JAMEEL PASHAS

From Amida (Diar Bakr)
1850

Mala Cemîl Paşa Cemil Paşazadeler

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

Kurdish Noble Kadrî Cemîl Paşa, 1891, 27-11-1973 (Damascus)

Note that Turks have no noble families because they were not settled as Kurds but completely nomadic.

 

 

 

 

Kadrî Cemîl Paşa

 

 

 

 

 

Ekrem Cemîl Paşa

 

 

 

 

 

 

 

Esat Sezai Cemiloglu

 

 

 

 

 

 

 Ehmed Cemîl Paşayê Diyarbekrî 1837-1902

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

by Rebwar K. Tahir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ekrem Jameel Pasha and his wife Jawidan Khanoum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekrem Jameel Pashca with folcloric clothing

GEÇEN YÜZYILIN BAŞLARINDA
KÜRD ULUSAL MÜCADELE VE CEMİL PAŞA AİLESİI. Dünya Savaşı’nın ardından Hêvi’nin yöneticileri daha da aktifleşir. Kürdtlerin demokratik haklarını kazanmak için uğraşan bu aktivister, bağımsızlıkçı bir perspektifinin savunucusudurlar.

Memduh Selim Wilson Prensiplerine vurgu yapar:

Dünyanın kabul ettiği bu ilerici maddeleri kürdlerin ‘yaşam programı’na aldılar.

Her büyük devlet, özgür olmak ve özgür olarak yükselmek isteyen her ulusa, hak tanımak ve hakla yönetim yapmak iddiasını güden her hükümet ve Osmanlı Hükümeti de, bu prensipleri esas kabul edip açıkladılar.

Her dünya ulusu gibi kürd ulusu da bu haklardan yararlanma sahibidir. O halde öteki ulusların, komşu ve aynı düzeyde olan toplulukların yararlandıkları bir hakkı elde etmeye çalışmak Kürd Ulusu'nun da hakkıydı.

1918 yılının sonunda “Kürdlerin genel çıkarlarının sağlanması ve gelişimlerinin kolaylaştırılması için” İstanbul’da Kürdistan Teali Cemiyeti (KTC) kurudu. Kısa sürede kürtlerin yaşadığı yerlerde cemiyetin toplam 19 şubesi açıldı. En etkin şube Diyarbekir’deydi.

Kürd ulusçularının 1900-1920 döneminde en yoğun çalışmaları bu dernek bünyesi altında yaptıkları söylenebilir. Yörede daha çok Kürd Kulübü ismiyle bilinen Diyarbekir Kürt Teali Cemiyeti’nin (DKTC) başını Cemilpaşazadeler çeker.

Cemiyetin üyeleri arasında din bilginleri, tüccarlar ve şehrin etkili ailelerinden bazılarının üyeleri bulunur. DKTC “Gazî (Çağrı)” adında bir gazete yayınlar. Kasaba ve köylere ‘mürşidler’ gönderir.

Dernek binasında sık sık konferanslar verilir. Kürdçe mevlit okutulur. Derneğin en aktif üyesi olan Ekrem Cemilpaşa ve birkaç arkadaşı, türk yöneticilerinden bir korkularının olmadığını göstermek ve şehir halkına cesaret vermek için bir yıldan uzun bir süre “şal û şapik” denen kürd kıyafetleriyle dolaşırlar. Hatta Ekrem Bey, vali ve askeri komutanlarla bile, üzerinde bu kıyafeti ve kuşağında da tabanca ile hançerini taşıyarak görüşür.

DKTC’nin halkta karşılık bulan faaliyetleri devleti harekete geçirir. Kentteki bazı haşin aileler ile İTC mensupları DKTC’nin karşısında konumlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wêneyeke kêmdîtî bi Mîr Suraya Bedirxan û Qadrî Beg Cemîl Paşa û Mela Reûf, bavê helbestvan Dildar, nivîskarê sirûda netewî ya kurdî.
!935 Qahîre

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZINAR SILOPÎ (KADRİ CEMİL PAŞA), 1891 yılında doğdu. Zinar Silopi kod adıdır. Diyarbekir'de askeri rüştiye ve Istanbul'da Yüksek Ziraat Okulunu okudu . 1912'de Kürt Cemiyeti Hevî'nin kuruluşu ve yönetiminde görev aldı. Birinci dünya savaşına katıldı . Ingilizlere esir düştü,1.5 yildan sonra serbest birakıldı. 1925 Kürt Direnişinde, Cemil Pasa ailesinin diger fertleri ile beraber türklerin Istiklal mahkemesinde yargılandı. Daha sonra Burdur'a sürgün edildi. Sonra Rojava Kürdistan'na geçti. Kürt cemiyeti HOYBUN'un (Bağımsızlık) kuruluşunda bulundu. 1946 yılı Mahabad Kürt Cumhuriyeti ile Hoybun adına görüşmelerde bulundu. DOZA KURDISTAN adlı eseri 1969 yılında Beyrut'ta yayılandı. 27 Kasım 1973 tarihinde Şam'da vefat etti.

 

 

 

Ekrem Jameel Paschas Driving Licence, Damascus

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekrem Jameel Pashca Jawidan Khanoum's doughter Hayrie died young in Damascus in 1953

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1892-1974

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In folkloric dress

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Left: Kadri Jamil Pasha, Middle Hamza from Mukus, Hajo Agha (sitting) Ekrem Jamilpasha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Qedrî Cemîl Paşa 1891-1973

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ji destê rastê: Hemze Begê Muksî, Ekrem Cemîl Paşa
Hemza Begê Miksî li destpêka sedsala 20an li Stenbolê jiyaye. Sala 1946an rêveberê yekemîn dibistana fermî bû li parêzgeha Hesekê.
Gora wî li gundê Dugirê ye, rehmetiyê (Hejarê Mukiryanî) ev nivîsandin li ser kêla ber serê wî nivîsiye:

Mamoste Hemza beg
Rehberê fidakar!
Pir kes ji xew te kirine hişyar
Raze bi xoşî bes menale
Peyman elê me ew hewale
Rojî ku welat bijî bibînim
Ez mijde bi xo bo te bînim

05/04/1958

BÜYÜK KÜRD MİLLİYETÇİSİ

 

1892 yılında Van’ın Müküs (Bahçesaray) ilçesinde dünyaya gelen ve Müküs Beylerinden olan Hamza Bediüzzaman’ın ilk talebelerindendir. Oldukça hareketli ve maceralı bir yaşama sahip olan Hamza, ilginç ve mücadeleci kişiliğiyle ön plana çıkar ve bütün hayatı boyunca aktif bir çalışmanın içerisinde yer alır. Kürdistan Teali Cemiyet’inden Jin dergisine Mem u Zin’den İsrat’ül İcaz Tefsiri’nin yayınlanmasına kadar sayısız hizmette imzası bulunur. Müküs’te bulunan Mir Hesenê Weli Medresesi’nde öğrenimine başlayan Müküslü Hamza, daha sonra Bediüzzaman’ın ilk talebelerinden olur. Said Nursi’nin İşaretü’l İcaz adlı tefsirini yayınlayan Hamza, “Eski Said’in Ehemmiyetli Talebesi Hamza” imzasıyla bu kitaba not düşer. 5 Nisan 1958 yılında Suriye’nin Hesice şehrinde hayata gözlerini yuman Müküslü Hamza Aynı yerde defnedildi. Bu biyografi çalışması, Said Nursi ve Yakın Kürt Tarihi üzerine araştırma yapanlar için, önemli bir kaynak olma özelliğine sahip.

**Kitêba biyografîk ya li ser jiyan, serborî û mucadela Hemzeyê Muksî, ji weşanên Kentê derket. Kitêba bi navê: Eski Said’in Ehemiyetli Talebesi:HAMZA (Şakirdê muhîm yê Seîdê Berê, Hemze.) Ji hêla vekolîner Veysel Aydenîz ve hatiye nivîsandin. Hemzeyê Muksî di demên pêşî de yek ji şakirdên herî muhîm yê Seîdê Nûrsî ye, ku li medresa Horhorê ya li Wanê ders jê girtiye û cara pêşîn tefsîra wî ya bi navê Îşaratul îcaz weşandiye. Jiyana Hemzeyê Muksî ya bi macera û germ di kitêbê de bi berfirehî cih digire. Çend meqaleyên Hemze jî di vê kitêbê de cih digrin. Hemzeyê Muksî di dîroka kurdan ya siyasî û nêz de şexsiyetekî berbiçav û xwedî cihekî grîng e. Ew di xebatên wekî avakirina Kurdistan Tealî Cemiyetî û di avakirina Xoybûnê de jî roleke aktîf dileyize. Di dîroka weşangeriya kurdî de ciheke awarte ji bo Hemze heye. Mem û Zîn li Tirkiyê cara pêşî ji hêla Hemzeyê Muksî ve hatiye weşandin. Wekî din kovara Jînê ya navdar 20 jimarên pêşî di bin îdareya Hemzeyê Muksî de weşiyaye. Wekî ku tête zanîn ev kovar di salên 1918-1919an de 25 jimar weşiyaye.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nevîn & Şîrîn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kurdish Nobles Jameel Pashas at sightseeing, outside of Diyarbekir, Tigris river at the background, 1940

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ji destê rastê: Hemze Begê Muksî, Ekrem Cemîl Paşa
Hemza Begê Miksî li destpêka sedsala 20an li Stenbolê jiyaye. Sala 1946an rêveberê yekemîn dibistana fermî bû li parêzgeha Hesekê.
Gora wî li gundê Dugirê ye, rehmetiyê (Hejarê Mukiryanî) ev nivîsandin li ser kêla ber serê wî nivîsiye:

Mamoste Hemza beg
Rehberê fidakar!
Pir kes ji xew te kirine hişyar
Raze bi xoşî bes menale
Peyman elê me ew hewale
Rojî ku welat bijî bibînim
Ez mijde bi xo bo te bînim

05/04/1958

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejat Cemiloglu, şaredarê Diyarbekrê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CELADET BEDIRXAN, QEDRÎ CEMÎL PAŞA, EKREM CEMÎL PAŞA.. Li DÛRİYÊ.. li maleke kurd li Hesêçiya li Rojavayê Kurdistanê, sal 1927-28..

Her sê jî cezayê xetayên serokên musulmanîst ên berî xwe dikşînin. Gava derfet hebû serxwebûna kurdan ranegihandin û loma wisa ketin bin TEPÊN MUSULMANÊN DAGÎRKERÊN NIJADPEREST ÊN TIRK, EREB Û ECEM (fars)..

Hîna ketin ji vê rewşê xirabtir rewşan jî.. Hîna ji vê wêneyê XIRABTIR jî wêne hene. Lê çi bikim kurd tênagehin ji vê jî..!
Ta ku vê wêneya BINKETINÊ jîÎ wek wêneyeke serkeftinê dibînin, dizanin. Mixabin.. Kurd ji wêneyan tênegahin her dem..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jameel Pashas in the KHOYBOON (Independence) ORGANIZATION 1927, Beiruth

From left: Dr Nafiz, Kadri Jameel Pasha, K Ali Bedir Khan, Jaladat Bedir Khan, Jigerkhin, Hajo Agha, Memduh Selim, Ekrem Jameel Pasha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekrem Cemîl Paşa li ber darê mirinê, Necmedîn Buyukkaya li tenişta wî ye. Roja 31.01.1974 jiyana xwe ji dest da.

 

 

 

 

 

 

Click to see:

Dagger of Kurdish Patriot Ekrem Jamil Pasha
XENCERA EKREM CEMÎL PAŞA

 

 

To: Bedir Khans

ANCIENT AMIDA / DIYARBEKIR
 


Foundation For Kurdish Library & Museum