MÛSUL

Bajarê Brîndarê Kurdistanê

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

TARİHTEN DERS ALMAK


- Tarihî ve coğrafî haklar red ve inkar edilmez!

- Jenosid ve toplu sürgünlerden dolayı tarihî ve coğrafî haklar red ve inkar edilemez. Orası yine de jenoside ve toplu sürgüne uğrayanların vatandır. Bunun için Musul, Kerkük, Halep, Afrin, Kelbajar hala da birer kürd şehridir.


Jenosid ve toplu sürgünlerle çökerttikleri Musul'un kürd nüfusundan dolayı, Musul bazıları tarafından çok önemli bir Kürdistan toprağı SAYILMAMAYA (!) başlandığı için, dün 16.11.2016 tarihinde, başkan Barzani Başik'te yaptığı basın toplantısında Kürdistan topraklarının hepsinin kurtarılmış olduğu konusunda; ''hemen hemen'' tabirini kullanmıştır. Uğruna onbinlerce şehid kanı dökülmüş koskoca kürd şehri Musul hala kurtarılmayı beklemektedir!

Demek ki Musul Kürdistan'dan sayılmamaya başlanmıştır. Eğer Mele Mistefa şimdi sağ olsaydı, hepimiz çok iyi biliyoruz ki ne derdi..!

Hesen El Bekr yönetimideki Irak devletinin, Musul'suz ve Kerkük'süz ALTIN TEPSİDE kürdlere sunduğu otonomi rededilmedi mi? Mele Mistafa 'Musul'suz ve Kerkük'süz bir Kürdistan'ın asla kabul edilmeyeceğini' can, kan ve mal pahasına da olsa göstermedi mi? Buna biraz saygılı ve bağlı olalım lütfen. Güney Kürdistan'ın 1975 geri çekilişinin ardında Musul'un Kürdistan'dan sayılmaması nedeni vardır ve kürd halkının bu uğurda verdiği binlerce şehidi var - işgalci Irak araplarının jenosid ve toplu sürgüne yolladığı yüzbinlerce Musul kürdü de cabası! Lütfen biraz saygılı olalım ve nasıl ki Kerkük'süz bir Kürdistan'ı kabul etmiyorsak, Musul'suz bir Kürdistan'ı da asla kabul etmeyelim.

Musul Kürdistan'dır. Halep'te aynen öyledir. Bu kadim şehrimizde her zaman değişik halk ve kavimler bulunmuştur çünkü bütün Kürdistan gibi, Musul şehri de önemli tarihi bir şehirdir. Ama işgalci araplar ve türkler, bütün kadim Kürdistan şehirlerini kürdlerin elinden tek tek almak istedikleri gibi, Musul'u da herzaman elimizden almak istemişlerdir. Bunun için Musul'da kürd halkı üzerinde korkunç katliam ve sürgün politikaları uygulamışlardır.

Jenosid ve toplu sürgünlerden dolayı tarihî ve coğrafî haklar red ve inkar edilemez. Orası vatandır, hala Kürd vatanıdır.

 

 

 

 

 

 

Şemsettin Sami'nin yazdığı ilk Osmanlı ansiklopedisi Kamus-u Alam'ın (Milletler/Halklar Ansiklopedisi)'nin 5. cildindeki 3846. sayfasında:
Kerkük Kürdistan'ın Musul vilayetinin bir şehridir ve nüfusunun 4/3 kürd, geri kalan 4/1'i ise arab, türk ve diğer milletlerden müteşekkildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mosul - Postal Card, c1940

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KURDISTAN - MOSSOUL et le TIGRE (ancienne NINIVE) - 1800 Gravure

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1920

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

In the heart of ancient Mosul, showing a Yezidi shrine, 1932, Sothern Kurdistan (English - Royal Army Forces Archive)
Mosul is Kurdistan. Saddam deported Kurdish population from Mosul between 1975-1990 and replaced Arabs in the Kurd's properties.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mosul - The Cradle of Mankind, life in Eastern Kurdistan

“Kerkük, Kürdistan’ın Musul vilâyetinde ve Musul’un 160 Cenubu Şarkîsinde ve bir sıra tepeler altında,
Şehrezor sancağınun ortasında olup ahalinin Üç Rubu (üç bölümü) kürd ve küsuru türk, arap vesairedir. Keldanî dahi vardır.”
Yani Musul şehri kürdlerin çoğunlukta olduğu bir kürd şehridir.

Kamus-i A'lam, Şemsettin Sami.

 

 

 

 

 

ANTIQUE PRINT -MERDIN- & -NINIVÉ- KURDISTAN-ASIA-1776

This is an original antique view of Ninivé and the city Merdin (Capital of the province Merdin), Kurdistan, from "Description of Arabia" by Carsten and Niebuhr. This original copper engraving was printed in 1776

Kürdistanı eski tarihlerde gezen batılı seyyahlar tarafından 1776 yılına ait bir kabartmada Merdîn şehrinin KÜRDİSTAN ülkesinde aynı isimli bir bölgenin baş şehri olduğu nakledilmiştir




 

 



ISIS burning books of Musul Library on the street 2015

İslam Devleti ISIS kitap yakmaya devam ediyor. Musul 2015

 

İŞGALCİ İSLAMO-FAŞİST TURK - ARAB - ISLAM TERÖRÜ - ISIS ŞEYTANİ DEHŞET kıskacındaki kürdler, yahudiler & Ortadoğu

 

 

 

 

 

 

 

 

“The Mosul Question” which was a territorial issue in the 1920s century between Turkish Islamist- nationalists and the United Kingdom (later Iraq) over the possession of the former Ottoman Province (Vilayet) of Mosul. The Mosul Vilayet which is a Kurdish city was part of the Ottoman Empire until the end of World War I, when it was occupied by Britain. After the satelite state Turkey was built by England, Germnay 1923, The Turkish Islamist-nationalists from the Ottoman era in the so called new Turkish state claimed the province but Britain avoid that the issue would be an issue of the international arena, scaling it down to a frontier problem between Turkey and Iraq.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mosul Question

 

 

 

Monnaie Luluide de Mossul-Kurdistan (Zangid Dynasti, Badr al Din 11th Century)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Musul ve Ninova çevresinde pazarlar açılır ve pazara kürtler de gelir. Şehre ticaret için arap kervanları ve bölgeden kürtler ve kürdiler gelir.”

İbn Havkal (M. S 977) “Sûretu’l- Arz

Kürdiler olarak bahsettiği Ezidi ve Nasturiler'dir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Mari medeniyetinin 4.000 yıl öncesine ait belgelerinde Musul'un kuzeyindeki Şehir Devleti Kralları Xori Şar ve Şer Korda "lider" anlamına gelen
Kurda olarak anılmaktadırlar."

Ferdinand Hennerbichler, Kürtlerin Kökeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keleha Sangherîb, 1900

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bridge between Mosul & Hewler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1797 yılında Musul'dan geçen bir İngiliz subayının anlatımı:

"Şehirde epeyi bir nüfus ve değişik dinler var, ancak şehir nüfusunu oluşturan En büyük kesim Kürdler. Yada arapların onlara dediği şekliyle "Kurklar".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Before Islamism & After Islamism

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1500 tarihli Dirck Coornhert Gravürü

Hz. Yunus, Ninova halkına Kürdçe vaaz veriyor.
Kürtçe, en eski medeniyet dillerinden biridir.
Hz. Nuh gibi Hz.Yunus da kavmiyle Kürdçe konuşmuştur.

Yunus Peygamber Ninova halkına kehanetlerini gösteriyor. Halk, Peygambere bağlılığını bildiriyor.

Evliya Çelebi'ye göre Hz.Yunus Kürdçe konuşarak Allah'ın buyruklarını Ninova halkına aktarmıştır.

Yunus Peygamberin mezarı Kürdistan'da bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Hz. Yunus Ninova şehrinde oturdu. Hz.Yunus kürdlerin inatçılıkları ve ayaklanmaları yüzünden Musul şehrini terk edip Akre'ye gitti.

Akre'deki Humeydiye Kürd Aşiretinin inançlı insanlarıyla birlikte Akdeniz'e gitti."

Evliya Çelebi Seyahatnamesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peykereka ji 200 BZ li Nineveh'ê
Û dema nuha mêrekî êzîdî li Mûsil'ê

 

 

 

 

 

The Austrian orientalist Joseph von Hammer (1774 –1856) in his book / The Ottoman History writes:
"Mosul residents are mostly Kurds and Mosul Kurds speak besides their mother tongue Kurdish, they speak Arabic, Persian and Turkish"

Likewise, Aleppo, Kirkuk, Karabagh are Kurdish cities and areas. However, the forced displacement of Kurds from these places has changed the original demographic structure

Despite the forced displacement, many of these places have preserved their Kurdish majority, for example: Kirkuk

Despite Arab dictator Saddam deporting Kurds from Kirkuk in the 1970s, 80s and 90s and placing Palestinians and other Arab clans in Kirkuk, the Kurdish majority in Kirkuk has not diminished

 

 

 

"Mari medeniyetinin 4.000 yıl öncesine ait belgelerinde Musul'un kuzeyindeki Şehir Devleti Kralları Xori Şar ve Şer Korda "lider" anlamına gelen Kurda olarak anılmaktadırlar."

Ferdinand Hennerbichler, Kürtlerin Kökeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Musul, Kapalı Çarşı 1840

“Lisân-ı Ekrâd (Kürd Dili) fesâhat ü belâğat üzre tekellüm eder. Hazret-i Yûnus aleyhi’s-selâm diyâr-ı Musul’da sâkin iken Kürd lisânın söylemiş ola.”

(Evliya Çelebi, Seyahâtname, Cilt 4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1778 tarihli ''Güneş tapınakları, Dicle kıyısında asur şehri Ninova'' ibareli gravür...

Ninova, Kürdlerin ataları olan Medler tarafından fethedildi. asur tehlikesi ve zulmü Medler tarafından sonlandırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mosul 1800

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yezidi Kurdish Tempel 1800 Mosul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ALL HISTORICAL DATA SHOWING THAT MOSUL IS KURDISTAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mûsil Kurdistan e

Ji ber kêmbûna asta ava Bendava Mûsilê
goristaneke dîrokî ya Kurdên Êzidî derket holê

 

Piştî 38 salan, ji ber kêmbûna asta ava Bendava Mûsilê, goristana gundê Xankê yê kevn a ser bi bajarokê Xankê derketine holê.

Şêx Xelat Xidir di 11 saliya xwe de xizmetkarê goristanê bûye, nav li ser goran dinivîsandiye. Niha jî piştî derketina goristanê ji ber kêmbûna asta ava Bendava Duhokê dîsa hatiye û bi boyaxê navan li ser goran dinivîse.

Şêx Xelat Xidir li ser goristanê got, “Bav û kalên me ev kara dikirin û em jî wisa dikin. Em bi meşê ji Xankê dihatin, her çend rê ji sedî sed ewle jî nebû lê em ji ber ku erka me bû ku em êvarên Çarşeman dihatin û li goristanê çirayên xwe vêdixistin.”

Tevî ku 38 sal in goristan di bin avê de mabû jî piştî derketina wê dîsa kesên ku mirovên wan di goristanê de hatin veşartin, diçin serdana goristanê.

Bendava Mûsilê di sala 1984an de li ser Çemê Dîcleyê hate çêkirin û şiyana wê ya 11 milyar metresêca hilgirtina av heye. Salekê piştî lêkirina bendavê gundê Xankê di bin avê de ma.

Kêmbûna baranê di çar salên borî de, tevî bernedana avê ji aliyê Tirkiyê ve û her wiha girêdayîbûna parêzgehên naverast û başûrê Iraqê bi bendavê ve, sedema sereke ya kêmbûna asta avê ye.

Kêmbûna asta avê dibistana kevn a gundê Xankê jî derxistiye holê. Cemîl Incûl ê yek ji xwendekarên wê dibistanê bûye got, “Hesteke xweş û bîranîneke baş e ku meriv bi bîr tîne. Min, li vir ji pola yekê heta pola pêncan xwend. Min paşê pola şeşan li dibistana gundê nû ku piştî vê dibistanê hatibû vekirin, qedand.”

Bendava Mûsilê li ser rûbera derdora 380 kîlometre çargoşe ye û gundên Girhol, Bilorsat, Girepor û bi dehan gundên din ên wê herêmê di bin avê de mane.

(12.03.2023, Rûdaw)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resa till Mosul och genom Kurdistan till Urmia - Boken gavs ut 1857 i den tyska staden Stuttgart.

 

 

 

 

 

 

 

Son söz: Mosul Kurdistan'dır

 

 

 

 

GEOGRAPHICAL ASPECT OF THE MOSUL QUESTION

The Scottish Geographical Magazine.

Published 1927

 

 


KURDISH CITIES

 

 





Foundation For Kurdish Library & Museum