JARMO

Cermo, Pre-Historik Kürdistan Village

Home †|††DestpÍk††|††Ana Sayfa

 

 

 

Güney Kürdistan'da kürd şehirleri Kerkük ve Çemçemal arasında bulunan Cermo (Jarmo) tarihi evinin ölçekli modeli -
Dokuz bin yıllık (9000) bir tarım köyü olan bu tarih öncesi ilk köy evleri
tauf' olarak bilinen, el yapımı kalıplı killi çamurlardan duvarlarla inşa edilmiş 25 ev vardı.
Duvarlar nehirden gelen kireçtaşı taşlarından yapılmış taş temel üzerine oturtulmuştu.
Bu evlerde kapılar, pencereler ve bacaları olan ankastre benzeri bir fırın vardı.

 

 

This is the story of the first three field campaigns of the 8 years long archeological expedition to Iraqi Kurdistan /Jarmo Project/ in the Kurdish hill country of Tigris & Eufrat (1952-1959)

 

 

 

 

OBSIDIAN NEOLITHIC BLADES c7000 B.C. JARMO/SOUTHERN KURDISTAN ("Iraq")

NEOLITHIC BLADES OF OBSIDANE
Circa 7000 BC

JARMO SITE IN THE SOUTHERN KURDISH MOUNTAINS
IN MESOPOTAMIA (Kurdistan).

 

 


These small blades were fitted into wood or
bons making a sharp cutting edge. The original
institute expedition - University of Chicago
1951 - 1959

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkeolojik site Jarmo ("Beyaz Kale") dünyanın en eski tarım topluluğu olarak bilinir.

9000 yaşında ve Kürdistan 'ın güneyinde Zagros Dağları' nın eteklerinde meşe ve fıstık ormanlarının arasında yer alıyor.
Bu en eski taş devri çiftçi köyünün hafriyatları merhum arkeolog Robert James Braidwood ve eşi Linda Howe Braidwood sayesinde.
Sekiz kat yerleşim yeri, erken evcil hayvan yetiştiriciliği makbuzları ve arpa, buğday, bezelye ve mercimek yetiştiriciliği belirtileri keşfettiler.
Taş temelleri üzerine inşa edilen yerleşim yerinin katı kil evlerinde birkaç oda, kil ocağı, toprağa gömülü havzalar ve kamış uyku yerleri bulunuyordu.
Sakinler kemik kaşıklarıyla kemikler ve kemik iğneleri ile dikildi. Ayrıca kaya spindle ' ları da buldum, yünü spun olabileceğini ima ediyor. Koyun, keçi, domuz ve köpekleri evcilleştirip vahşi hayvanları kovaladılar. Eski buğday ve arpa çeşitlerini de evcilleştirerek tarla çalışması için taş aletler yaptılar.
Robert John Braidwood, Zagros ve Kuzey Mezopotamya ' daki kültürlerin MÖ 4000 yılına kadar Zagros ve Kuzey Mezopotamya ' daki tarım yerleşim yerlerinin gelişmesinde öncü bir örnek olarak Jarmo ' yu sıraladı. Tanrı aşkına. şekillendirilmiş.

Kaynak: Kürtlerin Kökenleri - Disiplinlerarası Çalışma, Ferdinand Hennerbichler

 

 

 

 

 

 

 

Çemçemal (Chamchamal), Kürdistan'da bir arkeolojik site


Çermo (Jarmo), Kürdistanı'da, Zagros Dağları'nın eteklerinde, Süleymaniye Valiliği bünyesinde bulunan bir arkeolojik site alanıdır. # MÖ 7000 yılına kadar uzandığı için dünyanın ilk tarım topluluğu olarak bilinir,
alanı 12.000 - 16.000 metrekare arasında değişir ve deniz seviyesinden yaklaşık 800 rakımda, fıstık ve meşe kuşağında yer alır. ormanlar. Saha ilk olarak Robert Bridwood tarafından kazıldı.

Keşif
Bölge, ilk olarak, MS 1940'ta Irak Eski Araştırmalar Müdürlüğü tarafından keşfedildi ve daha sonra, Neolitik antikaların araştırılması ve kazıları için uygun yerler arayan Chicago Üniversitesi'nden arkeolog Robert Bridwood (1907 - 2003) bilgilendirildi. Bu sitede 1948, 1950-1951 ve 1954-1955 olmak üzere 3 yıl süreyle çalışmalar sürdürülmüş, planlanan dördüncü yıl ise 14 Temmuz 1958 ihtilali nedeniyle iptal edilmiştir.
Çermo köyü, duvarları çamurdan, çatıları güneşte kurutulmuş çamurdan yapılmış, temelleri taştan yapılmış 25 evden oluşmaktadır. Bu köyde yaklaşık 150 kişi yaşamaktadır ve eşyalarının çoğu taştan yapılmıştır. .

Tarım ve hayvancılık evcilleştirme
Tarım ve ekim, taş oraklar, kesiciler ve yiyecek toplamak ve saklamak için diğer aletlerle yapıldı ve sonraki aşamalarda kaşık ve delme aletleri gibi kemiklerden yapılmış bazı aletler buldum. Çermo köyünün sakinleri, kendileri ve hayvanları için her iki tür buğday, bezelye, tohum ve antep fıstığı ekti. Keçi, koyun ve köpek gibi evcilleştirilmiş çiftlik hayvanları. Daha sonraki çağlarda, domuzların daha sonraki çağlarda evcilleştirildiğini gösteren çanak çömlek izlerinin yanı sıra domuz izleri de

Referanslar
Beşir Yusuf. Irak Şehirleri ve Siteleri Ansiklopedisi - Bölüm 1. E-Kutub Ltd. Mayıs ISBN 978-1-78058-262-7.
20 Ocak 2021 tarihinde orjinalinden arşivlendi.

 

 

 

 

 

 

________________________________________ 

 

 

A 7 000 years old village found in Sine, Eastern Kurdistan, 04/2016

 

 

 

 

FOOD IN ANTIQUITY

Ancient Peoples and Places

 

by Don and Patricia Brothwell

(1969)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarmo (Qal'at Jarmo) (Kürdçe: Çermo), Zagros Dağları'nın eteklerinde bulunan tarih öncesi bir arkeolojik sit alanıdır.
Adhaim Nehri havzasındaki meşe ve fıstık ormanlık bir kuşağında deniz seviyesinden 800 m yükseklikte yer almaktadır.
Kazılar, Jarmo'nun MÖ 7090'a dayanan bir tarım topluluğu olduğunu ortaya çıkardı. Güney Levant'ta Jericho ve Anadolu'da Çatal Hüyük gibi diğer önemli Neolitik yerleşim yerleriyle geniş ölçüde çağdaştı.

Jarmo, MÖ 7. binyıla tarihlenen en son kazı seviyelerinde ortaya çıkan, çanak çömlek bulunan en eski yerlerden biridir .
Bu çanak çömlek el yapımı, basit tasarımlı ve kalın kenarlı olup bitkisel bir çözücü ile işlenmiştir.
Aynı bölgede daha sonraki Neolitik kültürlerin Ana Tanrıçası'na benzer, doğurganlık tanrıçası olarak kabul edilen hamile kadın figürleri de dahil olmak üzere zoomorfik veya antropomorfik kil figürler bulunmaktadır.

Bunlar Mezopotamya Sanatının başlangıcını oluşturur.
Tarımsal faaliyet, yiyecek toplamak, hazırlamak ve depolamak için taş oraklar, kesiciler, kaseler ve diğer nesnelerin varlığı ve ayrıca oyulmuş mermer kaplar ile kanıtlanmıştır. Daha sonraki evrelerde kemikten yapılmış aletler, özellikle de delik açan aletler, düğmeler ve kaşıklar bulunmuştur. Daha fazla araştırma, Jarmo köylülerinin, bir tür ilkel arpa ve mercimek olan emmer ve einkorn olmak üzere iki tür buğday yetiştirdiğini göstermiştir (bakliyattan daha az tahılların evcilleştirilmesini kaydetmek yaygındır). Onların ve hayvanlarının diyetleri arasında yabani bitki türleri, bezelye, meşe palamudu, keçiboynuzu tohumları, antep fıstığı ve yabani buğday da vardı. Salyangoz kabukları da bol miktarda bulunur. Keçi, koyun ve köpekleri evcilleştirdiklerine dair kanıtlar var. Alanın daha yüksek seviyelerinde, ilk çanak çömlek kanıtıyla birlikte domuzlar bulunmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Preshistoric Investigation In Iraqi Kurdistan - JAMES BRAIDWOOD

 

 

NEOLITHIC OBSIDIAN BLADES
FOUND IN JARMO
IN KURDISTAN

 

THE OKLDEST TEMPEL IN THE WORLD

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum