Vetets Hemland Kurdistan
Tidskriften C

mars 2003
Studie om maten som skapade civilisationen av Goran Candan

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

Li ser wêneyê bitikîne da ku mazin be!

Bo gewrekirdin, le ser wêneke bitikîne!

Semed pîlkerdish, ser wêne di bitikîn!

Click to enlarge the picture!

Klicka på önskad bild för att förstora!


Mixabin ku HEMÛ MAF (ÊN WÊNEYAN) PARASTÎ ne! Yên dixwazin van wêneyan dîsan biweshînin, divêt ji Govara Tidskriften C'ê wan bikirin!

 

 

 

MEZOPOTAMYA MEDENİYETİ'NİN ATALARI & ÖNCÜLERİ KÜRDLER !?

Bundan yaklaşık kırk yıl önce kürdlerin ''Mezopotamya medeniyeti'nin ataları'' olduğu konısunda bazı ipucu verilere ulaştıktan bu yana, bu doğrultudaki bilgilerin doğruluk derecesinde HİÇBİR GÜN bir yanılsama ve hayal kırıklığına UĞRAMADIM. Tam tersine, hemen hemen her yıl ulaşılan yeni bilimsel ve arkeolojik bulgular, bu konudaki ipuçlarını tasdik ederek doğruluyordu. Bu iddianın doğru olduğu yönünde hemen hemen her yıl yeni bilimsel dayanaklar gün yüzüne çıkmaktadır.

Üç ayrı İsveç dergisinde bu konuda isveççe makalalerim yayınlandı bundan yirmi yıl kadar önce. Şimdiyse bu konunun giderek kürdleri ve hatta Avrupa'yı son derece ilgilendirdiği görülmektedir. Çünkü konu kavim ve medeniyetlerin köken ve çıkışını ele alıyor. Şimdiye kadar bilinen tarihin eksik ve hatta güdük kaldığı, 17. ve 18. yüzyıl Avrupa tarihçilerinin şartlanmış ırkçı bir kafayla tarih yazmış oldukları tüm yönleriyle anlaşılmıştır. Bu dergileri sırasıyla aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 

 

MJÖLK
- Den magiska drycken i det kurdiska köket

ALLT OM MAT

 

AGRAR REVOLUTION

PASTORAL REVOLUTION

HISTORISKA KURDISTAN
- De första böndernas land

 


Foundation For Kurdish Library & Museum