WINDAYÊN ME
WINBÛYIYÊN ME
Desaparecidos
Kayıplar

Home |Destpk|Ana Sayfa

 

 

Windayên me yên serdema 12'yê Îlona 1980

 

 

 

 

Dewleta tirkî zarokên van dayikan revandin, di binçav de winda kirin û wan kuştin...
Dewletê mirovên sivîl û bêsûc revandin, şikence bi wan kir, ew winda kirin û kuştin. Îro jî bêşerm û bêfedî rayedarên dewleta qatîl rabûne û dibêjin dayikên wan mirovan “probaganda terorê dikin”
Teror çi ye, kî terorîst e? Ka ji min re bêjin? Tu bihêz bî û tu bi milyonan însan bikujî tu nabî terorîst û tu dikarî ji hemî kesî re bêjî “tu terorîst î ” S-K.

 

 

 

HESAP KİTAP ZAMANI
Ne şehit ailelerine sahip çıkıyoruz, ne kayıplara, ne savaş esirlerine ..
O zaman BİZ NE BİÇİM BİR HALKIZ?
O zaman bütün konuştuklarımız sadece boş ve anlamsız sözlerden ibaret değil mi?
--- 100 senedir Güney Kürdistan'da (1920),
--- 95 senedir de Kuzey Kürdistan'da (Amed 1925, Ararat 1930, Dersim 1938) kürdler bir özgürlük mücadelesi verdi. Yalan mıdır?
Ama bir derli toplu bilanço yok ki bakalım ve halkımızın başına ne geldi, ne gelmedi diye tarihimizi bir anlayalım!
Son 24 senedir, yani neredeyse bir çeyrek asır oluyor, dünyanın EN HIZLI, EN GENİŞ İLETİŞİM AĞI olan İnternet imkanına sahiptir kürd licderleri, ama tanrı aşkına 1 tek satırlık bir arşiv oluşturdular mı kürd tarihi konusunda? HAYIR.
Aşağıda kayıplarımız ile ilgili bir İnternet sayfası açtık. Onbinlerce ve muhakkak yüzbinlerce kayıplarımız var. Bunların ailelerinin 40, 50 yıldır yılmadan usanmadan sürdürdükleri arayış çalışmaları basına yansımıştı. Ama hiçbir kürd liderlik kurumu tarafından bu ailelerimizin bu önemli çabaları ne yazık ki hiçbir destek görmedi.
Derin üzüntüler içinde olan yaralı yüreklerinin büyük acılarını içtenlikle paylaşıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Stop Disappearences of Kurds in Turkey!

 

 

 

 

 

Yanardağlar derinde duran ateş deryasına baca işlevi görür, bir patlama olduğunda çıkan lavlardan derinliklerde kaynayan bir magma denizi olduğunu anlarız. Öyle bir ateştirki kayaları eritir, eriyen taş, toprak sıvılaşır, sel olur akar.

Çinliler geleneksel takvimlerinde yılları isimlendirmiş, her birini bellekte kalacak şekilde adlandırmışlardır. Kürtler takvimi bir başka şekilde isimlendirse, senenin her gününe ayrılışı yada zorla koparılışı bağrımızı ateş gibi, lav gibi yakan sevdiğimiz bir kürdün, mücadele abidesi bir yiğidin adını verse senenin 365 günü yetmez. On yılları birbirine eklesek yine her güne unutulmaz bir zulüm düşer, unutulmaz bir kürdün hatırası düşer.

Yıllık takvimin yetmeyeceği kürt kayıpları, bugün adını anarak ihtiram ettiğimiz yiğitler sadece yanardağın bize gösterdikleridir. Yaşamına kastedilmiş milyonlarca isimsiz kürdün çığlığı ise yanardağın derinliklerinde bir ateş denizi gibi durur. Dağın hem püsküren lavına hem dipte kaynayan ateşine ihtiram etmek yeşerecek umuda selamdır, insanca yaşama isteğinin ifadesidir.
Umudun emektarlarına bin selam olsun. Dağa, denize bin selam olsun. Onlar gönlümüzün ebedi ışığıdır. Bugün aramızda olmayanları sevgiyle yadediyor, anıları önünde hürmetle eğiliyorum.

(KFD)

 

 

 

 

 

 

 

GLÖMMER ALDRIG:

- Ferhat Tepe, en nyutexaminerad kurdisk journalist mördades av Turkiet

 

Ferhat Tepe Gazeteci 28 Temmuz1993

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday Mothers for "Disapeared" by the islamist Turkish state killed Kurds

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 EYLUL 1980

DİYARBAKIR ZINDANI

 

FERHAD TEPE

 

 

 

 

SOKAK İNFAZLARI

 

 

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum