FENİKELİLER ZAGROS'LU
Yani: Kürd

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

Şunu unutmayın ki ilk kavim Zagroslar'dan Güney Asya'ya ve Avrupa'ya yayıldı

 

 

 

 

 

Fenikelillerin
Zagros halkı olduğu
ortaya çıktı!

Zaze Mahabadî


O yüzden arkeoloji hiç bir şey konusunda kesinllik bildirmez 'şimdiye değin' der.Antik Yunan ve Roma tarihçilerinin, medeniyetlerin yapılarını ve mezarlarını inceledikten sonra genetik biliminin son 5 yılda inkar ettiği, halkların kökenleri ile ilgili en öne çıkan teorileri,
(Eski Greko-Romen tarihçilerin çeşitli antik nüfus kökenleri hakkındaki teorileri, Genetik testlerden sonra yanlış olduğunu kanıtladı).
Ve bilim kitaptan daha doğru haber olduğu için,

Aşağıdaki satırlarda, çok özel bilgiler, ancak yakın zamanda, içinde yaşadığımız muazzam teknolojik ilerlemenin devriminden sonra, eski halkları inceleme hakkıyla ilgili olarak mevcuttu:

Fenikelilerle başlıyoruz.


Arap arenasında ve birçok kitapta dolaşan en ünlü teorilerden biri Fenikelilerin Eritre denizi kıyılarından geldikleri Herodot teorisidir ve bu denizin adının ve konumunun eski yazılar arasında farklı olduğunu belirten antik yazıtlar arasında olduğunu belirtir. Hindistan, Acemistan ve Arap Yarımadası (Körfez Denizi dahil) ) ve bir diğeri Kızıldeniz olduğunu gösterir ve tarihçiler Thucydides ve onunla Strabon arasında teoriler vardır ve çağdaş araştırmacılar Herodot'un kastettiği bu sözün yorumunu abartmışlardır.

Onlar için Arap Yarımadası'ndan veya Hint kökenlidir .

2017'de başlayan eski fenikelilerin yapıları üzerine yapılan en son çalışmaların iki şeyi belirttiği doğruladı.

1-) Birincisi Fenikelilerin genetik yapı olarak diğer eski Levant halklarına benzemeleri ve birbirlerinden çok uzak veya yabancı kökenli olmamasıdır.

2-) İkincisi ise Fenikelilerin %50 ila %60 oranında yerel Levanten bakır kökenlerinden (Kalkolitik Levant) yapılanmış olmaları ve geri kalan kökenlerinin Doğu Anatolya'ya giren Zagros (Zagros) bölgesinden gelmesidir.

Tunç Çağı'nda bölge ve bu geniş varlıkların genişlemesi, Şiddetli iklim faktörlerinin yardımıyla olabilir.
Bilindiği üzere fenike halkı çok iyi denizcilerdi ve Kartacağı kurmuşlardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

___________
ÖNEMLİ NOT: ORTADOĞU'NUN ''DEĞDİRME'' JÊKETO-PÊKÊTO KÜRDLERİ
-- Şunu unutmayın ki ilk kavim Zagroslar'dan Güney Asya'ya ve Avrupa'ya yayıldı.
İlk kavim'den direkt türeme yanısıra birde dolaylı türemelerin de olduğundan bahsediyor tarihçiler. Bunların dişilerine kürdler ''çoğalma'', ''bereket'' amaçlı döllemek üzere 'DEĞRDİRİYORLARDI'. Bu 'değdirmeler' sayseinde yeni kavim oluşturacak olan bu gruplar çoğalıyor ve hayatlarını bu çoğalma, bu insan bereketi sayesinde kolay idame ettirebiliyorlardı.
Ortadoğu'a kürdlere en azılı düşmanlığı da bugün yapanlar işte bu kürdlerce tarihte dişilerine değdirilmiş olanlar yapmaktadır. Yani JÊKETO-PÊKETO'lar.. Lübnan baştan aşağı kürd kökenlidir. İşte bakın lübnanlıların atalarının da zagroslar'dan Lübnan'a gittikleri ortaya çıktı.
BENİM İLK KAVİM TEORİM, İLK KAVİMİN ESERİ OLAN ÇOĞALMA/BEREKET AMAÇLI 'DİŞİ DEĞDİRMELERİ' SONUCUNDA SONRADAN OLUŞAN DİĞER KAVİMLER TEORİSİ, bunların hepsi yavaş, yavaş, adım adım doğrulanıyor.
--- Kürd ''niya..e'' diya wan loma hemî bûne neyarên kurdan.

Goran Candan

 

 

 

DÎROKA KURD

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum