ANFAL
GENOCIDE

Between 30/31.07.1983   |   14.04.1988
Anfal = A Chapter from The Quran and means Cleansing

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

30-31 Temmuz 1983


Barzan mıntıkasından yüzbinlerce erkek, Irak çöllerine diri diri gömülerek katledildiler.
Irak Devleti tarafından kürdlere karşı yürütülen soykırımda toplam 300 bin kürd katledildi.
Bugün bile yübinlercesinin mezarı bilinmemektedir. Kürdistan'da kisa aralıklarla Enfal Soykırımı Toplu Mezarlarına rastlanmaktadır.

FOLKMORDKAMPANJEN AL-ANFAL - Ett bestialiskt folkmord på kurderna.. dedicerat ur den muslimska koranen som betyder rensning..
Det är en kapitlet i Koranen med samma namn, se Al-Anfal.

Operation Anfal, arabiska Al-Anfal är samlingsnamnet för den serie av militära attacker som utfördes 14 April 1988 i Södra Kurdistan.
Uppemot 300 tusen civila människor antingen begravdes levande eller sköts ihjäl..

Världspressen gav nyheten inte ens med små noticer..

Det var irakiska-arabiska nationalister som utförde dådet som pågick under fyra år. Irakiska arabiska soldater tillsammans med PALESTINSKA FRIVILLIGA,
23 tusen palestinska frivilliga deltog detta folkmord kampanj tillsammans med irakiska arabiska armén..

Kvinnor barn förslavades enligt "fredens religion" SLAM..
Kurdiska småflickor såldes till bordeller i Jordanien, Syrien, Baghdad och till och med i Egypten..

Allt detta enligt den arabiska politiska ideologin: İSLAMism...

BILDEN: Ovetande barn som ska snart begravas levande..

Detta är islamism, detta arabnationalism, detta är turknationalism, detta är persisk nationalism med en gemensam nämnare; ISLAM och islamism..

Al.-ANFAL GENOCIDE CAMPAIGN

There are hundredsö thousands of Anfal massh-graves ın Kurdıstan.
In total, more than 180 thousand Kurds were killed as a result of the mass killings by the Arab nationalist racist Iraqi ockupant state
and it's leader İslamo-Fascist leader Saddam Hussein in Southern Kurdistan, known as Anfal.Campaigne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURAN SURESİ ENFAL - SAVAŞ GANİMETİ DEMEKTİR

23-03.1988 - 07.10.1989

182.000 esir edilip Irak çöllerinde diri diri toprağa gömülrü.
4500 köy ve ilce yok edildi
1800 okul, 300 hastahane, 3000 cami ve 27 kilise yıkıldı

Artık bir yılın takvim yaprakları kürdlerin uğradığı soykırım sayısına yetmiyor .. Kürdlerin Tarihinde HERGÜN bir soykırım günüdür.

İşgalci, katil Irak devleti’nin kürd kürd halkına uyguladığı Enfal Operasyonu 3 Yıl sürdü ve bu operasyon kapsamında daha önce eşi benzeri yaşanmamış olan Halepçe Katliamı vahşeti de kürd halkına yaşatıldı. Resmi kayıtlara göre 1983-1989 tarihleri arasında süren Enfal Operasyonu, kürdlerin topyekün bir yıkımdan geçirilmesi hedeflenen bir operasyondu. Katil Saddam uyguladığı bu vahşet ile insanların tepkisini çekmemek için Kuran’daki Enfal Suresinin ismini alarak, gerçekleştirdiği operasyona Enfal Operasyonu demiştir.

 

 


Anfal Genocide
In Southern–Kurdistan

Genocide, mass murder, ethnic cleansing, forced disappearance
Deaths 50,000–100,000 (according to Human Rights Watch although Kurdish officials have claimed the figure could be as high as 182,000

Perpetrators Government of Iraq, especially Saddam mHusaaın and his minister Ali Hassan al-Majid

Motive Anti-Kurdish sentiment, Arabization, Eliminate the Kurdish inhabitants

The Anfal genocidewas a genocide that killed between 50,000 and 182,000 Kurds as well as a couple of thousand Assyrians. It was committed during the Al-Anfal campaign (Harakat al-Anfal/Homleh al-Anfal) led by Ali Hassan al-Majid, on the orders of President Saddam Hussein, against Iraqi Kurdistan in ''northern Iraq'' during the final stages of the Iran–Iraq War.

The campaign's name was from Sura 8 (al-Anfal) in the Qur'an, (see below) which was used as a code name by the former Iraqi Ba'athist Government for a series of systematic attacks against the Kurdish fighters in Southern Kurdistan ''northern Iraq'' between 1986 and 1989, with the peak in 1988. Sweden, Norway, South Korea and the United Kingdom officially recognize the Anfal campaign as a genocide. The genocide was part of the destruction of Kurdish villages during the Iraqi Arabization campaign.

 

 


Ayet:8:2-008. Enfal - (Ganimetler) Al-Anfal

 

 

 

 

 

 

 

 

Why do they become such wild animals? Here's the answer:

The Koran says: Bury God's enemies alive. You will NOT be held responsible for their death because the hands you use to kill right then are not your hands.

Milletê kurd ew çend bêserûber bûye ku hîna serok, siyasetvan û rewşenbîrên wî NIZANIN ku ew mezintirîn QIRKIRINA (genocide) li tarîxê ku hatiye serê wî, li KÎJAN tarîxê qewimiye. Li vê buwarê ji her seriyekî dengekî dertê !!!! Yek dibêje 1983, yek dibêje 1986, yê din dibêje 1988.

LÊ RASTÎ LI VIR E:

Lê li domana şerê li navbera Iraq-Îranê ku sala 1980yî dest pê kir, NASYONALÎSTÊN ARAB ên ÎSLAMÎST di bin serokatiya serokê IRAQê SADDAM û xwebexşên FÎLÎSTÎNÎ yên li nav artêşa Iraqê, li navbera sala 30.07.1983 ta sala qirkirina li Helebcê, sala 1988an kurdan qir kirin. Li navbera van 5 salan ji 300î bêhtir kurd hatin kuştin. Şêweya herî berfireh a kuştina van mirovên sîvîl ên bêguneh, binaxkirina bi saxî bû. Makîneyên kepçe yên Iraqê erd dikolan, kurdan tevî zar û zêrç bi saxî dikirin nav çalan û xwelî li ser wan dicivandin.

Ev e azîne û metodeke hovane ya zalimên zaliman bû ku bi serê xelkê sîvîl ên bêguneh de dihanîn ji ber ku ew kurd bûn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bermayen pêlav û gerdeniya zarokên enfalkirî yên kurda..

A Result of The Religious (islam) Masked Arabic Nationalism (Jihadism/Racism/Terrorism):
The Arabic Nationalist Dictator Saddam's Army of The Arabic Baath Party Started To Kill 240,000 Civilian Kurds in April 14th, 1984, So Called AL ANFAL Campaign continued in four years.

In this Arabic Army of Hell, 23 000 Jihadist Palestinians participated in this reckless, Holly-Arabic-Islamic-Religious killing, premature burials, burnings and rapings campaign. The İslamist Palestinian Arabs captured and sold many thousands of Kurdish teen aged girls to Egyptian, Jordanian and other Arabic countrie's whorehouses.

ANFAL (8/41) is the name of a chapter (sura) of The Arabic Kuran and means: Plunder, Loot, Booty.

 

 

 

 

 

 

Symbolic burial ceremonies
many years later when Kurds were liberated
from the Iraqi Baas regime

 

14 Nisan 1986

‘Enfal Soykırımı’
Saddam önxülüğündeki işgalci-islamist arap milliyetçi Irak devleti tarafından kürdlere yönelik soykırım operasyonu başlatıldı.
Saddam'ın kurduğu bu kamplar Hitler'in kurduğu kamplara benzemekteydi hatta daha kötü.
İnsanları diri diri toprağa gömdüler. Irak devleti 2003'te Amerika tarafından yıkıIrak yerle bir edildiğinde, bu
insanlık dışı katliamlar esnasında çekilen videolar devlet arşivlerinden ele geçti.

Kürd yaşlılar açlıktan ölürken çocuklar ya hastalıktan yada başka ailelere verilip yok edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Being buried alive - That's exactly what happened during the Anfal campaign

 


These smiling Kurdish children, who do not understand what they are being put on for, are waiting in line to be buried alive after a while.

Resimde görülen ve ne için sıtraya konulduklarını anlamamış bu yüzü güleç kürd çocukları biraz sonra diri diri toprağa gömülmek için sıra bekilyorlar.

 

 

 

 

 

Bitikîne!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşgalci-faşist Irak Devletii’nin kürd halkına uyguladığı Enfal Operasyonu 3 Yıl sürdü ve bu operasyon kapsamında daha önce eşi benzeri yaşanmamış olan Halepçe Katliamı vahşeti de kürdlere yaşatıldı.. Resmi kayıtlara göre 1986-1989 tarihleri arasında süren Anfal Operasyonu, Kürtlerin topyekun bir yıkımdan geçirilmesi hedeflenen bir operasyondu. Zalim Saddam uyguladığı bu vahşet ile insanların tepkisini çekmemek için Kuran’daki Anfal Suresinin ismini vererek, gerçekleştirdiği operasyona Enfal Operasyonu denmiştir… Ve bu zulmüne İslam dinini de alet etmeyi başarmıştır. 

Anfal Operasyonu ile 180.000 ‘den fazla kürd öldürüldü. Saddam Hüseyin Dokan Baraj Gölü’nün kapaklarını açması ile 1000’lerce kürd, Baraj sullarının akımına kapılarak yaşamlarını yitirdi.. Suyun dinmesi ile Baraj suyu altında kalan birçok insanın cesedi çamur altından çıkarıldı..

Bu operasyon kapsamında 100.000’lerce kürd toplu mezarlara gömüldü, binlerce Kız çocukları ve Kadınlar kaçırılarak namusları kirletildi… Anfal Operasyonu dünyanın görmediği en vahşi katliamlardan biriydi.. Kürdler aradan uzun bir süre dahi geçmeden 2 farklı soykırıma daha uğrarken, dünya bu vahşetlere seyirci kalıyordu..

14 Nisan Güney Kürdistan’da yaşanılan Enfal Katliamının Yıl Dönümü. İşte Enfal Katliamı ile İlgili bilim, bilmediğimiz gerçekler;


1-) Enfal Katliamı’nın yaşanması resmi olarak 1986 Yılında görülse de, Soykırım süreci 1983 Yılında Barzan erkeklerinin katli ile başladı..

2-) 10 ile 70 yaş arasındaki 8.000 Barzan ferdi aynı gün topluca evlerinden alınarak Irak’ın Güneyindeki çöllerde diri diri gömülerek öldürüldü.

3-) 1983 Yılında Barzan Ailesindeki erkeklerin çoğu öldürülürken, Kadınları da zorunlu olarak Erbil ve Musul’a zorunlu ikamette tabi tutuldular.

4-) 1986 ile 1989 yılları arasında çoğunluğu kürd toplam 182 binden fazla Kürdistan’lı kimyasal silahlarla öldürüldü.

5-) Bu tarihler arasında Güney Kürdistan’da 4670 köyün 4000’i Enfal Soykırımı ile yerle bir edildi. 182 Bin’den fazla Kürdistan’lı öldürüldü, bunun yanında 1800 Okul, 300 Hastane, 3000 Camii ve 27 Kilise yıkılıp yakıldı. Bu 3 yıllık süre içerisinde Güney Kürdistan’daki köylerin yüzde 90’ı tamamen yok edildi.

6-) Enfal Operasyonu kapsamında yer alıp duyulan katliamlar arasında Halepçe Katliamı yer almaktadır, bu katliamda Enfal Operasyonu içerisindeki en küçük ölçekli katliamdı. O gün daha medyaya yansıtılmamış Halepçe’den daha vahşi katliamlar uygulandı. Medyaya yansıtılanın aksine Enfal Soykırımı 1989 Yılında Güney Kürdistan’ın Zaxo ilinde son buldu.

7-) Enfal Soykırımı ile Barzan Ailelerinin 1983 yılından beri dünyanın en uzun süren yasını tuttuklarını ve bu ailenin kadınlarının katliamdan sonra yaşadıkları süre boyunca siyahlara bürünüp pek konuşmadıkları ve tarihe “Barzan Dulları” olarak geçtiler.

8 -) Aradan 30 Yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala Barzan Bölgesindeki birçok yerde düğün yapılmıyor ve müzik dinlenilmiyor.

9-) Saddam zulmü ile sadece insanlar değil o bölgede yaşayan tüm canlılar etkilenmişti. 182 Bin’den fazla kürd yaşamını yitirirken bunun yanında sayamadığımız 100 bin’lerce canlı da yaşamını yitirmişti. Enfal Operasyondan sonra oluşan bu inançla günümüzde bu bölgede yaşayan hayvanlar öldürülemez. Bu bölge içerisinde hayvan öldürenler hapisle cezalandırılmaktadır. Bu cezalara göre Kuş öldürenin cezası 4 Yıl hapis iken, Ceylan öldürenin cezası da 14 yıl hapistir. Bu bölge şuan doğal bir sit alanıdır.

10-) Güney Kürdistan parlamentosu’nda Milletvekili olan bir Vekil 2005 yılında cesur bir çıkış yaparak korumaları ile Güney Kürdistan ovalarında tek tek toplu mezar aramaya başladı. Birkaç günlük arama sonucunda yüzlerce cenaze bulduğunu, ve bu cenazellerin aynı yıl Barzan bölgesine getirilip DNA testleri sonucu kimliklerinin belirlenip yeniden gömüldüğünü ama 185 Bin Şehidin içinde sadece bir kaç yüz kişi olduğundan dolayı Kürdistan Hükümeti tarafından kimlik bilgilerinin devlet sırrı olarak tutulması ve hiç kimseyle paylaşılmaması kararlaştırıldı. Ve bu nedenle her Barzan ailesinin çarşamba günleri mezarlıklara gidip, rastgele herhangi bir mezarı seçerek mezardaki o kişiyi kendi çocuğu/eşi/babası/kardeşi yerine koyup bağrina basıyorlar.

11-) Kürtlerin kutsal günleri arasında yer alan Çarşamba Gününde, Barzanlı aileler her Çarşamba mezarlığa gidip bir mezarın onarımını yapıp, ağlarlar.

12-) Cenazeler Kürdistan’a getirilince Mesud Barzani konuşma esnasında gözyaşlarına hakim olamayıp hıçkırıklarla ağladığı için etraftaki tüm gazetecilerin kameraları toplatılmıştı.

13-) Bir genç “Babama su getirdim” diyerek kürsüye fırladığında tüm kameralar çekimdeydi. “Sussuz Babama Su Getirdim.”

14-) Enfal katliamı esnasında öldürülen kürdlerin, öldürülmeden önce günlerce sussuz bırakıldıklarını Kürdistan’daki her kürd bilir. Bu nedenle her çarşamba mezarlar sulanır.

15-) Enfal katliamı süresince Kdp ve Ynk peşmergelerinin şartsız olarak ateşkes ilan ettiklerini ve yüzlerce Ynk Peşmergelerinin Kdp’li mağdur insanlara yardım ederken öldürüldüler.

16-) Eş, Baba ve Çocuklarını kaybeden Barzan kadınlarının senelerce Musul ve Erbil’de inşaatlarda çalıştırıldılar.

17-) Nişanlanıp ama daha evlenmeden katledilen Barzan erkeklerinin eşleri bir daha asla evlenmediler. Kadınlar bu matemi canlı tutmak için hep siyah giyindiler.

18-) Enfal ve Halepçe Katliamı ile Güney kürdleri Bağımsızlık için herşeyi yapmaları gerektiğini anladılar. Yeni Enfal ve Halepçe Katliamları oluşmasın diye Güney kürdleri Devlet olabilme ruhuyla hep çalışıyorlar.. Ve Bağımsız bir Devlet olmaları an meseledir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Someone should tell the Kurds who are defending the Palestinian terrorists that 23,000 Palestinian volunteers in Iraqi army murdered, tortured and raped thousands of Kurdish innocents civilians during the Arab nationalist (Islamist) state of Iraq's "cleansing campaign", the so-called Anfal campaign 1983-1988 in southern Kurdistan. The Islamist Palestinians believe that Kurds who are fighting for their human rights are the lackeys of the infidel Western world and kill the Kurds and take their children and women as Islamic booty is right. Saddam had promised these Palestinians who took part in the cleansing campaign would be allowed to take Kurdish children and women as Islamic booty. And that made these vomit. They sold Kurdish children and girls to the brothels in Baghdad, Amman and Cairo.

--- Thank you for being such a "conscious human rights fighter" and defending these jihadists terrorists! No Palestinian say 'Free Kurdistan'. On the contrary, almost all of the Palestinians are against Kurds who are fighting for the human rights of the enslaved Kurdish people; Palestinians stand against the Kurds, saying, "The Kurds are enemy of Islam they are dividing the Islamic State.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The cowardly Iraqi, Turkish & Persian armies makes no difference between old, young, children, women or sick,
all living beings in Kurdistan are murdered by them

 

Hiçbir insanlık ve acıma duygusu göstermeden ve gözünü hiç kırpmadan seni bu hunhar şekilde katleden ve aşağılayan düşmana kardeş diyorsan,
o zaman SEN İNSANLIĞA KARŞI DAVRANAN BİR DÜŞKÜNSÜN. İşte insanlık düşmanı vatansız işgalci mikroplara kardeş diyen kürd liderler
bu büyük insanlık suçunun ortağı olan adi düşkünlerdir. Bu işte helalleşme de yoktur. Biz elbiseli yamyamları komşu olarakta İSTEMİYORUZ.
Asya'dan geldikleri gibi, KÜRDİSTAN ve DOĞU YUNANİSTAN'dan çekip GİTSİNLER. Kürdler’in türkler, araplar ve farslar arasında ilişkiyi kime anlatırsanız, size vereceği cevap, bu ihtilafın tek çözüm yolunun Bağımsız-Birleşik Kürdistan Devleti‘nin kurulması olduğunu size söyleyecektir. Bunun dışında bir çözüm şeklinden söz etmek, kürdleri yeniden köleliğe mahkum etmekten başka bir işe yaramaz. Bugüne kadar kurulamayan kardeşlik ilişkisi, bugünden sonra kurulamaz. İşgalci, islamo-faşist türkler, araplar ve farslar ile komşu olmak bile risklidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kürdistan'da 1980'lerdeki yoğun türk mezalimi döneminde kürd halkına 'fişleme' sırasında yapılan büyük işkencelerden utanılsaı bir sahne..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İsrail'deki Yahudi Kürdler İsrail'de Irak Devletini protesto ediyor...

Irak Devleti, 1986-1989 yılları arasında "El-Enfal Operasyonu" adı altında 300.000 Kürd katletti.

İslam ülkelerinin tamamı katliama seyirci kaldı.

(Fotoğraf İsrail Ulusal Kütüphanesi Arşivi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Heroic US General Norman Schwartzkof

It was 23 000 Palestinian Islamist volunteers participated The Iraqi Arab State's Anfal Campaign agains the freedom, equality, democracy and secuilarizm demanding Kurdish people.
--- Entire The Palestinian Cause is Islamism, Jihadism and Racism-oriented TERROR against The Jewish and Kurdish Peoples

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enfal Trajedi Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ENFAL'Ê JI BÎR NEKE!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şîwena birîna Enfal'ê her berdewam e ta kurd li dunyayê hebin

 

 

 

DI GEL YEZDAN

Ev hezar û çarsed sal e
Li welatê min "enfal" e
Ser û mal û namûsa min
Li dijminê min helal e
......
Ey Xudayê şev û rojan
Bila bes bin ev derd û jan
Ev dîn eger dînê te ye
Kê kir hevalê xûnmijan?

Ez l'welatê xwe bê sûc
Riswa dibim ditevizim
Bi fetwaya mizgefta te
Di xûna xwe digevizim

Ev derdê min pir ji mêj e
Çîrok dijwar û dirêj e
Hemû diz in, mirovkuj in
Dîroka wan, mişt qirêj e

Ceng û rev e sal û zeman
Kuştim evan derd û xeman
Bûm gedayê vê dunyayê
Nav û namûs jî min neman

Ez rateqandim derbider
Li ser serê min ceng û şer
Min dikujin, hem dibêjin
Selewat li ser pêxember

Li îslamê zû peyda bûm
Hem şagird û hem seyda bûm
Ji hingê ve heta ev ro
Girtiyê dahf û qeyda bûm

Ku îslam hate meydanê
Hizr û hêza xwe min danê
Min bi xûna xwe mezin kir
Wê ez xistim di zindanê

Dîn ez kirim sed ol û ol
Sofî mofî bê maf û şol
Misilmanek bê ser û ber
Belengaz û qels û melûl

Bi destê van milislmanan
Evan cîran û pismaman
Tev bi talan û şewat çû
Dam û dezgeh, xam û man

Rejîma tirk û ya faris
Hem erebên nezan û birsî
Rûmeta min perçiqandin
Dîn li derdê min nepirsî

Bi navê te û bi navê dîn
Pênûsa min ji min dizîn
Bi ol û qanûnên sexte
Ku ji mêj e hemû rizîn

Ey Xudayê jêr û jorî
Ger tu nêzîkî ne dûr î
Heywax li min heta kengî
Ev kotek û zulm û zorî

Nizanim çend sal û dem e
Li pey evê doza xwe me
Her li pey bûm, dê li pey bim
Bê rawestan heta heme

Hawar dikim ez eve me
Xudanê vê qada xwe me
Wek miletan ez milet im
Çima nebim? Madem heme

Ez ku heme gerek hebim
Keyayê welatê xwe bim
Ev hawara min rewa ye
Heta kengî aware bim?

Dixwazim wek wan azad bim
Bi dewleta xwe dilşad bim
Hem dost û hevalê wan bim
Ne kêmtirê kes ji wan bim

Bo çi dîlê vî derdî bim?
Tim bindestê vî û wî bim!
Dixwazim ez efendî bim
Ne koleyê kesek dî bim

Tu rast î û rastî xweş e
Ev derdê min dedek reş e
Her çi min got û ez bêjim
Durist û zelal û geş e

Li Mosko kevinperest im
Li Waşînton komonîst im
Li mizgeftê ez kafir im
Li Ankerê terorîst im

Welatê min kirin let let
Nehêlan xwe bikim dewlet
Mizgefta min ne ya min e
Eve karê xwehr û xelet

Mizgefta min erebî ye
Bi tirkî û ecemî ye
Tif li kurdê bêjit bila
Ew ne j'min e, ew bîjî ye

Şildim û bildim tirkî ye
Kîzb û nîfaq erebî ye
Xîrrrî mîrrrî farisî ye
Pa rûreşiya min cî ye?

Çi derdek hişk û bela ye
Navê Xudê bismila ye
Her tişt bi zimanê daykê
Xweşiya hizr û dila ye

Ku tênegehim ka vîtamîn?
Fayde çi ye amîn amîn
Rastî ev e li min negre
Ey Xudayê alemîn

Zimanên tirk û ereb e
Li welatê min xezeb e
Tu bi kurdî şîrîntir î
Ev gotinek pirr edeb e

Ji kovanan pirr û mişt im
Dagirtî me ez biriştim
Mizgefta min di gel wan e
Ez bê pişt û bê her tişt im

Ew miletê dewlet nîne
Bivêt nevêt ew bê dîn e
Bê dewletî bê dînî ye
Dîn û dewlet j'min dizîne

Ew kurdê vê nevêjit
Xaîn e yan jî ker e
Rûmebirîndar e kurd
Welat kul û keser e

Dîn û qanûn du nivişt in
Ji ayatan pirr û mişt in
Ji bo weca faşîstan e
Ez û yên wek min pê kuştin

Xudayo min heq navê te ye
Lewra dibêjin heq heq e
Lewra jî ev hawara min
Teq û req û deq deq e

Tif li qencê wan
Len estesnî minhum eheden
Har û hov in, ne mirov in
La yexcelone ebeden

Sûnd bi te û bi Încîlê
Bi Tewrat û tehwîlê
Xew naçê çavê kes ji wan
Bê kuştin û qal û qîlê

Îndehum elfitnetu elezzu min eleselî
We re'su l însanî ke re'sin min elbeselî
Tarîxa wan ne tarîx e
Ma çi bêjim? Hema rîx e

Hemû gef û tirre tirr e
Hizirkuj e, wek zernîx e
Ya delîle dûdî fî leylî duca
Ji te ez qet xafil nebûm çu ca'

Sipasdarê te me Xuda
Înnenî mine şşakirinîn
Lakinnenî len ekûne ebeden
Mine ssabirîn

Gotinek pir şîrîn e
Men sebere zefere
We lakin ela zzulmî
Men sebere kefere

Ew çi sebr e ya îlahî
Ela ceraîmil cubenaî?
Ew ela nezaletî zumretin
Min wihûşil enfalî?

Napalim û jahr û gaza xerdel û çepelî
Min ecmelî hedaya ulaîkel enzalî
Pîr û biçûk pê dikuştin
Ya leha min cemalîl menzerî

Bil ji te kesek nizanê
Ededu ddehaya bi summî wel kîmyawî
Ehaza cezau tedhiyatî
Li turkî wel fursî wel erebî?

Em li îmanihim bil Îslamî de'men
Li ayatîl qetlî we nehebî?
Em ya tura temeen fî malî we helalî?

Be'de tesdîqî ebedin min eşrefîl melalî
Nizûlen înde rexbetî tuxatî wel buxatî
Min eshabîl fexametî wel mealî
Xudayo bila hilweşin dîn û dunya

Ela hazîhîl fexfexe wettealî
We ela riûsîna cemîen ji her alî
Da mirovatî rizgarbit ji vî halî
Eve ye edalet û musawat û wekhevî

We îleyke ya îlahî ma tebeqqe min meqalî
Şêx jî çû ser meberê
Ihim ihim wek berê
Erê Xudayo erê bi navê te î pîroz

Yuqeddim el hedeya we exreb erreşawî
El cenne wel hûrriyat
Yanî behişt û perî
Lîmen yaqtul sahîb heq

Ez çi bêjim vî kerî?
La edrî emiftîyyen haza em himaren
Yuitî hazîhî el fetawî?
Ey Xudayê ji her kes re delîl

Dexîlê te me ya nîimel wekîl
Zidnî îlmen ez nizanim
Ev xelat in yan bertîl?
Ew tiştê ku ez dizanim

Cudabûna xwe dixwazim
Serxwebûna Kurdistanê
La bedîl we la tebdîl
Ez bi darê zorê tirk im

Faris im hem ereb im
Egir bêjim na xaîn im
Kafir im hem bê edeb im
Karek dî hebû gunehtir

Êzîdiyên ji min kurdtir
Ez ji wan re kiribûm dijmin
Kanê fetwa j' vê çepeltir?
Hem tîyarî û ermenî

Xudayê min hey ez benî
Ev derd bi ser wan da jî hat
Bi emrê ûlî emrên devgenî
Ji bê çareyî şoreşgerr im

Li yekbûna xwe digeriim
Rizgarî biryara min e
Çok çok teşekur ederim
Rizgar nebim her wek nebim

Ku bindest bim ka azadî
Ez bi te û bi şêx Adî
Sûndê dixum careka dî
Rasîzmên wan gişt faşîst in

Çepizmên wan toranîst in
Qazî û miftiyên wan jî
Hemû wek wan çepalîlst in
Ey Xudayê li her derî

Hezkirina te l' ser vî serî
Lê pa min jî pirsek heye
Ez? yan Sadam e serserî?
Sadam nevyê pêxember e

Tucul Îslam li ser ser e
Li mizgefta min digotin
Sadam îmamê Omer e
Ûlî emr e wek Êlî ye

Qureyşî ye wek welî ye
Hawar ez kurd im bi min ci?
Ger welî ye yan xwelî ye?!
Gelek ji van şêx û melan

Hostayên xap û teşqelan
Qereqoşin dînfiroş in
Wan ez xistim derd û belan

Kirim derwêş û mam û mam
Dîlê Hîcaz û Misr û şam
Xudayo wan ez xesandim

Ji her kes re kirin xulam
Ji eraeban erebtir in
Ji erpekan tirktir in
Misilmantî riswa kirin

Ji Xumênî bê dîntir in
Digotin min ey misilman
Kes neçûye banê heyvê
Îyyake summe îyyake

Qet bawer neke vê peyvê
La tuseddiq hazel kelam
Min ehlil kufrî wezzelam
Derewa axir zeman e

Ya ehlel Îslam
Ellahu ekber ya qemer
Çav li kafitan bîne der
Van derwên mezin dikin

Kufrun kebîr hazel xeber
Yekê negot maşallah
Her digotin haşa lîlah
Kella summa kella ya nas

Bêjin estexrurullah
Hozan nezan û ehmeq in
Yan jî bê şerm û serreq in
Xwe xapîn û çavnebar in

Xudayo bila bipeqin
Mirova li heyvê rît û mîst
Bawer nekin îmanleq in
Heqê wan ger nezan in

Bê kar in tizbîçeqçeq in
Bi duristî û bi kurtî
Rad'gehînim bi xurtî
Umer û Cengiz û Lenîn

Wek hev in bo gelê kurdî
Her sê yek in yek ferq nînin
Beramber min dilbikîn in
Xalid, Ataturk, Stalîn

Dagîrker in devbixîn in
Lenînîzmê wek Îslamê
Difna min girt û berneda
Dunya hejand, pirr xûn rijand

Heştî salan tiştek neda
Eger Lenîn eger Zeydu
Ji bona min yekin her du

Ev rastiye û rastî ev e
Xudayê min ez bi navê te eşhedu
Her sê alî çi ev çi ew
Her çi digotin tev derew

Hema her ez dibişavtim
Bi gotinên pûç û qelew
Çi bêjme wan komunistan
Wan jî weku toranîstan

Bê nav û winda dikirim
Bi derdê min dileyistan
Dewleta min wan da Îran
Wan Qazî kuşt, netroman

Stalîn ev kir, Stalîn
Babê komunîstê kurdan
Sipas êdî dilpola me
Ne dîlê ol û mola me

Çak hev dinasin ez û tu
Ne b'destê şêx û mela me
Hişyar bûme, zêde, ne kêm
Çûme û diçim, dê hêm û hêm

Germ û xurt e şoreşa min
Şêdar im ez dê şêm û şêm
Xudan heq im ez nawestim
Bê rûmet bim ger rawestim

Fîraziya min va ye hat
Bila jî dereng verestim
Soz bit êdî ez û Evdo
Ne bin malek di gel hevdu

Ji min bo te Xudayê min
Hezar sipas û elhemdu.

Sebri Botani

SEBRÎ BOTANÎ - Di Gel Yezdan - YouTube

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30.07.2022

Begravning av resterna av dryggt 100 kroppar som hittades nyligen i en av de stora massgravar. Dessa kurder mördades under ANFAL folkmordet av den irakiska arabiska armén och de 23 tusen palestinska frivilliga jihadister som deltog i den irakiska arméns "rensningskampanj". Under åren 1983-1988 mördades uppemot 300 tusen civila kurder under anfal folkmordet, de flesta begravdes levande. Anfal är en avsnitt ur den muslimska koranen som betyder rensning av de otrogna.. Men kurdiska ledare drar fortfarande ingen lärdom av dessa hemskheter och bildar en egen kurdisk oberoende stat så att det försvarslösa kurdiska folket inte drabbas av liknande islamo-fascistiska turkiska, arabiska och persiska rensningskampanjer i framtiden.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merasima enfalkiriyan..

 

 

 

 

 

 

Lêkoler Bûbê Eser li navbera salên 2010-2011 li dirêjahiya salekê li bav xizm û mermalên enfaklkiriyên Başûr vekolênan li ser kerasata Enfalê kir.

 

 

 

 

 

 

Författaren Bûbê Eser på besök i irakiska Kurdistan och intervjuar offrens anhöriga om Iraks anfal folkmordskampanjens (1988) offer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nugarasalmans citadellet: som Baathregeringen använde som fängelse och satte tiotusentals kurdiska kvinnor och barn i
Foton: Blind Tahir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30.07.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En verklig historia om arabnationalistiska och JIHADISTISKA slagordet:
“FREE PALESTINE”!


— Dessa ord är skrivna med de kurdiska och kuwatiska oskuldsflickors blod!!


- Att skrika dessa ord är att stödja jhadistsika arabnationalistiska våldtäktsmän!?


Vet svenskarna som stödjer palestinierna att man i själva verket stödjer i ordets fulla bemärkelse ISLAMISTISKA VÅLDTÄKTSMÄN?!
Nej, det vet man inte..


Då får ni höra:


År 1988 hade 23 tusen jihadistiska palestinier tagit frivilligt värvning i den arabnationalistiska islamo-fascistiska irakiska armén som förde ett utrotningskrig mot den kurdiska civila befolkningen. Palestiniernas avsikt med denna värvning var "föra Jihad enligt koran avsnittet Al-Anfal mot kätterska [sekulära] kurderna"


När den irakiska armén inte kunde besegra de kurdiska motståndsstyrkorna i bergen tog den in arabiska jihadister som skulle delta i ”rensningskriget” som kallas al anfal på arabiska. Man valde detta ord i koranen för att rättfärdiga detta bestialiska folkmord gentemot kurdiska civila.


För att få motståndsmännen att ge upp byggde Saddams säkerhetstjänst "VÅLDTÄKTSRUM" i varje fängelse. Man tog in de kurdiska kvinnor och även deras barn till dessa rum vars män var i bergen och motstod irakiska armén.


De palestinska soldaterna var mest frivilliga att våldta kurdiska kvinnor och barn. De skrev med de oskuldsflickors blod på dessa rums väggar slagordet: "Free Palestine!" efter fullbordade våldtäkter.


Senare när Saddams armé ockuperade Kuwait 1990, gjorde dessa palestinier samma sak mot de kuwaitiska civila kvinnor.
Varför?


För den islamiska sakens skull, det vill säga för jihads skull. Den irakiska armén var en jihadist armé och bestod bland andra av andra arabiska frivilliga jihadister. Majoriteten av palestinier är jihadister liksom majoriteten av irakier. Dessutom de bombar ihjäl varandra internt i den så kallade sunnitiska och shitiska jihadkampen. För den ideologiska sakens skull kan de både halshugga barn och våldta och bränna människor levande. Det är för "den goda sakens skull" gör man detta. Det STÅR i koranen. Försköna inte denna primitiva och förlägade ideologi på något sätt. Allt är uppenbart. Ta en koran med svensk översättning och läs.


Man har i Gaza rest den arabiska diktatorn Saddams staty ganska nyligen. Sverige stödjer på så sätt islamistiska terrorister, utan någon tvekan..!

Sverige har tydligen fortfarande inte insett vilka man har allierat sig med.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enfal çi ye û çawa destpêkiriye?

Bûbê Eser

Enfal; ayeteke Quranê ye (*). Misilmanên ku wê pêk neynin wê Xwedê wan bişîne cehenemê/dojehê.

Sadam Hisêyn jî xwest bi vê, xwe weke Xwedê destnîşan bike, kurdan û bi teybetê Barzaniyan bişîne dojehê û wan bişewitîne.

Enfal, êş e, jan e, hêsirê çavên dayikan e. Xwîna zarok û dayikên ku dixwestin serî li hember leşkerên Saddam rakin da ku mirovên wan nebin e.

Enfalê hesreta qîzên destgirtî di qirika wan de hişt. Enfalê dayik him kir bav him jî kir dayik. Enfal tofaneke nedîtî bû ku Seddam anî bû serê kurdan.

Loma jî divê kurd vê baş fêr bibin û bidin zanîn ku enfal ne tenê kesên hatine birin û binerdkirin e.

Ya girîng ew e ku piştî birina zilaman, kes û xizmên wan çawa jiyanin, zarokên xwe çawa mezin kirinin û çawa wan jinan serî li ber Saddam û leşkerên wî dananî ne.

Enfal, plan û pêkanîna Sadamê hov ji bo tunekirina hêza netewî û ji holêrakirina nijada kurd û bi taybetî ya Barzaniyan bû.

Beşek ji vê plan û pêkanînê li devera Barzan hate kirin. Ji ber ku Barzan cihê serîhildan û xwe parastina gel ya kurdan bû.

Loma Saddam xwest ji vir de destpê bike. Bi rêya Enfalê kurdên bê parastin hatin qetilkirin. Bûyer, Jenosîdek eşkere ye.

Êş û jana Enfalê îro jî zindî ye, îro jî didome. Dayikên kurd îro jî xwîn digirîn.

Li gor min; Enfal beşek ango perçeyek ji Jenosîdê ye. Çima?

Ji ber ku Jenosîd qirkirina gelekî, wêrankirina miletekî ye. Lê Enfal çiye? Ew jî tunekirina Gelê Kurd, rakirina ango kuştin û binaxkirina wî bi xwe û teybetî ya Barzaniyan bû.

Li seranserê başûrê Kurdistanê 182.000 kurd hatine enfalkirin. Ma ev ne jenosîde lê çiye?

Enfal jenosîdeke plankirî bû. Lewra ev li gor planên Seddam pêk hat.

Ji ber ku Barzan, cihê serîhildan û berxwedana kurdan bû. Loma Saddam dixwest wan derana xerab bike û kesên li wir bide koçkirin, bikuje û wenda bike.

Loma jî her tevgereke Seddam bi plan dihate kirin ku kurdan û bi taybetî Barzaniyan tune bike.

Ji ber ku yekem car Seddam hemû Barzaniyên destnîşan dikir û dûre ew digirtin û dibirin cihên teybet ku ji bona wan hatibûn çêkirin. Piştre jî hemû enfal kirin. Ango bi saxî li cihên ne diyar binerd kirin.

Enfalê care yekem di 31.07.1983an li devra Barzan destpê kir. Di wê demê de û li devera Barzan 8000 zilamên Barzaniyan ji 11-12 salê û her wekî din hemî ji teref leşkerên ’’Seddam de hatin enfalkirin.

Ji wan 8000 kesan, kesek li mal venegeriyan û hemû jî li cihên ne diyar bi saxî hatin binerdkirin. Her weha bi vî rengî li kurdistanê Enfalê berdewam kir.

Di sala 1986an û dema ku Elî Hisên Mecîd (Elî Kîmyawî) bû berpirsê nivîsîngeha bakur ya rijêma Beasiyan êdî bûyer li dû bûyerê hat.

Loma jî bi vê yekê ew bû xwediyê xwe û desthilatiyeke mezin. Êdî bi dest an jî li gor biryarên Elî Kîmyawî bûyera enfalê weha dom kir:

Enfala duwem: Di 18.02.1988ê li Dulacafayetî li qeza û nahiyên derdorê wê wek; Dukan, Qelaçulan, Serçinar û Surdaş.

Enfala sêyê: Di 22.03.1988ê li Navçaya; Qeredax–Baziyan–Derbendîxan–Li parêzgeha Silêmanî.

Enfala Çarê: Di 07.04.1988ê li Çemçemal–Sengaw Kifirî–Kelar–Qadirkerem... hwd.

Enfala Pêncê: Di 14.04.1988ê mezintirîn enfala Kurdistanê ye. Ji ber ku di wê rojê de mezintirîn û zortirîn enfal hatiye kirin. Yanî rojek weke vê rojê.

Enfala Şeşê: Di 03.05.1988ê li Axceler–Çemî rêzan–Naw şiwan–Deşta kûyî–Teq teq... hwe.

Her weha dest pêkirina enfala ya çarê li parêzgeha Kerkukê wek; Qela sêwke–Şiwan–Şêx bizinî–Saleyî–û çekên kîmyawî li gundê guptepe hatin bi karanîn.

Enfala (7 -8) Di 15.05.1988ê li Dula, Çiyayê Şeqlawa, Rewandûz, Balîsan û hwd.

Enfala Nehê: Di 25.08.1988ê li Bahdînan û kîmyabaran kirina bêtirîn deverên kurdan.

Her weha Saddamê devbixwîn berdewamiya Enfalê xwest li Helebçeyê biqedînî loma wir bi gazên jahrê di roja 16.03.1988an de bombebaran kir. Bi vê yekê xwest gelê Kurd qir bike. Lê ew bi xwe di xwîna şehîdan û Enfalê hate fetisandin.

Ew êşa malbatên enfalkirî ev 33 salin hê jî berdewam e. Lê ya herî girîng ew e ku dive çi hukumeta kurdistanê û çi jî kes, partî û rêxistinên demokratîk yên kurdan ji bona ev weke jenosîd bê qebûlkirin divê xebatên pir alî û bê westan bikin. Ev jî berpirsiyarî û erkê me hemû kurdan e…

____________
*):
Ayet:8:2-008

 

 

 

 

 Bûbê Eser/ Dîroka Rûreş

 

 

 

 

 

 

HALABJA GENOCIDE 1988

 

OPERATION - ANFAL - Wkipedia

GENOCIDES

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum