AHMET KAYA
28 Nov 1957 Meletî - 16 Nov 2000 Paris
Kurdê hunermend

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

Mina ögon är tusen år

Ahmet Kaya (28 Ekim 1957, Malatya - 16 Kasım 2000, Paris), Türkiye'de 1980 ve 1990'larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle tanınmış, Özgün Müzik sanatçısı KÜRD şarkıcı ve besteci.

Aslen Adıyamanlı olup 1957 yılında Malatya'ya göç etmiş olan bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Babası Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya'da okudu. Müzikle altı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile tanıştı. Okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkânda çalışmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle 1972'de İstanbul Kocamustafapaşa'ya göç ettiler ve okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çeşitli işyerlerinde çıraklık yaptı. Bu dönemde küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşadı. Bu sıkıntılarını bir belgeselde şöyle dile getirdi:

« Onlarla konuşmuyordum; çünkü onlarla konuşamıyordum. Giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: 'Biraz seninle konuşak beş dakika, kaçıyorsun hep...' Bana dedi ki: 'Rica ederim.' Öyle bir ağrıma gitti ki: 'Ben de sana rica ederim,' dedim.. Ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim.»

On altı yaşında yasadışı afiş basmaktan hapse atıldı. Daha sonra birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği'nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etti. Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılan bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı buldu ve Mahsus Mahal isimli Ruhi Su parçasını söyledi. 1978 yılında Gelibolu'da askerlik yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi ve 1982 yılında kızları Çiğdem doğdu.

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000 yılında Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris'in Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 17 Kasım 2000-de 30.000-in üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris'in Peré Lachaise mezarlığına defnedildi

 

 

 

 

 

 

 

 

"Biz öyle kimliksiz yaşamak istemiyoruz. Kürdüm! İlk okul talebesi kendi dilleriyle şarkılar söylese çok mu kötü?" (Anadilde Eğitim yorumu)

 

 

 

 

 

 

 

 

Güvercini geri gönder Ehmo - Kürdistan kurulmayana kadar dünyada barış olmayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahmet Kaya; türklüğe asimile olmuş ama haklı kürd davası'nın farkına vardığında, kafasına işgalci-sömürgeci türkün potiniyle acımasızca basılmış bir kürdün uyanışının bazen kısık, bazen de gür sesidir.

Işıklar içinde uyu güzel insan.. Seni seviyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her çend ku Ahmed Kaya li bernameyeke Îbo Show"ê di gel Îbo ji ber nezaniya xwe pesnê qesabê kurdan Atatirko dabe jî ew dîsan kurdî straye û
ji ber vê jî rastê hêrişên hovane yên nijadperestên tirka hatiye.

 

 

 

 

 

 

MAJORITETEN AV DET TURKISKA SAMHÄLLET ÄR ISLAMO-RASISTER

Den kurdiske sångaren Ahmet Kaya:

- Tack för att jag fick detta pris! Jag är mycket tacksam och glad att få det. Tack ska ni ha!
- Jag vill härmed passa på att meddela härifrån att jag nu snart ska komma ut med en kassett på mitt modersmål, på kurdiska, eftersom jag själv är kurd.


Då började EUROPAS "MODERNA" TURKAR kasta gafflar och knivar på sångaren som de fram tills nyligen hade lyssnat på hans sånger.. Men då hade han sjungit på turkiska förstås.
Det turkiska samhället är ett så djupt rasistiskt samhälle som det är, reagerade kraftigt mot en sådan person som Ahmet Kaya som uttryckte om sitt kurdiska
ursprung i en mycket ytlig nivå.


Här är den kvällen:

Klicka här och se hur de attackerar Ahmet Kaya för att han sa att han ska snart komma ut med en kurdisk musikkassett:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte ''kardeşiniz türkler''e bakın!

Ahmet Kaya gibi kürdlüğüne en asgari düzeyde dem vuran birini bile kabul etmiyorlar..

'Ben kürdüm' diyen birine bile tahammül etmeyen türk kardeşlerinize bakın .. Bunlar kardeş değil, tam düşman.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mina ögon är tusen år gamla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Li hevber zilmê, li hevber zilma tirka strand. Heta dunya hebe em vê zilma tirkan qet ji bîr nakin..

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ahmet Kaya:

- Sätt igång gullet, nu går vi. Turen ATT DÖ för att leva har kommit till oss..

(Ahmet Kaya sa så efter han blev attackerat strax efter att han på en sammankomst tillkännagav att han "är kurd och att han ska komma ut med en kurdisk musikkassett inom kort)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güney Kürdistan'ın Kerkük şehrinden ünlü kürd ressam Madhat Kakei ile .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

by Baris Bilir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahmed Kaya büyük kürd müzik sanatçısı Seîd Yûsif ile

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pere Lachaise, Paris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AHMED KAYA - Youtube

 

 

KURDISH SINGERS

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum