Türk Dil ve Tarih Kurumu başkanı Dersim'de görev yapmış Albay Nazmi SEVGEN'in
Belgelerle TÜRK TARİHİ adlı dergi'deki Kürtler adlı makale dizisi

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 Yukarıdaki başliık yazısında adı geçen dergideki yazı dizisi, Türk Dil ve Tarih Kurumu başkanlığı yapıp Dersim'de görev yapmış olan Albay Nazmi SEVGEN'in ''araştırmacılık'' ve ''gazetecilik'' çalısmaları hakkındakı belgelerin başlıca örneklerinden birini teşkil etmektedir.

Türk Dil ve Tarih Kurumu başkanlarından, Albay Nazmi SEVGEN'in insiyatifinde 1960-yillarında çikartılan Belgelerle TÜRK TARIHI dergisi'nde Kürt ulusunu inkar edip hatta ve hatta türk olarak gösterme çabalarının en ileri ve en dayanaksız, baş örneklerinden birini teşkil eden bu dizi-belge'lerin TÜMÜNÜ 40 yil sonra tekrar yayınlıyoruz.

Bu dergide, kuramlaştıirılmaya çalısılmış olan görüş, daha sonra t ürk resmî devlet ideolojisi şeklinde biçimlenerek kürd toplumuna empoze edilmiştir.

Kürdlerin kökeni, saçma, dayanaksız ve gülünç iddialarla Orta Asya t ürk boylarina dayandırılmakta, hatta efsanevi Kürd ulusal destanı Mem û Zin'in adına bile tahammül edilemeyip; Zen u Men Hikayesi seklinde zikredilerek, utanmazca adı bile tahrif edilmeye çalışılmıştır.

Büyük Kürd Hanedanlarindan Bitlis Emiri VI. Şerefhan ve Cezire Emiri Büyük Bedirhan Bey hakkinda bolbol aşağılayıcı ve küçültücü ifade ve sözler kullanılmaktadır. Örnegin işgalci, köleci, islamcı osmanlıya büyük sadakat göstermiş olan İdris-î Bitlisî'yi göklere çıkaran övgü ve iltifatların ardından, yukarıda adları zikredilen Bitlis hanedanı VI. Şerefxan ve Cizîr hanedanı Büyük Bedirhan Bey hakkında mütemadiyen osmanlı sultanı Kanuni'nin elini öpüp af diledikleri ve sultana 'aciz kulunuz' sözlerini söyledikleri sik sik vurgulanmaktadır.

Belgelerle TÜRK TARİHİ adlı dergide cıkmış olan bu yazı dizisinin muhtevası, dikkatlerimizi t ürk devletinin çok önemli bir kürd politikasına daha çekmektedir. TC tarihinde zaman zaman kürd ve Kürdistan sözcükleri kelimenin tam anlamıyla tabu haline getirilerek yasaklanmış, hatta yabancı basın yayın kaynaklarının konusu olan içeriğinde Kürdistan sözcüğü yazıldığından dolayı, yasaklanarak cezai müeyyidelere tabi tutulan yasaklanmış kitap ve yazarlar yüzlerce ve binlercedir.

Eski osmanlı siyasi geleneğinin doğal bir parcası olan Kürdistan ve Kürd sözcükleri, adı gecen bu dergide hiçbir cezayî müeyyideye tabi tutulmadan yayınlanıştır, çünkü gerçeği çarpıtma ve tahrif etme amaçlı kullanılmıştır.

Bu belgelerin bütünü, orjinal biçimiyle asağıda yayınlanmaktadır. Takdir okuyucunundur.

21.03.2007

_____

NOT:
_____

SUNİ - NAYLON BİR ÜLKE VE DİL ANCAK BÖYLE İCAT EDİLİR

Türkiye denilen suni, çakma, naylon ülke & ulus Türkiye & SÖZDE türk ulusu işte bu suni şekilde yaratıldı.

UYDURUKÇA'yı, yani sözde dil olan ''türkçe''yi işte bu fani insanlar LABORATUVARDA böyle yarattı.

Medeniyet dili olan kadim dil KÜRDÇE'de şöyle bir deyim vardır:

- Xwelî Li Qûna We Bûyo!

Yani toprak başınıza!

Açıkçası: siz hiçbir bok bile değilsiniz.

 


Türk Dil ve Tarih Kurumu Baskani Albay Nazmi Sevgen'in BELGELERLE TÜRK TARIHI dergisi'ndeki
Kürtler adli Makale Dizisi
-1968

Belgelerle Türk Tarihi Dergisi Sayi 5 - Kapak   (Kürtler)

Belgelerle Türk Tarihi Dergisi Sayi 5 - Sayfa 1 (Kürtler)

Belgelerle Türk Tarihi Dergisi Sayi 5 - Sayfa 2 (Kürtler)

Belgelerle Türk Tarihi Dergisi Sayi 5 - Sayfa 3 (Kürtler)

Belgelerle Türk Tarihi Dergisi Sayi 5 - Sayfa 4 (Kürtler)

 

(devam edecek)

 

 

 

 

 

DOCUMENTS

 

 Foundation For Kurdish Library & Museum