Deniz Gezmis

28 Februari 1947 - 6 maj 1972

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

Deniz Gezmis, en kurdisk student från Sivas i Kurdistan som blev den turkiska revolutionära rörelsens ikon. Han var en studentledare i den turkiska vänsterrörelsen Den revolutionära ungdomen (Dev-Genc). Han blev dömd till döden för sina politiska aktiviteter och hängdes tillsammans med andra studentledarna Huseyin Inan och Yusuf Aslan.

Deniz var en mycket aktiv studentledare. Den turkiska polisen var alltid efter honom men lyckades aldrig gripa honom förrän till sist i en väpnad strid. Under 1968 ungdomsrörelssen planerade han och utförde många demonstarationer och politiska aktioner. En gång gömde han sig i den världskände kurdiske skådespelaren Yilmaz Guneys hem när han var eftersökt av polisen i Istanbul. Han blev en legendarisk ledare för bland annat sina påhittiga metoder. En av gångerna vägrar p olisen att det ordnas en offentlig minnesstund för en av de stupade studenterna. Efter studenterna begraver sin stupade kamrat ordnar Deniz en sken minnestund. Man demonsterar med en kista full med kullerstenar. Så fort polisen försöker stoppa lägger man ner den stenfyllda kistan och stenar polisen.

Deniz bemöter dödsdomen så här när den turkiske islamistiske domaren förkunnat hans dödsdom:

- Ni kan döda mig men aldrig mina idéer.

Deniz var mycket omtyckt i Kurdistan i och med han revolterade mot den turkiska staten som är en hänsynslös förtryckarmakt över det kurdiska folket.

 

 

(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bi Neco re ..
Du rêberên serhildêr. Ji bil hevpariya rêbertiyê hevpariyeka wan a din jî kurdbûn e. Lê pir kes nizane ku Deniz Gezmiş kurd e.

 

 

 

 

 

KÜRDİSTAN!'DA İŞGAL STATÜSÜ'NÜ EBEDİLEŞTİREBİLMEK İÇİN İŞGALCİ TÜRKLÜK DEVLETİNİN OYNADIĞI OYUNLARIN SIRLARI NİHAYET BİR BİR ÇÖZÜLÜYOR


Genel olarak bu oyınların başlıcaları:

-- Kürdistan'ın işgal ve sömürge statüsünün ebedileştirilebilmesi için GİZLİDEN HER TÜRLÜ OYUN, ENTRİKA VE KUMPAS KURMAK
-- türk demokrasi oyunu denen oyunu oynayak
,

bu meyanda oynanan oyunlarda herzaman türklük devleti kendi piyon ve elemanlarını özenle çalıştırmak..

Yalçın Küçük, Doğu Perinçek gibi medyadan tanınan ve tanınmayan diğer bir dizi isim ve simalar herzaman işgalci türklük devleti'nin oynadığı bu büyük sinsi oyunların piyon ve elemanları olmuştur.

İşgalci türklük devleti bu piyonlarını kullanarak Deniz Gezmiş'i de tuzağa düşürüp kullanıp kirli bir bez parçası gibi bir kenara atmıştır.

Deniz Gezmiş kendisinin idam kararını verecek olan Kemalist askerlerden oluşan mahkemede, mahkemeye kemalizmi anlatarak kendisinin herkesten daha çok Kemalist olduğunu iddia edecek kadar aciz, saf ve geri zekalı idı.

Onu bu oyuna düşüren derin türklük devleti'nin derin elemanı Doğu Perinçek idi.

Ömründe hiç avukatlık yapmamış bir avukat olan Doğu Perinçek bir Deniz Gezmiş adlı mahkumun vekaletini alıp mahkemede Deniz'in kulağına ''kemalizmi savun'' dediği için Deniz bu oyuna gelerek mahkemede yaklaşık 50 defa ''biz atatürkçüyüz ve Kemalistiz'' dedi.

Deniz salt Doğu Perinçek ona böyle dediği için mahkemede kemalizmi savunmamıştır. Çünkü Deniz'in mahkemede kemalizmi savunmasına neden olan en temel neden ve etmenlerden birsinin türk sol ('devrimci') hareketi'nin neredeyse hemen hemen hepsinin işgalci, sömürgeci, faşist diktatör kemalist siyasi akımın ateşli savunucusu olduğundan dolayıdır.

Türk sol hareketi'nde gerçek devrimci potansiyel hep bu kemalistler tarafından önceden tespit elenerek hep tasfiye edilmiştir.

 


 

 

 

 

 

"deniz gezmiş''


Lo behr çawa dikare bigere? Ava behra ew qas mezin çawa dikare bigere?
Gava li civaka me navê wî hat bihîstin, hingê ez diçûm pola 3'yê li dibistana destpêkî.
Ji ber ku em li malê bi kurdî dipeyivîn, her çend ez sê sal çûbûm dibistana tirkan jî, hîna ez tam tirkî fêr nebûbûm û loma nav, hevok û risteyên bi tirkî dikaribûn wisa wateyên ecêb bidin. Navê wî Deniz (behr) bû, paşnavê wî jî Gezmiş (geriyayî)..
Dewleta dagîrker û îslamo-faşîst a tirk li pey wî bû, lê digeriya. Navê 'terorîst' lê danîbûn. Dawiyê girtin û li dadgeha tirk a qelp ew bi qelpî darizandin û bi sêdarkirinê ew kuştin.
Ji kok û binyad ve Denîz kurdekî Sêwazê bû. Malbata wî, wek bi milyonan kurdên bişaftî (asîmîlekirî) hatibûn bişaftin bûbûn wek tirkan û bi tenê tirkî dipeyivîn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deniz fördömer dödsdomen så här när domaren förkunnat hans dödsdom för honom:

- Ni kan döda mig men aldrig mina idéer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAPMA TÜRK SOL HAREKETİ'NİN KISA VE PATETİK HİKAYESİ

Eğer türk devrimci ve sol hareketİ İNFİLTRE OLMUŞ, SATILMIŞ bir hareket olmasaydı, devrimci cığcığa kağıdına sarılmış içi koyu bir faşizm olan bağnaz ve gerici kemalist ideolojiyi savunan kör ve zavallı bir şövalye ordusundan ibaret olmazdı..

Sömürgeci-faşist türk burjuvası, sızdığı türk devrimci-sol hareketin içinde, faşist kemalist ideolojiyi devrimci ideoloji kablamasıyla Türkiye gençliğinin kafasına şırınga ederek, onbinlerce solcu gencin beynini faşist türk kemalist ideolojiyle yıkayıp, kemalistleştirerek onları ideolojikmen tamamen esir aldı. En büyük türk sol hareketi olan Türkiye Devrimci Gençlik-DEVGENÇ solcu hareketinin, lider, teorisyen ve ideologlarına göre (örneğin Taner Akçam'a) göre, ırkçı, soykırımcı ve faşist kemalizm, güya devrimci bir ideolojiye sahip bir türk aydınlanma ve ilerleme hareketiydi.

Kemalist-faşist türk burjuvası, bu gençleri, zaten önceden kemalist olan türk devletine karşı, bir Kemalist (sol??) Devrim yapma provokasyonu ile, tek tek avlayarak, ya öldürdü veya zındanlara tıktı. Bu anlamda Deniz ve yoldaşlarına çok yazık oldu.

90 yıllık BÜTÜN Türkiye devrimci hareketin patetik tarihçesi tamamen bundan ibarettir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLERİCİ-DEMOKRAT TÜRK YOK

Sözümona ilerici türklerden ezilen kürdlere gelecek hiçbir destek, hiçbir hayır BEKLEMEYİN, çünkü bu dünyada neredeyse tek bir ilerici ve demokrat türk YOKTUR. En ilerici ve en demokrat türk dedikleriniz; son tahlilde kemalist-faşist'tir. Kemalist türklerde de islamo-faşistlik var. Bakın kemalistlerin lideri Kılıçdaroğlu kendi soyunu 'peygamber ocağı'na, Mekke ve Medine'ye dayandırabilmek için, islamileşmek için, arap olmayan kendi asıl soyunu nasıl açık bir şekilde ve bile bile inkar edecek kadar islamcılaşmayı HERŞEYDEN çok daha önemli buluyor.

Türk solu da kemalisttir. Deniz Gezmiş ve onun hala hayattaki abilerinden Taner Akçam kemalist olduklarını aleni bir şekilde ve hemde birçok kez itiraf etmişlerdir. Örneğin Deniz Gezmiş mahkemede yargılanırken; 'Yaşasın Mustafa Kemal devrimleri' diye slogan bile attı. Taner Akçam en son verdiği (2020) bir görüntülü röportajda; 'Mustafa Kemal demokratik bir türk ulus devleti kurabilmek için Şeyh Said ve benzeri ayaklanmları bastırmak zorundaydı' dedi. Tarihin cilvesine bakın. Kendine demokrat ve ilerici yaftası yapıştıran Batı dünyası ve onun Taner Akçam gibi türk milliyetçisi uzantıları tarafından Mustafa Kemal Atatürk gibi cani bir terörist katil, despot, diktatör tek adam işgalciliği ve faşizmi, demokratik, eşitlikçi, ilerici hak talepleri olan Şeyh Said Efendi Hareketi'ne karşı desteklendi.

Hem emperyalist Batı'nın ilericiliği ve demokratlığı bu kadar bodurdur ve hemde sözüm ona türk ilerici ve demokratlarının ilericilik ve demokratlık anlayışları bu kadar sıfırdır.

Bu sebepten dolayı bütün kürd lider, siyasetçi ve aydınların kulaklarına küpe ederek riayet etmeleri gereken tek gerçek şudur: türklerde ilerici ve demokrat insan hemen hemen HİÇ YOKTUR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Feridun Yazar, Deniz Gezmiş Kürt..


DENİZ GEZMİŞ’İN ŞECERESİ
yandan Celalettin Canlı’nın kaleme aldığı ve Dev-Yol militanlarından Balet Aydın Erol’un yaşamını anlatıldığı “Merhaba Yavuz” adlı kitapta da Deniz Gezmiş’in şeceresine ilişkin bilgiler yer aldı. Aydın Erol ile Deniz Gezmiş’in akraba oldukları yazılan kitapta, ailenin Erzurum kökenli oldukları ve 1. Dünya Savaşı’nda Elbistan’a göç ettikleri bilgisine yer verildi. Aynı kitapta, 1960 ihtilalini tetikleyen gösterileri örgütleyen gençlik liderlerinden ve 9 Mart Cuntası’nın önemli sivil isimlerinden Memduh Eren ile Deniz Gezmiş’in akraba oldukları da anlatıldı. Kaynak: Deniz Gezmiş’in sırrı ortaya çıktı!

Sadece Deniz mi? Kürd kökenli 'türk'lerin nüfusu Türkiye'de 30 milyıondur ve 40 milyon da zaiden hala türkleştirlememiş kürd vardır. Beş, altı milyon rum, bir iki milyon da diğer hıristiyan azınlıklar. Türkiye'de türk nüfusu YOKTUR, SIFIR. Tarihi Kürdistan toprakları olan Yozgat ve Sinop'ta bile Orta Asya'dan gelme tek bir türk YOKTUR bugün. KALMADI. Çünkü türklerin hepsi köklü ve büyük kürd kültürü içinde eridi. Türkler Anatolya'ya gelmeden önce, kürd nüfusu ta İzmir'e kadar dağılmıştı. Yörükler.. (göçebe kürdler. Zaten yörük sözü göçebe demektir). Kürdler ve yunanlılar tarihi kadim iki komşu kültürdür. Bu konular daha fazla araştırılmaya ve aydınlatılmaya muhtaçtır, çünkü yüz yıldır süren dev türkleştirme projeleri sahih tarih bilimini en başta karartıp yok etmiştir. Ama gerçek şimdiye kadar ulaşılmamış değişik kaynakların yardımıyla gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

türk solculuğuna dair:

 

TÜRK FAŞİST KEMALİZMİ vs TÜRK İRTİCA HAREKETİ

- FAŞİST TÜRK KEMALİST DEVLETİ GÜÇTEN DÜŞÜRÜLDÜ

Erdoğan liderliğindeki milli Görüş adlı irticai türk islami hareket, ırkçı, inkarcı, işgalci, baskıcı, sömürgeci, talancı, yağmacı, 85 sene boyunca derin kök salmış GÜÇLÜ ve KUVVETLİ FAŞİST TÜRK KEMALİZM hareketini ''kansız'' bir darbeyle iktidardan düşürüp güçsüzlelştirmiştir.

Tam 85 sene boyunca, demokrasi, eşitlik ve ilericilik adına yeni bir türk toplumu kurarak, toplumda derin bir kök salmış GÜÇLÜ ve KUVVETLİ FAŞİST TÜRK KEMALİZM hareketi bugün artık iktidardan düşürülüp, varlığı minimum düzeye indirgenmiştir.

Batı destekli faşist türk kemalizmi, demokrasi, çağdaşlık, eşitlik, hatta ilericilik ve devrimcilik adına yeni bir türk faşist toplum modeli kurmuştu. Bu türk toplumunda kürd ulusu ise tamamen türkleştirtirilerek topyekün YOK EDİLME programı çerçevesinde büyük bir baskı, şiddet ve işkence cenderesine alınmıştı.

Batı ve özellikle de İngiltere, Fransa ve Almanya'nın, siyasi, ekonomik, diplomatik ve kültürel büyük desteğini alan kemalist türk devleti, iktidarda olduğu 85 yıl boyunca bütün Ortadoğu'da yeni bir FAŞİST TÜRK SİYASİ AKIMI haline gelerek Kürdistan'da kürd halkına kan kusturdu.

Kürd halkının varlığı, dili ve kültürü tamamen ortadan kaldırılmaya çalışıldı. Kürdistan'ın yeraltı ve yerüstü tabii kaynaklarıyla beraber, bütün kürd toplumu topyekün büyük bir baskı ve sindirim cenderesine alındı. Kürd dili yasaklanarak kürd kültürel değerleri tamamen talan edildi.

Bütün türk toplumu kemalizm ideolojisiyle uyutularak geniş ve derin bir kemalist türk toplumu oluşturuldu.

Kemalizmin yarattığı bu yeni faşist türk toplumunda kullandığı ideoloji, medeni dünyanın çağdaşlık, ilericilik, eşitlik devrimcilik ve hatta demokrasi gibi evrensel ilke ve düşünceleri idi. Ama pratikte ise kemlizm tam bir ırkçı, tam bir işgalci ve tam sömürgeci bir faşistti.

Kemalist türk devleti bu evrensel çağdaş ilkeler doğrultusunda kendisine bağlı bir sol hareketi bile oluşturmuştu. Kemalist sol hareketin bir diğer adı da türk devrimciliği, türk solculuğu idi. Bu hareketin 'devrimci-genç' DEV-GENÇ adlı 1960 yıllarında türk üniversitelerinde oluşmaya başlayan ilk kadroları 1968 enternasyonalist sol romantizmi dalgasıyla oluşan, yetişen Türkiye üniversite öğrencileri gençlik hareketi idi. Bir diğer adı da 'talebe hareketi' idi. Bu hareketin en önde gelen militan lider kadroları, Mahir Çayan ve Deniz gezmiş idi. Ama ideologları sol maskeli türk ulusalcısı kemalistlerdi. Türk Halk Kurtuluş Cephesi Hareketi lideri olan militan İbrahim Kaypakkaya dışındaki bütün türk öğrenci liderleri kemalist idi. İbrahim Kaypakkaya diğer türk sol liderlerinin tam tersine, kürd halkının türk işğal ve sömürgeciliğinden kurtulabilmesi ve özgürleşebilmesi için bağımsız bir devlet kurma hakkının olduğunu savunuyordu ve salt bunun için yakalandığı zaman türk devleti polisi tarafından, daha sağken vücüdundan et parçaları bıçakla kesilip koparılarak, korkunç ve zalim türk işkencelerle hunharca katledildi.

Çok ilginçtir. Türk sol hareketi, bütün ezilen, sömürülen dünya halklarının kendi kaderlerini belirleme hakkını ve ayrı devlet kurma hakkını savunurken, kendi devletini kurmaya çalışan kürd halkını ise milliyetçi olmakla itham edip yeriyor, eleştiriyor ve kürd ulusunu türklerin devletine tabi olması gereken 2. bir etnik azınlık unsuru olarak görüyordu. Yani sol adına yapılan düpedüz bir ırkçılık ve ilkel bir şövenizm türü.

Kemalizm ilk devletleşme yıllarında tamamen dar ağaçlarında asıp yok edemediği Osmanlı Hilafet Damarı'ndan gelen TÜRK İRTİCA HAREKETİ dışında, türk toplumunun bütün kesimlerinin ta beyin hücrelerine kadar inmeyi başarmıştı. Türk solcu hareketi bile özümsenerek kemalistlerştirilmişti. Burada eleştirilenler ve mahkum edilenler; bu oyuna önayak olan sözümona türk devrimci hareketinin sol maskeli türk ulusalcısı kemalist ideologları ve liderleridir. Örneğin Taner Akcam vb türk sol hareketinin liderleri ..

Kısa ve öz olarak, güzel devrimci şarkı ve türküler bestelemiş olsa bile, türk sol hareketi, faşist kemalizmin mecrasında akan kirli bir nehirdir.

Goran Candan 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
IBRAHIM KAYPAKKAYA

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum