Mihemed Arif CIZÎRÎ

1912- 17.12.1986

The Most Known Kurdish Troubadour

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

M. Arif Cizîrî, ku gava bi wî serhewayê toreyî yê kurdî distrê, bi wan pêlên awazên xwe yên kurdî, me dibe destpêka peydabûna yekem nifşa mirovayetiyê, weku gava li vî dunyayî çawa cara yekem hestên êş û elem û xweşî û şahiyên ji nav cerg û dilên mirovan çêbûne, peyda û belav bûne,

Serhewayên wî, me mirovan evçend kûr û dûr dibe.

Ji ber ku van awazên wî yên kurdî, hingî pir bi derd in, hingî pir bi kul û keser in, hingî pir bi êş û elem in û her wisa jî û hingî pir dilxweşker û dilşadker in .. Mirov hingê dizane ku gava mirov cara yekê hatine ser ruyê erdê, gava êş û elem ên pêşî bi van mirovên pêşî re çêbûne, gava mirov cara yekê bi vî rengî êş û elemên xwe, dilxweşî û dilşadbûna xwe derbirîne, dane der û strane, bi vî rengî wan ew jan a êş û eleman, kelecaniya dilxweşiyan li nav dilan dane der, û bi kurdî..

Êş û elem, kul û derd û keser, tîrên jana dilan, pêlên xweşiya dilan, aha hemû wisa bi vî rengê kurdî têne ser lêvan û têne der..

Gora Te bihuşt be hozano!

 

Goran Candan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 https://www.facebook.com/CiziriRadio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

by Rebwar K. Tahir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ji milê çepê ber bi rastê ve: Mihemed Arif Cizîrî, Seîd Yûsif, Îsa
Berwarî. Ev wêne li sala 1972'yê li Libnanê (Beyrûd'ê) hatiye kişandin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H. Evdilahê Misto, Mihemed Arif Cizîrî, Seîd Yûsif, Îsa Berwarî. Ev wêne li sala 1972'yê li Libnanê (Beyrûd'ê) hatiye kişandin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mihemed Arif Cizrawi 1912 yılında Cizre’de doğdu. 13 yaşındayken Şeyh Said Efendi Kıyamı'ndan sonra 'isyanı desteklediği' gerekçesiyle Kürt Teali Cemiyeti reisi Seyid Abdülkadir ve 12 arkadaşı ile birlikte İstanbul'da tutuklanır ve yargılanmak üzere Diyarbekir'e getirilir.

Yargılanma sonucu Seyit Abdulkadir ve 5 arkadaşı idam edilir, yaşı küçük olduğu için Ciziri darağacından kurtulur. Dört yıl (1925-1929) Diyarbekır cezaevi’nde yattıktan sonra serbest bırakılır. Çıktıktan sonra Bağdat'a sürgün gider.

Bağdat'ta sanat çalışmalarını devam ettiren Ciziri kürd müziğinin meyveleri olan Ximşê, Siwaro, Pismamo, Ez xezal im, Koçerê gibi parçalar ile Bağdat radyosunda ses verir. Orada uzun yıllar karın tokluğuna şarkı okur

Mihemed Arif Ciziri 1932 yılında evlenir ve biri kız diğeri erkek iki çocuğu olur. Meryem Xan’la birlikte Ebul Kelb Plak Üretim Kumpanyası’na katılır 1939 yılında ise Bağdat radyosu’nun kürdçe yayın biriminde çalışmaya başlar.

Ciziri, köy köy gezip, kimi zaman para karşılığında kimi zaman karın tokluğuna denbêjlik yapar. Dengbêjler genellikle stran üretmez stran icra ederler. Ciziri bu noktada Evdalê Zeynikê gibi tanınmış bir kürd destanını icra etmekle kalmaz yüzlerce stran üretir ve toplumun belleği olur. Ömrü yoksulluk içinde geçer. Bir köyden çıkıp diğer köye giderken artık lime lime olmuş ayakkabısı ikiye ayrılır. o da çare olarak enstrümanından bir tel koparıp ayakkabı parçalarını birbirine bağlar ve yoluna devam eder. Ciziri’nin annesi Edlia Xanım Ciziri de önemli bir dengbêj olarak bilinir. Stranlarında aşk, sevgi , yiğitlik, ülke sevgisi başat öğelerdir. 1986 yılında 74 yaşındayken Duhok'ta bir hastanede vefat etmiştir.

 

 

 MIHEMED ARIF CIZÎRÎ - Youtube

 

MIHEMED ARIF CIZÎRÎ - Bilbilê Çiyayê Botan

 

KURDISH ARTISTS

 

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum