ZEYNELABİDİN HAN

01.01.1961   |   26.02.2020

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynel Abidin Han, Almanya’nın Berlin kentinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

“Ey serxwebûn”, “Siya Çûyinê”, “Bagera Nergizan” ve “Stran digotin” gibi ondan fazla kitabın yazarı olan Han, uzun yıllar kürd siyaseti içinde mücadele etti.

Muş’un Varto ilçesinin Qilçix (Aydınpınar) köyünde 1961 yılında dünyaya gelen Han, kürd meselesindeki görüşleri nedeniyle Türkiye’de uzun süre hapis yattı.

1985-89 yılları arasında Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünden mezun olan Zeynel Abidin Han, siyasi baskılar nedeniyle Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı.

Zeynel Abidin Han'ın kürdçe’nin kurmanci ve kirmancki (zazakî) ile türkçe dillerinde çok sayıda kitapları ve çevireleri bulunuyor.

Han, 2003-2007 tarihleri arasında Berlin’de kurulan Evra Yayınevi’nin uzun süre editörlüğünü yaptı. Evra Yayınevi, çok sayıda kürd eserin basılmasına ön ayak oldu.

Zeynel Abidin Han’ın oğlu Gazîn Onur Han 2007 yılında Han Yayınevini kurdu. Zeynel Abidin Han oğlunun kurduğu yayınevinin editörlüğünü yaparak, çok sayıda kürdçe kitap basılmasına

yardımcı olmuş, Kürt dili ve edebiyatına büyük katkıda bulunmuştu. Sokrates'in Savunması'nı kürdçe'ye çevirmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belediye başkanı Kürd yazar Han'ın cenazesini araçtan indirtti

- Kürd düşmanı işgalci-islamist sömürgeci türk devleti

AK Partili Muş Belediyesi Başkanı Feyat Asya’nın talimatıyla kürd yazar, şair ve çevirmen Zeynel Abidin Han’ın cenazesi cenaze aracından indirildi. İmam ise Varto Belediyesi kayyımının talimatıyla Han'ın cenaze namazını kılmadı.

Almanya’nın Berlin kentinde 25 Şubat gecesi geçirdiği kalp krizi sonucu ölen kürd yazar, şair ve çevirmen Zeynel Abidin Han, memleketi Muş’un Varto ilçesinde toprağa verildi.

Ailesi ve yakınları tarafından havalimanından Han’ın cenazesi, Muş Belediyesi’ne ait cenaze nakil aracı ile memleketi Varto’ya ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Polis arama noktasına durdurulan cenaze konvoyu, gerekçe gösterilmeksizin uzun bir süre bekletildi. Tekrar Varto’ya doğru hareket eden konvoy bu kez AK Partili Muş Belediyesi Belediye Başkanı Feyat Asya’nın talimatıyla Muş-Varto yolunda durdurularak, cenaze araçtan indirildi. Han’ın cenazesi, karşılanma konvoyun da bulunan bir pikap kasasına konularak Varto’ya ulaştırıldı.

Cenaze Varto’ya ulaştığında ise polisler “yoğun katılımın tahriklere yol açacağı” gerekçesiyle defin işlemine herkesin giremeyeceğini, sadece yakın akrabalarının katılımı ile Han’ın defnedilebileceğini söyledi.

Belediye bünyesinde çalışan imamın Varto Belediyesi kayyımın talimatıyla cenaze namazını kılmaması üzerine Han’ın Varto Cemevi’ne getirilen cenazesi yakınları tarafından kılınan namazın ardından ilçe mezarlığa defnedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynelabidin, 2003 Kurdish Book Bank - SARA, Stockholm

 

 

 

KURDISH AUTHORS

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum