BELOCHISTAN
Kürdlerin Kardeş Halkı
Beluciler

Home |Destpk|Ana Sayfa

 

 Hem anatomik özellikler bakımından ve hemde geleneksel folklorik kiyafetlrr bakımından bir kürd kızı olduğu her haliyle belli olan
bir beluci kızımız

Beluci ve Kürd Halkı AYNI kavim ve halktır.
Neolitik dönemin son evresinde, MÖ 10 000 yıl kadar önce
Ortadoğuya ilk yerleşen değişik bir kaç kavmin bir araya geldiği sanılıyor.
Kürd halkı ve ulusu bu değişik kabilelerden oluşan boyların birleşmesinden doğmuştur.
Kürdler MÖ 2000-1300 yılları arasında bir ilk ayrışma yaşadı ve bu ayrışmadan dolayı
kürd halkını oluşturan kabileler bünyesinde bir dağılma yaşandı. Aslen kürd olan beluciler doğuya
ve aslen kürd olan amaziğler (berberler) de batıya göçmek zorunda kaldı.

İslamdan önceki i tarafsız ve doğru yazan eski arap tarihçileri şöyle yazmışlardı; BALOS'un Kirman'daki Jabal Kafas/ Jabal Ul Akrad ( Kürd Dağında) yaşadıklarını söylerlerdi.
Daha sonra farsçanın etkisiyle BALOCH olarak evrildi. BALOS'lar Kuzey Kurdistan Mardini bölgesinde varlar'.

Thıose who stil unbiased and accurate writing pre-Islam Arab historians (because after Islam they started to lie for Arabic superiority) they wrote; Balos his head in the Jabal Kirman / Jabal Uli went to the Akrad (Kurdish Mountain in) they say they live.
Then it evolved under the influence of Persian as BALOCH.
Balos were living in Mardin from Northern Kurdistan.


Goran Candan

 

 

Jina kurd-belûc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doğu Kürdistan'da Eylül 2022 yılındaki ayaklanmada İran'a karşı başkaldıran beluciler direndiklerinde attıkları slogan:

''NAMÛSÊ KURD NAMUSÊ BELÛC E
BELÛCISTAN KENARÊ KURDISTAN E''

Yani: KÜRDÜN NAMUSU BELUC’UN NAMUSUDUR
BELUCİSTAN KÜRDİSTAN’IN PARÇASIDIR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İran, Pakistan ve Afganistan arasında ülkeleri üç parçaya bölünmüş kürd kavminden beluci halkın ülkesi Belûcîstan

 

 

KURD-BELÛC

 Acemistan "İran", Pakistan ve Afganistan olmak üzere üç işgalci devlet tarafından işgal edilmiş Belucistan ülkesinde, Bolan'ın eteklerinde yaşayan kürd aşireti adında bir aşiret var ve onlar kürd milletine birçok kürdten daha çok bağlılar! 1950'lerde 44 farklı kabileden oluşan ve büyük Haşmat komutanı Mir Celal'in aralarında bulunduğu beş kürd aşiretinin olduğu iddia edilmektedir. Bunların Pakistan'a göç ettiğini söyleniyor: Bardu, Tokal, Chando aşiretleri. Bu kürd kabileleri, şu anda Pakistan ve Afganistan'da yaşayan büyük Mazarias'ın büyük konfederasyonuna katıldılar. Chando kabilesi İran'a döndü, ancak Pakistan'da kalan diğer kabileler kürd kabilelerdir. Dillerine Brahi Brahu denir. Brahi konuşanların sayısı iki milyondan fazladır.

Bu aşiret üyeleri kendilerine 'kürd kavmi' diyorlar! Pakistan'daki kürd aşiretlerin diğer Beluci aşiretleriyle çok iyi ilişkileri var. Toplumlarında saygın şahıslar çıkmıştır, örneğin maliye bakanı olan Muhammed Asım Kurd. Şu anda idari, ve askeri birçok pozisyonda görev yapıyor. Kendilerine kürd diyorlar Faili, Kalhori, Zazaki ve Lori kürdlerin bir parçası.

Kürd halkı ile o akadar bağları güçlüdür ki Baluch ulusal bayrağı yerine kürd bayrağını tüm beluci halkının bayrağı olduğunu ve kürd cumhurbaşkanının dünyadaki tüm belucların lideri olduğunu söylüyorlar.

Başkanlarına başbakan, sardar ve lider diyorlar ve şimdi ona başbakan Sardar Rab Nawaz Kurs denilen genç biri.

Tüm beluci lehçeleri dili kürd dili ile çok fazla benzerlik arzediyor. Halkı da kürd halkına çok benziyor. Dili kürdçe'nin badini şivesine yakın olan badini adında bir kabile var Belucistan'da. Pakistan'da Sindh bölgesi ve Pencab bölgesine yayılan Chandiu kabilesi olarak adlandırılan kabile 1 milyondan fazla bir nüfus sahibidir. Pakistan'da zengin, toprak ve büyük servete sahip güçlü bir kabile reisi olan Sardar Nwab Gheb Khan tarafından yönetiliyor. Kendisine kürd beloch'un başkanı anlamına gelen Sardar Erdgan Kurd Baloch diyorlar.Ve yine Kürdistan'dan Pakistan'a göç ettiklerini ve bir daha geri dönmediklerini iddia ediyorlar. Adı geçen bu iki büyük aşiret, kökenlerini kürd olarak görüyorlar ve Kürdistan, kürd kimliklerini çok güçlü bir şekilde savunuyorlar. Ancak İran, Pakistan ve Afganistan'da elli milyona yakın beluc nüfus içinde, sadece onlar değil, genel olarak tüm beluc ulusu kendilerini kürdlerin kuzeni olarak görmekte ve kürd ulusuyla tarihi bir kan bağı olduğuna inanmakta ve bunu büyük bir bilinç ve gururla belirtmektedirler. Hatta bazı beluciler kürd olduklarını söylüyor. Bazıları kendilerinin kürdlerin kan kuzeni olduğunu söylüyor. Ve hatta kürdlerle belucların, tek bir halk olduğunu söylüyorlar.

Kürd ve beluc tarihi ilişkileri ciddi bir şekilde kürd tarihçiler ve akademisyenler tarafından araştırılmalıdır. Tarihsel bağlar incelenmeli ve kontrol edilmelidir çünkü bu her iki halkın arasında şaşırtıcı bir şekilde birçok ortak etimolojik ve kültürel benzerlik sözkonusudur. Beluclar da biz kürdler gibi Med imparatorluğu'nun mirası hakkında bilgi sahibidirler.

Goran Candan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belûci'ler de tıpkı soydaşları kürdler gibi beyaz tenli ve mavi gözlü (hint-avrupalı) bir halktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

ISRAEL är alltid vid de förföljda.. Det är naturligt eftersom det judiska folket själv 2023 ÄR förföljt. De förföljda förstår de förföljda.

 

 

 

 

 

 

 

Ev pîrtûk di sala 1659 de, ji alîyên nivîskarek neteweyî, kurdeki Belûç,
Axwend Mihemed Salıh Zengene Belûç ve hatiye nivîsîin.
Mîr Nesrîxan Ehmedê Zayîd di sala 1943'an de
Dema ku diçe li ser navê hikûmeta Belûcistanê bacê tov dike, li mala Gazî Ebdulhemîd de destnivîseke Kurdgalnamek dibîne.
Mîr Nesirxan wê pirtûkê ji Gazî dixwaze.
Gazî pirtûkê didê, Mîr vê pirtûkê di sala 1988’an de li paytexta Belûcîstanê li Quetta'yê
bi farisî bi du cildan çap dike.
Di bin navê dîroka Belûc û Belûcistanê de zêde dike.
Di sala 1994'an de ew werdigerîne zimanê erebî.
Mîr Nesrixan xwe bi eşîra zengene ya kurdan ve girê dide.
Eşîra zengene bi eşîra broxiyî ve xizm in.
Ev her du eşîr ji koka kurê Bûd în.
Dibêjin Bûd bi xwe 7emîn Kurê Qralê meda ye .

Li zanistgeha Quetta, paytexta Belûcistanê, mamoste Nadir Qemberanî di pêşgotina xwe ya Kurdgeldname de gotiye ku Belûc parçeyek e ji neteweya mezin a kurd.

Şamil Teymurov

 

 

 

 

Koç û Beloç

Mîrgel Xan Nesîm

 

 

 

 

AMAZİG

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum