NISÊBÎN

NSIBIS

Home  |  Destpźk  |  Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poland 1943 - Kurdistan 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşgalci islamist türk ordusu Nusaybin'i halkıyla beraber katlederek yıktı 2016

Between 2015-2017, Turkey bombed 13 Kurdish cities while children and civilians were still in their homes !! Up to ten thousand people were killed,
hundreds of thousands became homeless refugees.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gundê Kelê

 

 

 

 

 

 

Gundê Kelê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Qudûr Beg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bêxan Nisêbînî

Beyhan Kiral a nisêbînî, rindtirîn keça Tirkiye hatibû hilbijartin. Sala 1973.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nisêbîn 2015 - 2017

Nazist Army in Europe (Poland) 1942
Islamist Turk Army In Kurdistan 2017
(Kurdish Town Nisibin 2017)

 

Uzun süredir geceleri uyuyamıyorum… Sırtımı yasladığım o yastık yanımda olmadığı için …
Uzun senelerdir eksik, yitik ve damsız bir evin kalıntılarında uyanıyorum uyuyamadığım her gecenin sabahında…
Uzun bir süredir geceleri uyuyamıyorum, annemin masalı, babamın dengbêj sesi eksik diye gecelerimden…
Bugün tam beş senedir uyuyamıyorum… Anne sesi diye baş koyduğum yastığım Nusaybin’de kaldı diye…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wêraniyeke tam û mezin kirin tirkên dag#irker li Nisêbîna me

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wêraniyeke tam û mezin kirin tirkên dag#irker li Nisêbîna me

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ji hewa de bo bi bêbextî û bêwujdan bombebaran kirin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piştî vê tofana mezin we hanî serê kurda hema di qullê niya û wê jî xerab bikira ..
Ne ji kurda re lê ji we re lazim e loma we xirab nekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The invader barbar islamist Turkish Army destroy the many thousand years old Kurdish town NSİBİS (Nisebin)

NISÊBÎN "STÊRKASIBÊ YA XORTANÎYA MIN"


Nivîskarê Elman Gerhart Hauptmann ji bo Dresdenê welê digot. Di sala 1945 an de bi dû bombebarankirina Dresdenê jî »Kî ku ji bîr kiribû mirov çawan digrî, di kavilkirina Dresdenê de ji nû de fêrî girî bû» nivisîbû. Belkî, Nisêbîn weko Dresdenê ne mezin be û mîna wê kuştî jî nedabin, lê dema meriv wêneyên wan dide ber hev tu ferqê di nav wan de nabîne. Dresden ji ber ku gellek endustrîyên şerî lê hebûn ji teref 2500 balafirên hevpeymanîyê ve hate bombebarankirin. Lê Nisêbîn, ji bo ku komek ciwanên kurd xweserîyek (ku nizanin ji bo çi bû) îlan kiribûn hat wêrankirin. Axilbeyê wan xortên ku cangorîbûn bi temenê piçûk in, di welatên modern û xwedî qanûn de gellekê wan ê fena zarok bihatana hesibandin û derneketana beramberî dadwerekî jî. Lê li Tirkîya hov û faşîst, hemû bi gulleyan û bombeyan înfaz dibin tên qetilkirin! Cizîr, Şirnex, Çolemêrg û gellek bajar, gundên Kurdistanê ji xwe ji berê de ji vê kavilkirinê nesîbê xwe girtine. Tu gotina me ji dunyaya teres re tuneye, ji xwe ê kesek bi hawara kurdan ve neyê. Lê kurd divê bizanbin ku ev kavilkirin û qetilham ne ji ber liva komek ciwan û xweserîyek bêmane ye! Dewleta Romê ji kurdbûyina we û me tevan ditirse. Ku rojek hat û em li xwe hay bûn ku em kurd in û ne birayê wan in! Belê, em dê wê çaxê dawa hiqûqê xwe bikin û hiqûqê me ê rasteqîn jî welatek bi navê Kurdistan e. Di dîrokê de rom bi kavilkirinê navdar e. Wexta ku ew li ser pişta hespên bê zîn hatin welatê me, em xwedî bajar û şaristanîyeke hezarsalan bûn, wa xuyaye hê jî fêrî şaristanîyê nebûne û qimetê wê jî nizanin!

M. Alî KUT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TCavüz Devleti Türkiye
İşgalci türk Irk-Devleti Türkiye
İşgalci türklük Devleti
İşgalci, sömürgeci islamo-faşist türk devleti


İŞGALCİ-İLHAKÇI İSLAMO-FAŞİST BARBAR TÜRKİYE'YE KARŞI KÜRD KURTULUŞ HAREKETİ’NİN ZOR VE ŞİDDET KULLANMASI ZARURETİ

Şiddeti sevmiyoruz, şiddeti tasvip etmiyoruz, hatta şiddete karşıyız ve şiddetten kesinlikle neftret ediyoruz. Ama ne yazık ki en ağır bir şiddetin mağduru olarak biz bunu gördük ki bu şiddeti ancak şiddetle GERİ TEPEBİLMEK mümkündür. Şiddet ancak barışa ve sükunete, özgürlüğe giden bütün yollar tıkandığında imha olma tehditinden kurtulmak için kullanılabilir.

- Buna bağlı olarak; Kürdistan Ulusal Kurtluş Mücaselesi İşgalci-İlhakçı, İşgalci, Sömürgeci İslamo-Faşist Türk Devleti'ne Karşı KURTULUŞÇU, İLERİCİ-DEVRİMCİ ZOR ve ŞİDDET kullanmak zorundadır.

Çünkü bu eşsiz emsalsiz şiddetin içinden ancak ve ancak şiddet kullanılarak çıkılabiliyor, çünkü bu eşsiz emsalsiz şiddetin içinden çıkabilmek için DİĞER BĞTÜN YOLLAR TIKATILMIŞTIR.


Eğer Kürdistan’da türk işgaline son verilmek isteniyorsa, bu amaca ulaşmak için zor kullanmak şarttır ve zor kullanmak dışında başka bir kurtuluş yolu da yoktur. Ne yazık ki bu ağır işgal boyunduruğundan kurtulmanın tek yolu devrimci şiddettir.


Dünyanın en geri, en anlamaz, en bağnaz, en despot, en saldırgan, en katliamcı, en soykırımcı, en vahşi bir devleti olan işgalci, sömürgeci islamo-faşist türk nasyonu ile karşı karşıyadır silahsız ve savunmasız kürd halkı. Mevcut kürd liderler kürd halkını bu büyük işgal ve sömürüye karşı örgütleyemiyor.


Aslında bu iş çok zor olduğu kadar da kolay bir iştir. Kısacası işgalcilerin anladığı bir dilden konuşmak gerekiyor ve bu kaçınılmazdır.


Barbar ve vahşi işgalciler, sömürgeciler hangi dilden anlıyorsa köleler de o dilde konuşmak zorundadır. Zor ve şiddetten mi anlıyorlar? Pekala, o zaman kürdlerin bu barbar ve vahşilere karşı İLERİCİ-DEVRİMCİ ZOR VE ŞİDDET KULLANMASI KAÇINILMAZDIR. Bu iki kere iki dört eder gerçeği kadar açık ve net bir gerçektir.


İşgal edilmiş, sömürgeleştirilmiş bir ülkeyi ve halkı vahşi ve barbar işgalcilerin elinin altından çıkarmak gerekiyorsa, bu yoldan başka bir yol yoktur. Bütün diğer yollar çıkmaz sokaktır. Tek yol vahşi işgal ve sömürgecilik sisteminin kafasına vurmaktır.


Bu zor devrimci şiddettir ve sadece kurtuluş, bağımsızlık, özgürlük, medeniyet ve insanlığın işgal edilmiş ülkede tekrardan tesis edilmesi için kullanılmalıdır, bundan başka hiçbir amaç için değil.
İşgalci, katil İslamo-faşist türkler, hem Kürdistan’da ve hemde Kürdistan dışında kürd halkına ve kürd bireylerine karşı zor ve şiddet uygulamaktadır.


Zor ve şiddet kullanmayı kürdler seçmedi, bu devasa ve en şiddetli zor uygulaması altında inim imim inleyen mazlum kürd halkına karşı her gün, her saat acımasızca sınırsız bir zor ve şiddet kullanan ve uygulayan işgalci barbar türklerdir. Sadece 2015-2017 yılları arasında 13 kürd yerleşim birimi taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakılmayacak şekilde tam yerle bir edildi.


İşgalci-ilhakçı, sömürgeci türk-ırk cumhuriyeti kurulduğu 1923’ten bu yana, milyonlarca kürdü bu tür büyük soykırım, katliam, zindan ve sürgünlerden geçirmiştir.


Sözün kısası: kürd kurtuluş, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi silahsız bir şekilde asla olmaz. Şimdiye kadar Xapo Hareketi insiyatifinde ve sözde ''verilen'' bir kürd kurtuluş mücadelesi, sadece bir kandırmaca idi. Böyle olmasına rağmen, yani yalandan bir kürd kurtluş mücadelesi olmasına rağmen, salt silahlı mücadelenin ismi ve silahın kendisi, hem işgalci-barbar türk devletinin liderlerini ve hemde geniş türk kitlelerini ideolojik olarak ve hemde pratik olarak son derece KORKUTUP manen geriletmiştir. Koskoca yüksek rütbeli türk subayları, kürd özgürlük savaşçısı gerilla sözünü her işittiklerinde korkudan altlarına işiyor ve sıçıyordu. En önde gelen türk liderleri kürd halkına karşı dikkatli ve saygılı sözler sarf etmeye özellikle özen gösteriyordu.


MİT güdümlü Xapo Hareketi ve sakat düşünceli birtakım pasif ve teslimiyetçi kürd lider ve siyasetçiler, kürd halkının en azılı bir düşmanı olduğunu başından beri söylediğimiz Erdoğan adlı katil bir türk milliyetçisi ve ırkçısına evet oyu vererek onun seçilme yoluyla siyasi ve ideolojikmen güçlenmesine vesile oldular. Bu öngörüsüz ve izansız kürd lider ve siyasetçileri, bu tarihi büyük hatayı işleyerek Erdoğan katilinin 2015-2017 yılları arasında, Hendek Provokasyonu ile Kürdistan’da büyük bir kürd kırımı ve yıkımı gerçekleştirmesine önayak oldular. Xapo Hareketi MİT’in kurduğu belli bir proje idi. Xapo Hareketi’nin bu anti-kürd projeye göre Erdoğan’a evet demesi bu bakımdan anlaşılır idi. Bunun yanısıra, Xapo Hareketi dışındaki sapık kürd lider ve siyasetçilerinin Erdoğan’a evet demelerinin ardındaki gerçek neden ise, salt silahlı ulusal kurtuluş mücadele yol ve alternatifi karşıtı olmalarından dolayıdır. Yani bu lider ve siyasetçiler, eğer silahlı mücadele karşıtı olmasalardı o zaman Erdoğan gibi büyük bir kürd düşmanı ve katil türk ırkçısından böyle zavallıca medet ummazlardı.


Bakın, öze inanmamak adamı ne gibi büyük bir hata yapmaya yönlendirebilir.


Buna bakıp ders almalıyız.


2018-06-15

 

İşgalci islamo-faşist türk ordusu özel kuvvetleri ile saldırılıp yıkılan yakılan kürd şehirleri
Cizîr, Şirnex, Nisêbîn û Sûr


DEWLETA DAGÎRKER - KURDISTANÊ WÊRAN KIR

Li navbera salên 2015-2017 dewleta dagîrker a tirk 13 bajarên Kurdistanê wêran kir. Nêzî milyonek urd bêmal û war man û hatin koçberkirin. Nêzî sed hezar kurdên sîvîl hatın kuştin. Dewlet bi xwe got 'me heft hezar terorîst kuştin'.

Ev dewlet ji mêj ve ye ku kurdan dikuje û Kurdistanê çol û wêram dike.

Dibêjin ku ji vê pêncî sal berê, li Nisêbînê, avahiyeke wek qesra qralê Swêdê (Slottet) mazin hebûye. Belki ji Slottet jî mazintir bûye. Dora wê çarçik bûye û nava wê vala.. Jê re digotin Qijle, Qijla Nisêbînê.

Zarok û xortên wê demê diçûn hewşa Qijlê û tê de bi gog û topê dilîstin. Hinekan jê, bi xar û pere dilîstin. Gava baran tunebû li hewşê dilîstin, gava baran bihata diçûn li hundirê qesrê dilîstin.

Bi qasê rojên salê, tam 365 odeyên wê hebûn.

Dewleta tirko got: "YIK amk KOYIM! Burada böyle büyük bir yapiya ne gerek var? Burasi Istanbul mudur amk!" û dest bi xirabkirina qesrê kir. Bi xelkê nezan û cahil, qesrê didan xirabkirin. Yekî bi navê Elîkê XEZNA hebû, wî qesrê xirab dikir û kevrê qesrê hemû difirot.

Paşê jî belediya Nisêbînê ya emirkin çop û ziblên bajêr dibir davêt wir.

Dû re bermayên qesrê jî xirab kirin û bi erdê re kirin rast û bînayeke Şûneya Eskeriyê li ser ava kirin.

Zemanekî gava dewleta tirkîtiyê dest bi rûxandina avahiyên mazin ên ku hest û hîsên netewayetiya kurdîtiyê bilind dikirin, kir, hingê qesra Şêx Ubeydullahê Nehrî jî da ber topan û xirab kir. Ji wê rojê ve, avahiyeke wisa mazin li piya ne hiştin.

Qesra Qenco jî, her çend ku bi çendî van qesrên navbirî ne mazin be jî, dîsan li gor avahiyên ku li wê herêmê hene, gelekî mazin xuya dike. Gelo çima dewlet vê qesrê li ser piya hiştiye?

Genocide In Kurdistan


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Berlîn a kurda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gundê Badibê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HIRİSTİYAN KÜRDLER

Etnik-antropolojik gerçekler ideoloji ve din vasıtasıyla asla değiştirilemezler. İnsan neyse hep odur ve hep o surette kalıyor ve kalacaktır.
Bilindiği gibi, asurlar hamitik-semitik bir halktır. Özellikle ve genellikle burunları uzun, saçları kıvırcık ve tenleri siyahtır. Zaten günümüze kadar gelmiş asur tarihi kabartmalarından da bunu çok rahatlıkla görebiliyoruz.

Bununla birlikte Kürdistan'da, Suriye'de, Irak'ta, Lübnan'da bir kısım asuri olmayan hint-avrupai, sarışın, mavi gözlü, hıristiyan
topluluklara rastlanmaktadır ve bunlar genellikle Doğu Asuri hıristiyan dini mezhebine mensupturlar. Asurice'nin ne batı (aşûrî) ve nede doğu (süryanîce)
lehçesini bilmiyorlar. Bunlar arasında asurice'yi ve suryani'ceyi bilenlerin ekseriyeti de sonradan öğrenmişlerdir. Çok güzel bir kürdçe konuşurlar. Kürd Prensi Mir Celadet Ali Bedirxan'ın ''en güzel, en tam, en eksiksiz kürd mahalli şivesi olan Torê-Hevêrka lehçesi'' dediği Botan'ın bu lehçesini konuşurlar. Bu gurubun konuştuğu birinci dil kürdçe'dir. Ekseriyeti süryanice'yi bilmediği gibi kürdçe'den başka bir dil de bilmezler.

Bu konuda hem batılı ve hemde doğulu zengin
kaynaklar olmasına rağmen ideolojik-siyasi ve dini-siyasi nedenlerden dolayı bu gerçek hep karartılmış durumdadır. Ama güneş balçıkla sıvanmaz. Çünkü onlar, anatomik olarak kürdlerin ekseriyeti gibi, sarışın mavi gözlü kürdlerdir aslında ve halk gurubu olarak asurilerin arasında kendi benzerlerinin olmamasına rağmen, kendine kürd demiyor ama 'asuriyim'', veya ''süryaniyim'' diyorlar.

Tıpkı yüzbinlercesi hemde kürdçe olarak ''ez tırk ım'' diyen asimile olmuş kendi aslını inkar eden kürdler gibi. Ama tabii ki bunlar 'ben türküm' demekle asla türk olmuyorlar . İşte asuri ve süryanilerden başka bir halk gurubuna mensub olan kesimler, yani aslen kürd olan bu sarışın ve mavi gözlü hıristiyan ''süryani'ler'', ''biz asuri'yiz'' veya ''biz süryaniyiz'' demeleri gibi, aslı astarı olmayan bir iddiadır. Bu duruma işaret eden yüzlerce yazılı belge vardır Bu belgelerden bazılarını burada veriyorum:

 

 

LI KEVINTIRÎN ZANISTGEHA (UNÎVERSÎTEYA/MEDRESEYA BILIND) LI DÊRA MOR YAQÛBÊ
HAT DÎTIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dêra Mor Yaqûb a kurdên mesîhî

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yakubî hıristiyan kürdler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dêra Mor Yaqûb a kurdên mesîhî

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dêra Mor Yaqûb a kurdên mesîhî

 

 

 

 

 

 

 TARİHİ  NİSÊBÎN AKADEMESİNİ KURAN  KÜRD: BARSAUMA/BARŞEMO/BARŞUMA/ BARÇUMA

The Kurdish patriarch: Barsauma - Bar Şemo (Şemûn = Sîmon) of Nsibis

 

Şimdi iki kürd kesimine sesleniyruz!
--- Bu resime iyi baksınlar!
Ve hıristiyan kürd var mıdır yok mudur sorusuna cevap versinler.
Bu iki kesimin her ikisi de ULUSAL İNKARCIDIRLAR, yani kendi kavmini İNKAR EDENLERDİRLER. Bu her iki kesim de toleranssız islamın gayri-müslimlerin üzerindeki yoğun saldırılarından gına geldiklerinden dolayı 'hıristiyan kürd yoktur' diyorlar.
Bunlardan birinci kesim yeterince tarih OKUMAMIŞ kürd aydınları ve tarihçileridir. İkinci kesim de toleranssız islamın gayri-müslümlerin üzerindeki yoğun saldırılarından dolayı asurların kiliselerine sığınmış HIRİSTİYAN KÜRDLERDİR. Bunlar bugun JÊKETO-PÊKETO olmuşlar, yani kürd oldukları halde kürdlüğün en azılı düşmanlığını yapanlar.. Kürdçe'de bunlara jêketo-pêketo denir.
Aynı şekilde yahudi kürdler yoktur diyenlerin de tarih okuma gözü kördür. Ben gittim gördüm, bal gibi de yahudi kürdler vardır.
Uzun zamandır bu JÊKÊKET-PÊKETO'ların yüzüne vurmak istiyordum bu gerçeği. Bu bu değerli çalışmasıyla bu meramımı gerçekleştirmemi sağlayan Aso Zagrosi'ye şükranlarımı sunuyorum.

 Hıristiyan Kürdler Tıkla ve oku!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historical Ruins of Kurdistan

 

 

 

 

 

 

 

 

KÜRDLER ASURİLER YADA ARAPLAR GİBİ GİYİNMİYOR!
---- Asuriler & araplar KÜRDLER GİBİ giyiniyor.
İlk ekmeği, aşı bulan kürdler ilk kumaşı ve ilk renkli kumaşı da bulanlardır!

Abdal olmayın - Kendi Muhteşem Kürd Tarini Tanıyın! Kavrayın!

Mardin bölgesinde yaşayan Ermeni ve Süryaniler Kürtler gibi beyaz giyinip silah taşıyorlar.
Ermeni ve Süryaniler Arapça ve Kürtçe biliyorlar fakat en yaygın dil Kürtçe’dir.”
1820, Buckingham

Görsel: Nusaybin yakınlarındaki Yunan-Roma kalıntıları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nisêbîn û Qamişlo j i hewa

 

 

KURDISH CITIES

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum