WAN
VIANI

&

Kurdish Lake Wan

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ax Tamara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ax Tamara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Newroz 2024 Wan Kurdistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Van Gölü çekildi, antik yol ortaya çıktı

Van Gölü'nde Çarpanak Adası'na ulaşımın sağlanması için yapılan antik yolun büyük bölümü suların çekilmesiyle ortaya çıktı.

Asırlar öncesinde bir yarımada parçası olan Çarpanak Adası, Van Gölü suyunun 1990-1995 yılları arasında yükselmesiyle ada haline geldi. Çarpanak Adası ile ana kaya arasındaki 800 metrelik antik yol ise Van Gölü’nün yükselmesiyle sular altında kalmıştı. Ancak küresel iklim değişikliği ve buharlaşma, göldeki su seviyesinin yeniden düşmesine neden oldu, 26.05.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dêra Axdemarê - Ax Tamara'yê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girîdax û beşek ji gola Wanê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gewaş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HUGE UNDERWATER CASTLE WITH ANCIENT ‘FAIRY CHIMNEYS’ DISCOVERED AT THE BOTTOM OF LAKE WAN

Van Gölü, Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan ve sodalı suyuyla dikkat çeken 3 bin 713 kilometrekarelik alanıyla tıpkı bir deniz gibi uzanan uçsuz bucaksız sularının altında pek çok sır saklıyor. Kimilerine göre gölün mavi sularının altında kayıp uygarlıklar yatıyor, kimilerine göreyse devasa bir Van Gölü canavarı yaşıyor. Kıyılarında M.Ö 10 ve 8’inci yüzyıllar arasında Urartu Krallığı’nın başkentinin kurulduğu Van Gölü, 1990 yılından beri arkeolojik sit alanı statüsünde. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’yle birlikte çalışan dalış ekibi yaklaşık 10 yıldır Van Gölü’nün kalbindeki sırları açığa çıkarmak için su altı çalışmaları yürütüyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi ve Van Gölü Su Altı Araştırmaları Derneği (VANSAD) Başkanı Mustafa Akkuş ve dalış ekibinde profesyonel dalgıçlık yapan Cumali Birol, Van Gölü’nde yapılan keşifleri Aydınlık’a anlattı.

Van Gölü sahiline yaklaşık 1 buçuk kilometre uzaklıkta bulunan Adilcevaz’ın Esenkıyı bölgesinde dalış yapan Cumali Birol, yaptıkları son keşiflerde, gölün altında yaşam belirtilerinin olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Birol, Van Gölü’nde yaptıkları yeni keşfi şöyle anlattı: “Van Gölü havzasında keşiflerimize bir yenisini daha ekledik. Adilcevaz sınırları içerisinde Esenkıyı açıklarında, 300 metre uzaklıkta bir yapı keşfettik. Bir yığma taş misali denizin ortasına sanki gemilerle taş getirilmiş. Çünkü o bölgede olmayan taşlara rastladık. Bir de yapıya rastladık. Yapı biraz çökmüş temelleri duruyor. Yaklaşık 170 metrekare civarında. Van Gölü gizemini korumakta. Yeni keşiflere, yeni bulacağımız alanlara dalış yapıyoruz.”

30 HANELİ BİR YAPI
Uluslararası alanda dalgıçlık yapan Cumali Birol, su altında keşfedilen yerleşim yeri hakkında detaylı bilgiler paylaştı: “Suyun altında yaklaşık 10-15 metre derinlikte bir yerleşim biriminin kalıntılarını bulduk. Yaklaşık iki kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. 30 haneli bir yerleşim birimi ve içerisinde mabetler, ibadethaneler bulunuyor. Van Gölü 600 bin yıllık geçmişe sahip. Bu süreç içerisinde göl, şimdiki seviyesinden yüzlerce metre aşağıya düşmüş, kimi zaman yüzlerce metre yukarıya çıkmış. Bu bize gösteriyor ki Van Gölü bundan binlerce yıl önce şu andaki bulunduğumuz yani kıyıdan 1 buçuk kilometre açıktaki seviyedeymiş ve insanlar burada yaşamlarını sürdürmüşler. Suyun altında yürüme yolları evler yapmışlar. Banklara benzeyen yapılara da rastladık. Henüz kesin bir şeyler söylemek doğru olmaz ama tahminimizce bu yerleşim birimi bir mahalle olabilir. Biz keşfediyoruz ve sahip olduğumuz bilgilerle tahmin ediyoruz. Bölgeye su altı arkeologlarının gelmesi ve detaylı bir araştırma yapması gerekiyor.”

ÜÇ DEVRİ GÖRMÜŞ BATIK RUS GEMİSİ
Dr. Mustafa Akkuş, VANSAD’ın Van Gölü’nde yaptığı çalışmalar neticesinde ‘Akdamar Şilebi’ isimli batık Rus gemisine ulaştıklarını söyledi. Batık Rus gemisinin, 1915’li yıllarda yapılmasına rağmen bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başardığını vurgulayan Akkuş, “Akdamar Şilebi adlı Ruslara ait batık gemi; Ruslar, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere üç devri görmüş, o dönemde yaşanan olaylara şahitlik yapmış bir gemidir. Bulduğumuz geminin bir Rus gemisi olduğu ve 1958 yılında yakalandığı bir fırtınada battığı tahmin ediliyor. Bu batık, Van Gölü’nde yüz yılı aşkın bir süredir saklı kalan batıklardan birinin ilk kez keşifedilmesi anlamında büyük önem taşıyor. Çünkü bölgenin yakın yüz yılı üzerinde araştırmalar yapan Justin McCarthy son kitabında 1900’lü yıllarda Van Göl’ünde çalışan yüzü aşkın gemiden bahsetmektedir. Bu nedenle bizler Van Gölü’nde yeri bilinmeyen ve gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen birçok batık olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

 

 

 

URARTULARA AİT KALE İLK GÜNKÜ GİBİ DURUYOR
Dr. Mustafa Akkuş, Urartular dönemine ait 3 bin yıllık kalenin keşfini ve önemini de şu sözlerle dile getirdi: “Ruslara ait batık gemisinden sonraki keşfimiz, Urartulara ait 3 bin yıllık kaleydi. Su altında bu kaleye rastlamamız mucizevi bir olay. Bu kalenin tarihi hakkında arkeologlar araştırma yapıyor. Kaledeki surun taş yapısı daha çok Urartular döneminde kullanılan kesme taşlardır. Bu nedenle bu kalenin bir Urartu kalesi olması olasılığı daha ağır basıyor. Burada bulunan kalenin surları çok geniş bir alanı kaplıyor. Van Gölü’nün suyu sodalı olduğundan kalenin yapılarında bir bozulma söz konusu değil. Bu nedenle kale yıllardır suyun altında tahrip olmadan ilk günkü özelliklerini koruyor. Gölün derinliklerine indikçe bir anlamda tarihe bir yolculuk yapmış oluyoruz.”

EN BÜYÜKLERİ VAN GÖLܒNDE
Van Gölü’nde keşfedilenlerden biri de Gevaş, Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçe sınırları içinde su altı peribacaları (mikrobiyalit ) alanları. Van Gölü’nde keşfedilen su altı peribacaları dünyanın en büyük mikrobiyalitleri olma özelliğini taşıyor. Dünyada bilinen mikrobiyalitlerin boyu genelde iki-üç metre civarında iken, Van Gölü’ndeki su altı peribacaları 20 metre boyunda.

‘GÖLÜN KORUYUCU GÖREVİNİ BİZ ÜSTLENMELİYİZ’
Dr. Mustafa Akkuş, tespit edilen yapıların bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağını belirterek şöyle konuştu: “Buradaki bu yapıların korunması gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki tarihi kalelerin çoğu tahrip edilmiş durumda. Van Gölü, suyun altında kalan kaleyi koruyuculuk görevi üstlenerek bu zamana kadar saklamış. Bize de bu noktada büyük sorumluluk düşüyor. Öncelikle bu tarihi zenginliği korumamız ve burayı dalış turizmine açmamız gerekiyor. Eğer burada gerekli altyapı hazırlıkları oluşturulursa inanıyoruz ki buraya binlerce insan gelecek ve Van Gölü’nün altındaki gizemli yapıları görmek, bu gizemli yapılara dalmak isteyecektir. Van Gölü etrafında onlarca dalış okulu açılacak ve bu nedenle binlerce insan dalış yapmak için buralara gelerek bu güzellikleri yerinde görebileceklerdir. İşte bu güzellikler bölgede bir ekoturizm sektörünün doğmasını sağlayacaktır. Bu da bölgede ekonomik açıdan bir canlılığı beraberinde getirecektir.”

Müjde Oktay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historical ruins & Artifacts in Kurdistan - The Garden of Museum in Wan - Nordern Kurdistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beautiful Church Akh Tamara on The Kurdish Lake Wan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekspresa Gola Wanê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Van İpekyolu ilçesi Erçek gölü, 453 kuş türüne ev sahipliği yapıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miks (Bahçesaray)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akh-Tamara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keleha Wanê, Roşan Lezgîn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keleha Wanê, Roşan Lezgîn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sûlava Begir, Wan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artemêt Behra Wanê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Quntara Çiyayê Nemrûd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çatak, Wan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıldır Gölü Ardahan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gewaş

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wan-Elbak (Başkale)

 

 


 


 

Wan-Elbak (Başkale)

 

 


Wan-Elbak (Başkale)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Van Kalesi; Zidi Beg adında bir Kürd hükümdar tarafından yönetilmektedir. Bu güçlü asil ve namlı Kürd hükümdar hem bu güzel kaleye hem de civar dağlardaki kalelere hükmettiği için çok gururludur.
Bu Zidi Beg kendi adına altın, gümüş ve bakırdan olmak üzere para da bastırmakta.
Kalenin altında ise büyük bir şehir var. Bu şehrin nüfusunun büyük çoğunluğu Ermenilerden oluşmakta.
Ancak kale içinde yaşayanların hepsi Kürdler.
Burası denizden bir kaç mil uzaklıkda yer almakta. Bolca yiyecek içecek ve erzağa sahip bir yer burası.
Zidi Beg bir çok erkek çocuğa sahip ve oğullarıyla birlikte bölgedeki bir çok kaleyi yönetmekteler.
Daha da önce de dediğim gibi bu hükümdar sahip olduğu güç ve konum itibariyle hem gururlu hem de bir o kadar da kibirliydi.
Öyle ki Şah İsmail’e kafa tutan biriydi..

Kaynak: The Travels of a merchant in Persia. C. Grey, 1873

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Famous Wan Cat with two different eye colors

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Famous Wan Cat with two different eye colors

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taştiya Wanê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

American Hospital at Wan, 1910


Van Valisi Cevdet Paşa’nın emriyle tarihi yapılar top ateşiyle dövüldü.
Kale altında herhangi bir çatışma yaşanmamasına rağmen top ateşiyle tarihi şehrin tamamı yıkılmıştır.
Fotoğrafta Aynı gün top ateşiyle yıkılan Van Amerikan Hastanesini görmektesiniz.
20 Nisan 1915

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tetwaan c1880

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1940

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wan castle, c1900

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c1800

 

 

 

 

 

 

 

c1800

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

An ancient tomb, from Wan region

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Van Kalesi; Zidi Beg adında bir Kürd hükümdar tarafından yönetilmektedir. Bu güçlü asil ve namlı Kürd hükümdar hem bu güzel kaleye hem de civar dağlardaki kalelere hükm ettiği için çok gururludur.

 

 

 

 

 

 

 

Kürd Kalesi Hoşab, Mahmudiye" ibaresi ile 1869 yılına ait bir gravür...

"Kürdistan ve Fars ülkesine seyahat'' kitabından

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Van Gravürü 1857

Felix Thomas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurdistan's Forts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Van Kalesi ve Tarihi Şehir (Gravür) 1890


Tuşpa adıyla uzun süre Urartu Devleti'nin başkentliğini yapan kale, Urartu kralı I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında kurulmuştur.

Urartu (Xaldiler) kürdlerin atalarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gewaş, ('Kaznak') Wan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keleha WANê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keleha WANê

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NEOLİTİK DÖNEMDEN BERİ OLUŞMUŞ VE HALA VAN BÖLGESİNDE YAŞAYAN KÜRD AŞİRETLERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kürdler'de Aslan

 

 

 

 

 

Artêşa Rûs li ser Gola Wanê 1915

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoşap Mahmudiye Kürd Kalesi, 1904
Mahmudi Kürd Beylerın Kalesi.
Kürderin önemli kalelerinden biridir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fikra îslamê nehiştiye ku kurd kevirek li ser kevirekî dahênin, cilekî paqij li ber xwe kin. Ca hela li perîşaniya vê dîmenê, dîmena bajarê Wan'ê binerin!
Kanê ew ilm û îrfana û îhtîşam û hunera bilind ku li tarîxa berê li Kurdistan'ê hebû? Piştî ku îslam hat Kurdistan'ê dest û lingê kurda şikiya û kurd bi saxî ketin gorê!
Hemî ilm û îrfan û hunerên kurda ereb birin ji xwe re û welatê xwe pê avadan kirin.
Piştî îslamê kurd ji mejiyê xwe ve bûn kole, koleyê ereb û îslamê.
Loma kurd ketin û loma kurd hîna jî ketî ne. Ji ber saltanata îslamê ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orgeneral Muğlalı Olayı 33 Kurşun / İsmail Beşikçi

 

28 Temmuz 1943
Wan Özalp Geliye Sefo'daki 33 kurşun olayı

33 Kürd'ün Katledilmesi..

Wan'ın Özalp ilçesinde, 33 kişinin hayvan kaçakçılığı iddiasıyla 3.ordu komutanı orgeneral Mustafa Muğlalı'nın emri ile yargısız
olarak kurşuna dizilmesi, 32 masum sivil kürdün alçakça katledilmesi ve bir kişinin de kaçması katliamıdır.

33 kişi gece yarısı evlerinden alınır, karakola götürülür, oradan da İran sınırında Seyfo deresine götürülüp, yargısız, sualsiz kurşuna dizilerek katledilir.

İşgalci-islamcı türk ordusu mazlum, savunmasız, sivil kürd halkı'na benzeri yüzlerce ve hatta binlerce katliamla soykırım provaları uygulamaktadır. Güdülen amaç şudur: kürdlerin tapulu malı olan Kürdistan'ı kürdleri yok ederek veya nüfuslarını asgari düzeye indirerek Kürdistan'a sahip olmaktır. Böyle bir ham hayalin gerçekleşmesi asla mümkün değildir. İşgalci türkler Kürdistan'da vatansızdır ve ebediyen de vatansız kalacaklardır.

“Mustafa Muğlalı tarafından verilen emirle, sivil köylülerin elleri ve gözleri bağlanmıştır. Makinalı tüfeklerle üzerlerine ateş açılmıştır.”

21 Mayıs 1951 tarih ve 5/10-1912- 6/1637 sayılı T.C. Başbakanlık Raporu

33 Kurşun Katliamı,

Wan'ın Özalp ilçesinde, 33 kişinin hayvan kaçakçılığı iddiası ve 3. Ordu komutanı Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın emriyle yargısız olarak kurşuna dizilmişlerdir.

"Vurulmuşum
Dağların kuytuluk bir boğazında
Vakitlerden bir sabah namazında
Yatarım
Kanlı, upuzun...

Vurulmuşum
Düşüm, gecelerden kara
Bir hayra yoranım çıkmaz
Canım alırlar ecelsiz
Sığdıramam kitaplara..."

Ahmed Arif, 33 Kurşun 

 

KÜRDLER YERİNDEN YURDUNDAN ÇIKARILIP
KÜRDLERİN YERİNE YURDUNA TÜRKLER YERLEŞTİRİLİYOR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tolstoy & Aleksandra Tolstoy

 

Van'ın Rus ordusu tarafından 1915 baharında işgal edilmesinden altı hafta sonra, ünlü Rus yazar Tolstoy'un kızı Aleksandra'nın da Van'a geldiğini biliyor muydunuz?

Aleksandra Tolstoy o zaman bir vakfın başındadır ve yaralı & yardıma muhtaç siviller için Van'a geliyor.

Yetiştirebilirsem detaylarını yeni kitap çalışmama ekleyeceğim. Baran Zeydanlıoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Painted on a historical wall in Wan in northern Kurdistan that has been found belonging to the Kurdish kingdom of Urartu-Tushpa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kela Xosave li axa Payizava ya Wane li gunde Xosave ye.1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Beriya ku dagîrkerên tirk ên wêranker keleha wê xerab bikin, bajarê Wanê, 1880
(İşgalci islamo-faşist türkler kalesini yıkmadan önce Wan, 1880)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurds Van Irvin Wiles 1895

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wan; 1837 de yazilan bir romandaki gravürler

Wan; 1837 de yazilan bir romandaki gravürler

Wan; 1837 de yazilan bir romandaki gravürler

 

Wan; 1837 de yazilan bir romandaki gravürler

 

Wan; 1837 de yazilan bir romandaki gravürler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burası Kürdistan'dır.

Güneşin oğlu Hacı Tunc vs İşgalci devşirmelerin dölü Mustafa Sarıgül

 

 

 

 

 

 

Mezopotamya ve Kafkasya Kürdistan'ı

WAN - TARİHİ KÜRD ŞEHRİ
1881

Fotoğraf makinasının daha yeni icat (1840) edilmiş olduğu tarihin fotoğraf makinasından çıkmış olan ilk foroğraflarından
Kürd kalelerine bakın - ne azametliydi o zaman! İşgalci-islamo-faşist türkler hepsini yıktı. Sonra bazılarını tamir adı altında
azametini tamamen harap etti. İşgalci türkler kürdlerin tarihinin tamamen yok olmasını isterler ki Kürdistan'ı kendilerine vatan etinsinler.
Toplayıcı, acı olarak hep göçük yaşamış istilacı türklerin bir vatanı yoktur, türkçe'de vatan kelimesi bile yoktur. Yurt çadır demektir..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurdên Wanê 1853

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1817

 

 

 

 

 

 

 

 

Qela-y Wan 1902

 

 

 

 

 

 

 

TUŞBA (VAN) İLİNE BAĞLI İLÇELER:

      Muks: Bahçesaray
      Elbax: Başkale
      Ebex: Çaldıran
      Şax: Çatak
      Artemetan: Edremit
      Erdîş: Erciş
      Westan: Gevaş
      Xawa Sor: Gürpınar
      Bêgirî: Muradiye
      Taşrumî: Özalp
      Mahmudîye: Saray

 

 

 

 

 

 

1800’ler, ”Kürd Kalesi Hoşap, Mahmudiye” ibareli gravür.

Kale, Mahmudi Kürd Beylerinin yönetim merkeziydi.

Örneğin Çin seddinden sonra dünyanın ikinci büyük kalesi Diyarbekir Kalesini MÖ 3000 yılında kürdlerin ataları huriler kurdu

 

Kürd Kalesi. NOKTA. Burada biraz durun ve düşünün. NEDEN kürd kalesi? Hani kürdler göçebeydiler deniyordu? İşte kürdlerlin tarihi konusunda en büyük yanlış ve YALAN buradadır. Kürdler göçebe bir kavim değil, bilakis tarihin başlangıcından beri YERLEŞİK bir kavimdir. İlk ekin ekme sanatını öğrenip uygulayan kürdlerin taş devrinin son aşamasındaki ataları, besin üretmekle birlikte yeni bazı sorunlar yaşamaya başladı. Bu sorunların başında ürettikleri ziraat ürünleri ve hayvansal besin ürünlerinin fazlasını (Production Surplus) kürdlerin atalarının komşuları olan ve ülkelerinin coğrafik yapısının kısırlığından dolayı asla üretmemiş ve asla üretmeyen, sadece toplama, avlama ve yağmalama ile geçimlerini sağlayan kürdlerin komşuları olan tam göçebe kavimler; araplar, asurlar farslar ve sonradan da türkler'den korunma ve muhafaza etme sorunu. İşte tarihi Kürdistan'da tam bunun için kaleler inşa edilmeye başlandı. Kürdlerin ataları Kürdistan'ın dörtbir yanında kaleler inşa etmeye başladılar. Kürdlerin ataları bu yağmacı komşularının istilalarına uğradıktan sonra bu kürd şehirleri ele geçirilince, kale ve köprü duvar ve kapılarının üzerindeki kürdlere ait kitabeler sökülüp yerine asurca, arapça ve hatta türkçe yazılar yerleştirildi. Kürd atalarına sürekli saldıran bu amansız istilacı kavimler aynı zamanda da köleci idi. Bunun için tarihçiler örneğin asurluları 'köleci asurlular' olarak tabir eder. Siz hiç köleci kürdler diye bir tabir duymuşmusunuz? Yoktur böyle bir şey çünkü kürdler tarım ve hayvancılıkla uğraşarak hep üretmiş ve sürekli medeniyet inşa etmiş bir kavimdir. Ta ki islam orduları Kürdistan'ın sınırlarına dayanana kadar. İstilacı arap orduları Kürdistan'ı ele geçirdikten sonra, bu adı geçen kavim ve kavimler kürdlerin mesleklerini edinerek üretici oldular, herşeyi ellerinden alınıan kürdlerin bir kısmı da yol kesen haydutluk yapmaya başladı.

Göçebelik konusuna tekrar dönersek, kürdlerin bir kısmı pastoral devrimi'nden sonra, yani hayvancılık sanatını ilk öğrenip icra ettikten sonra, hayvanlarıyla kürdçe'de zozan denilen yaylalara yazları ve kışları da tekrar köylerine dönerlerdi. Yani yarı-göçebe idiler. Sonraları, bunların arasında hiç köylere geri dönmeyen ve yıl boyunca 12 ay tam göçebe yaşamı yaşayan tam göçebe aşiretler de oluşmaya başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

AKH TAMARA CHURCH

 

KURDISH CITIES

 

 

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum