yabancılaştırma, yanlış bilgilendirme ve yönlendirmenin merkezi durumuna geldi. Böylece daha çok da ihtiyacı olan toplumların ve bireylerin değil, bunları baskı ve etki altında tutmak isteyen güçlere yaradı.

Marks’ın en az anlaşılan ve felsefesinin en önemli saç-ayağı olduğunu düşündüğüm; yabancılaşma teorisi tartışıldığı dönemden çok bu günü anlatıyor, bu gün daha çok anlaşılması gerkiyor gibi duruyor.

İsveç ve Stockholm, tam bu anlamda ele alınmalı. İsveç ve Stokholm ilginç bir çoğrafya. Dışarıda bilinenin veya bilinmesi istenilenin tersine, Stockholm da diğer başkentler gibi, kozmopolit ve karmaşık bir sosyal yapıya sahip. Kuzey, dünyanın refah ve demokrasi ülkeleri gibi imgelendiriliyor, veya öyle olmadığı halde öyle gibi gösterilmeye çalışılarak bir sanal durum yaratılmak isteniyor. Sistemin ne kadar işine yarayan bir çaba olduğunu bilemiyorum. Ya imgesel yada bir şey yaratılmak isteniyor. Dünyada günlük birkaç dolar işçilik yapmak zorunda olanlar varken, sürekli refahın şöyle ve şu tarzda rakamsal hesabı veriliyor. Pratik sonuç bunu göstermiyor.

Sokaklar bunu göstermiyor. Kenar mahalleler, göçmenlerin durumu ve anlatılanlar bunu göstermiyor. Sokalarda dilenmek zorunda, görülen insan kalabalığı, Bogota veya Marakeş'tekinden daha fazla göze çarpıyor. Refah halkı, budilenmek zorunda olan halka pek çömert davranmıyor. Askerler ve polisler oldukça donanımlı, burada zenginliği ve refahı görebilirsiniz.

Kürt aydınlanmasının sürgün başkenti de denilebilir. 1900’lü yıllarda sürgünde, üretici ve koruyucu başkentler; Şam, Beyrut ve Kahire idi. 1970’lerden sonra bu misyonu Stockholm aldı. Kürt yazarları, siysetciler, sanatcıları ve bunların oluşturdukları kurumlar ve yarattıkları eserler Kürt tarihine, kültürüne ve sanatına büyük katkılar yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Foundation For Kurdish Library & Museum. saradistribution.com : Güncel kitablardan, antik kitaplara kadar, 200 yıllık Kürd hançerinden, 9000 yıllık kalıntılara dek, Kürd adı geçen her eseri bulmak mümkün. İnternet sayfasını incelemek bile insanda heyecan yaratıyor. Sara Kürd kütübhanesi, 30 senedir direniyor. Tabi biraz destek de alıyor. Çeşitli kurum ve kişilerin destekleri var. Londra Kürt Müzesinden, Cevad Melle arşivini göndermiş.

Amerikan Ulusal Kongresi arşiv Kütübhanesinden, Telaviv’e kadar, kaynaklar ve fotoğraflar . 1920’lerde yayınlanmış, ingilizce: ‘Kürdistan da kayak’ isimli makaleyi görmek anlatılmaz. Kürt tarihine dokunuyorsun. 800 yıllık Selahaddin Eyyübi sikkeleri, 1980'den sonra Avrupa'da yayınlanmış bütün siyasi bildiriler, neredeyse ; Kürdistan Gazetesinden, Serxwebun'a, Nubihar’a kadar bütün dergiler. Kasetler, taşplaklar: Meryemxan’dan ve cd ler. Pullar ve gravürler.

Girişte Serxwebun okuyan bir Alman fotoğrafı: 1983 ler olabilir. Hans Dubber'miş. Alman Kızılordusundan, grup dağıldıktan ve Alman polisi baskıyı yoğunlaştırdığında, Stockholm'a gelip Kürtlere sığınmış. Öülnceye kadar da bir Kürd gibi Lübnan'dan, Şam'a oradandan, Diyarbakır'a mücadele etmiş. Kitaplar ve dergiler çıkarmış. Bir Alman-Kürd emekçisini yaad etmek için, bu fotoğraf denildi. Kürdlerin iyiyi de kötüyü de unutmadığının bir örneği.

Goran Candan, tek kişilik ordu, tek başına yürütüyor. Kürdistan aşkı her halinden okunuyor. Çok şey kaybetmiş, ama milletine bu tarzda hizmet etmeye bu biçimde devam ediyor. Kürdlerle ve bölge ile ilgilenen her araştırmacı ve ilgili her şahsiyetin uğraması gereken bir kurum. Araştırmacı ve aydınların ilgi ve desteğini bekliyor. Bulunan kaynakların neredeyse çok azı kullanılmış, gözden geçirilip değerlendirilmeyi bekliyorlar.

Stockholm'da başka Kürdi kurum ve şahşiyetlerde var. Kürt tarihinde yeri önemli kiş ve kurumlar. Şeyh Ubeydullahın torunu Anna Şemzini, ressamlık yapıyor. Şairimiz, Çigerxwin in oğlu burada yaşıyor. Ünlü politikacılarımız ve devlet adamımız: Mehdi Zana burada, Şerefname ve Mem u Zin’in çevirmeni ve Kürd alimi: M.Emin Bozarslan da Stockholm'da, engin bilgi ve görüşlerinden yararlanma fırsatım oldu. Tarihin içinde gibi hissettim.

Uzun yıllar Kürtçe ve türkçe Kürd yazın ve araştırmasına hizmet eden APEC Yayınları ve sahibi;Ali Çiftçi hala aynı emekle bu işi yürütüyorlar.

Nedim Dağdeviren in kurduğu, oldukça kapasiteli Kürd Kütübhanesi, hala dünyanın her yerinden gelen araştırmacılara yardımcı oluyor. Uzun yıllar kütübhaneye emek veren Dağdeviren, 2007 de genç yaşta amansız bir hastalıktan aramızdan ayrılmış. Duhok lu; Newzad HİRARİ bu misyonu sürdürüyor. Kovan AMEDİ Stockholm’un tanınmış Kürd diplomat ve şahsiyetlerinden, her tarafta Stockholm'a gelen Kürd kişi ve kurumların temsilcilerini ağırlıyor.

Kürtçe bilmediğim için çeşitli defalar içerlemiştim. Fakat bu seferki kadar Kürtlüğüme yabancılaştığımı hissetmemiştim. Dil milli durum için elzem. Bilmeyenler ve dostlarımız en kısa zamanda bu boşluğu doldurmalı. Yoksa yabancılaşma kaçınılmaz.

10.12.2015

Müze ve kütübhane için adres: saradistribution.com
Kürd Kütübhanesi için: kurdlib.org
Apec yayınları için: APEC yayın: ALİ Çiftçi

RIZGARÎ:
http://www.rizgari.com/modules.php?name=Rizgari_Niviskar&cmd=read&id=2945
saradistribution.com

SERBESTÎ:
http://serbesti.net/forum/showentry.php?sNo=39903


KURDISH BOOK BANK:
www.kurdishbookbank.org

 

 

 

 

SERDANA MIROVÊN BI NAV Û DENG


BERÖMDA BESÖK PÅ SARA


SARA'YA ÜNLÜ ZİYARETER

 

 


Some Objects From The Rich Collection of
FOUNDATION FOR KURDISH LIBRARY & MUSEUM

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum