TEVRÊZ
Bajarê Kurd & Kurdistanê

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

 

Sir Thomas Herbert, som reste genom Persien på 1500-talet (1660 e.Kr), skriver att staden Tabriz - som bland annat har ett till namn "Cordina" som betyder Kurdistan (kurdernas land), Enligt Herbert, var staden Tabrizs historiska namn: Midiansom refererar till det historiska kurdiska imperiet Mediska imperiet och det faktum att denna staden var ursprungligen var befolkad av kurderna.

 

(MS 16. yüzyılda Acemistan'ı dolaşan Sir Thomas Herbert, Tebriz'in başka bir adı olan "Kordina" yani (kürderin yurdu) Kürd Med İmparatorluğu şehrä olup şehrin tarihin her döneminde bir kürd şehri olduğuna atıfta bulunmaktadır.)

Tebriz, Musul, Haleb, Kerkuk, Yozgat, Sewaz, Kayseri, Nigde… bunların HEPSİ Kürdistan şehridir ve KÜRDLERE AİTTİR. Bu şehirlerin herbirinin bir kürd şehri olduğu konusunda tonlarca tarihi ve güncel, sosyal ve siyasal belge ve dayanaklar vardır ama BÜTÜN kürd liderler kürd düşmanlarının tavukları oldukları için bu gerçeklerin ortaya çıkmamasın için aktif bir şekilde işgalcilere çalışmaktadırlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1905, İran tarafından katledilen Cafer Ağa Şikaki ve iki koruması Tebriz kapısına ayaklarından asıldılar...
Cafer Ağa ve korumalarından sonra sıra Simko’ya geliyor ne yazıkki.

 

 

 

 


KURDISH CITIES

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum