NORIK KORTIK

ÇOLIG (''Bingol')

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4500 old salt and pepper shakers

 

 

 

 

 

 

 

 

4500 old salt and pepper shakers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çolig ''Bingöl'', Norik Höyük’te 4.500 Yıllık Buğday Taneleri Bulundu!

Çolig’de yapımı süren Kalehan 2 Barajı’nın altında kalacak olan ve tarihi M.Ö. 3.000’li yıllara kadar giden Norik Höyük’teki kurtarma kazılarında bulunan karbonize olmuş hububat taneleri, Karbon-14 metodu ile yaşlandırıldı ve oluşumu M.Ö. 2.500 yılına tarihlendirildi.

 

Baraj suları altında kalacak olması nedeniyle kurtarma çalışmalarının yapıldığı höyükte bu güne kadar ağırlıklı olarak Doğu Roma ve Urartu (!) Krallığı dönemine ait yüzlerce buluntu ortaya çıkartıldı. M.Ö. 9. yy’da Doğu Anadolu’da büyük bir krallık kuran ve varlığını 3 yüzyıl kadar sürdüren Urartulara ait eserler heyecan uyandırdı. Ayrıca höyükte 4 farklı kültür katmanı bulundu. Uzmanlar, en üst tabakada Doğu Roma, ikinci katmanda geç demir çağı, üçüncü katmanda orta dönem denilen Urartu, dördüncü katmanda ise M.Ö. 2.500’lü yıllara giden erken demir çağı izlerinin görüldüğünü belirttiler.

 

Elazığ Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Çolig’e bağlı Murat Köyü’ndeki Norik Höyük’te Fırat, Van Yüzüncü Yıl ve Bingöl üniversitelerinden uzmanların katılımıyla geçen yıl başlatılan kurtarma kazıları çerçevesinde bulunan buğday taneleri laboratuvarda incelendi. Uzmanlarca topraktan ayrıştırıldıktan sonra Karbon-14 metoduyla incelenen buğday tanelerinin 4.500 yıllık olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi’ne gönderilecek buğday tanelerinin, türünün belirlenmesi için detaylı analizlere tabi tutulacağı belirtildi.

2019-12.21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HSTORICAL RUINS OF KURDISTAN

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum