THE KURDISH MEDIAN EMPIRE
One of the Kurdish Antique Empires
679–549 BC

Home  |  Destpêk  |  Ana Sayfa

 

 

 

Den mediska kejsaren Cyaxares - Key Khosrow

İNSANLIĞIN TEMİZ VİCDANI: KÜRDLER

Hem tarihte ve hemde günüzüzde kürdler hep insanlığın hür vicdanının teminatı olmuştur. M.Ö 612 yılında kürdler (medler) Ninova'yı kuşatmış ve barbar Asur imparatorluğunu yıkmıştı. Bin yıllık Asur hegamonyası biterek Mezopotamya'da vahşi ve barbar bir devir kapanmıştı. Bu olaydan sonra Medler, KEY XESRO/XOSROW (Siyaksares) önderliğinde tekrar Ön Asya'ya hükmedip, antik çağın en büyük imparatorluğu haline geldiler.

Tarihte insan eti kaynatıp yiyen barbar asurlulara, günümüzde insan kafası kesen vahşi islamcılara insanlık onurunu ve değerini çiğnettirmeyen Ortadoğu'nun tek medeni şövalye milleti kürdlerdir.

 

En güçlü Kürd Kralı...
"Med Kralı Siyaksares'in babası Phraortes Asurlular tarafından öldürüldü.
Medler bir çok kabileden oluşan düzensiz bir orduya sahiplerdi. Siyaksares babasının ölümünden sonra intikam için Med kabilelerini topladı ve düzenli ordu haline getirdi.
Siyaksares üstün yetenekleri olan cesur biriydi. Asurluların üstüne yürüdü ve ordusu Asur topraklarında bulunurken, İskitler büyük bir güçle Medlere saldırdılar.
Madi liderliğindeki İskit ordusu Medlerin toprağına ve yönetimine el koydular. Siyaksares Med kabilelerini topladı
Med kabilelerini toplayarak İskitlere karşı büyük bir isyan gerçekleştirdi. İsyan sonucunda İskitliler ağır bir darbe aldıktan sonra Medler tarafından sürgün edildiler.
Siyaksares, büyük bir güçle M.Ö 614 yılında tekrar Asurlulara saldırdı. Asur Devletini yıktı."
Yunan Tarihçi Heredot, Med Tarihi

 

"Astiages'in (Siyaksares'in oğlu) kürdlerin son kralı olduğunu yazmıştır."

K. Khachaturov, 1894, Tiflis

 

Avrupalı araştirmacilar KÜRD olduğunu ispatlıyor...

Çevirisi: ''Xerxes'in bugünkü kürdlerin ataları olduğuna genel olarak ve makul bir şekilde inanılıyor. Yine ünlü Selahaddin'in Rawadiei'nin Ayubit kolundan bir kürd olduğu anlaşılıyor; tarihçi Abulfeda da öyle diyor. Bunu Gibbon'dan sonra yazıyorum; Ancak hem padişahın hem de filozofun kanının karışmış olma ihtimalini öne sürüyor. Adı geçen kabilenin heterodoks ruh hali doktrini ile enfekte olduğunu üzüntü ve utançla gören Ortodoks araplar, "onun soyunun yalnızca anne tarafından olduğunu ve atasının, onların arasına yerleşmiş bir yabancı olduğunu ima ettiler." Bu kadar muhtemelen yeterlidir''

 

Descriptive Ethnology 1859 LONDON

Tıpkı işgalci VATANSIZ türkler gibi kürd tarihini çalan hırsız fars ve arap ı
rkçı ekstrem nasyonalistleri iyice bakıp UTANSINLAR. Dünya milletlerinin hafızası, tarihi arşivi; hem Key Khosrow'un (Cyaxares'in) ve hemde Muhteşem Salahaddin'in kökeninin kürd olduğunu açık bir şeilde yazmışken, türklerin, farsların ve arapların hala gerçekleri inkar etme temayülü ve tenezülü çok alçakçadır.

Kürd İmparator: Khosrow'un (Cyaxares):
https://www.saradistribution.com/foto2/cyxares.jpg

Kürd İmparator: Muhteşem Salahaddin (Saladin The Magnificent):
https://www.saradistribution.com/foto14/Saladin_before_A.D_1185.rengin.jpg

KÜRDLER MED'lerden MİDİR?
Kürdler MED’lerden gelme midir sorusu hep sorulagelmiştir. Şüphesiz kürdlerin medler gibi köklü bir tarihinin olması kürd düşjmanlarını ve Kürdistan'ı kendi vatanı yapabilmek için
kürdlerin tarihinşi ve hatta kürdlerin mevcudiyetşni bile hep inkar ediyorlar.
Ancak tarih her zaman doğruyu haykıracaktır.
Bu konuda mevcut kaynakları sunuyoruz bu sayfada:

 

 

Astyages son Med imparatoru.
MÖ 585-550
Kızının oğlu olan kendi torunu tarafından tahtından indirildi.

Bu saray darbesiyle iktidarı ele geçiren acemler (farslar) tarihte ilk defa soyluluk kurumu sahibi oldular.
Medlerin kürd kavminin imparatorluğu olduğunu çok iyi bilen farslar soylarını pehleviliğe dayandırırlar yalandan..
Oysa Hindistan'dan tarihi Kürdistan topraklarına gelen acemler dansçılık ve çalgıcılık yaparak hayatlarına idame eden soyluluk kurumu sahibi olmayan göçebelerdi.

HEREDOTA GÖRE MEDLERİN SONU
107. Astyages'in Mandane adında bir kızı olur. Babası Astyages gördüğü kötü bir rüya yüzünder kızını bir medliye değil medlerden daha aşağı gördüğü bir persli'ye Kambyses'e verir.

108. Astyages yine gördüğü bir rüyasında, kızından doğacak olan çocuğun kendi yerini alacağını yorumlayan rüya yorumcuları sebebiyle kızını kendi evine, sarayına çağırıp, doğacak olan bebeği alıp öldürmek ister. Doğan bebek, ileride, perslilerin ilk kralı olacak Kyros'tur. Astyages güvendiği adamlardan biri olan Harpagos'u çağırıp bebeği alıp öldürmesini söyler.

110. Harpagos bebeği alıp bir sığırtmaca öldürmesi için verir

112. Sığırtmaçın karısı ise yeni doğum yapmıştir ve ölü bir çocuk dönyaya getirmiştir.

113. Ölü doğan çocuğunu Kyros'un ölüsüymüş gibi gösterirler

114. On yaşına gelen Kyros bir oyun sırasında oynadığı kral rolu gereği oyun arkadaşlarından soylulardan birinin oğlunu cezalandırır. Kral Astyages'e şikayet edilince de kral önüne çıkartılır.

115. Ve kral tarafından tanınır.

116. Sığırtmaç herşeyi itiraf eder.

117. Kral Astyages kendisine oynanan bu oyun için Harpagos'u çağırır ve ona bir oyun oynar.

118. Kral Astyages, Harpagos'tan çocuğunu çağırmasını birlikte yemek yemelerini ister.

119. Ancak yemekte Harpagos'a kendi çocuğu yedirilir ve böylece Astyages intikamını alır.

120. Kral Astyages tekrar rüya yorumcularını çağırır ve Kyros'un tahta geçip geçmeyeceğini sorar. Onlar da 'o zaten oynadığı oyunda kral olmuştu, yani rüya yerine gelmişti, bu nedenle artık korkmaya gerek yok' derler.

121. Kral Astyages de bunun üzerine Kyros'u gerçek ailesi Kambyses'in yanına geri gönderir

 

 

 

 

 

 

 

MED PRENSESİ
MANDANE
(Mandánē) bir med prensesiydi ve daha sonra pers kralı I. Cambyses'in kraliçe eşi ve Ahameniş İmparatorluğu'nun kurucusu b üyük Kiros'un annesiydi.
Bu isim muhtemelen Elamca dilinde "hoş, neşeli" anlamına gelen *mandanā- kelimesinden gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LÅT OSS KLARGÖRA EN VIKTIG SAK OM MEDERNA!

--- Kurderna kallade inte mederna för "kurder" utan medeonerna kallade sig själva för "kurder".

Och även andra än kurderna som känt Medien genom historien som kurder. Men låt oss klargöra, att alla kurder är inte från medisk härstamning, Medien var helt enkelt en kurdisk stamunion. Det etniska namnet "kurdisk" har funnits i minst 4500 år i historien.

År 580 f.Kr, när mederna byggde sin andra huvudstad och kallade den för Kurtanshan, vilket bokstavligen betyder "staden där kurdiska kungar bor" som idag är den moderna staden Kermashan eller Kermansha i östra Kurdistan.


Obs: på antika iranska (OBS! ordet iran betyder inte persisk per outomatiskt utan det betyder arisk som i sin tur en hänvisning till de indo-europeiska stammarna. Perserna som ursprungligen är inte från området och är nomader från Indien åtog sig detta ärofyllda namn 1925) språket kurt = kurd, kurtan = kurd.

Nomadiska turkarna tog det kurdiska namnet från perserna när de emigrerade från Indien till Iran. De historiska perserna var inte ett producerande bofast folk utan en musiserande dansande folk på vandring.

När araberna invaderade Kurdistan tvångskonverterades kurderna till isllam. De arabiserade kurdisk kultur och historia. De gav mederna ett nytt namn: Mah/Mahi. Den antika medienregionen var under vatten i flera regioner: Mahi Dasht, Mahi Kufa etc, och sedan dess har Medien kallats för Mah/Mahi som betyder våtnmark på arabiska.

Den moderna staden Mahabad som betyder staden av Medien är uppkallad efter stammen Mah/Madi. Den kurdiska mahi-stammen finns fortfarande i östra Kurdistan och är en av de mest framträdande figurerna i det kurdiska samhället. Ahmed Mahi (Hamo Agha Ahmed Al-Madi)

Referenser med några historikers åsikter:
Botts, DT (2014) Reser i Iran: från forntiden till modern tid. Oxford University Press Coverage P. S. 121.

Theodore Noldick (1878). Artachsir historia i Papakan översatt från Pehlewi ( في المانيا المانيا). P. 48-49.

Sanjan, Darab Bashutan (1896) Karnami av Artakhshir Babkan, P. 22.

Militären, Nisreen (25 augusti 2016) Mottagandet av Shahnam på medeltiden som en spegel för prinsarna. Brill. P. S.

Barr Hebraus, översatt av Edward Bukock, Richard Davis, vrål sammanfattning av länder, 1663, p 80

Corpus scriptorum Christianorum Orientalium: Scriptores Arabici ، المجلد 1 ، ص 29
.
Peroni, Pulver från förra århundradena, 1000 m, p 99

Abu Fadel bin Mubarak, Douglas Craven Velvet, ت-n-i Akbar ī - Volym 2-3 - sida 92.

Edward Granville Brown, "Persiens litteraturhistoria: From the first age to the Ferdowsi", (universitetet i Cambridge) Prcss, 1956), VI, s 19.

Ilhan Kellig, brittisk politik mot kurderna och Kurdistan 1918-1923, publicerad 2018. P.

4. Medeltidshistoriker hänvisade till kurderna som medeltids kännare för att nämna några:

Hayton på 1200-talet, med hänvisning till de eubiska kurderna invasion av Egypten under ledning av Salah al-Din, skrev: "Efter att araberna förlorade kontrollen över Egypten ockuperade mederna, kända som kurderna, Egypten.

Källa: C. Köhler (2014). Hayton - Blomman i berättelserna om landet i öst ( بالفرنسي O) P. S.

1700-talets Mikhail Shamchianvi skrev om Armeniens historia "Medeonerna erövrade Armenien major, som också var kända som kurderna eller kurder. Dessa bodde ursprungligen i landet Mocks, i Vaspurakan, Turuberan, Balesh (Barbalissos), Sasson, Bosnonia, Tarun (Moshprovinsen), i Alznies-landet nära landet mellan de två floderna. Alla dessa provinser eller provinser hade olika regeringar, och med tiden blev deras befolkning mycket stor, och var uppblåsta med högar av skyter som kom och bosatte sig där då och då, blandade med mederna, och bildade med dem en nation. Och sedan invaderade Timorlink dem efter det."

Källa: Ch ʻamch (18yants ). , Mik ). ayel (1827). Armeniens historia, av fader Michael Shamish: från 2247 f.Kr. till 1780 e.Kr. eller 1229 armeniska era, tr. Av armeniskt ursprung, av Johannes Avdal. Tryck av Bishop Collidge tryck, skriven av H. Townsend. P. S. 310.

5. Ett antikt armeniskt manuskript känt som Matenadaran MS 7117 skrivet av Juventus Ar či šec'i och Thomas Mitsovvi på 1400-talet, som har kopierats från mycket äldre källor, innehåller en kristen bön på sju språk alla skrivna i det armeniska skriften, varav ett kallas "mellanspråket", som är en kurdisk text:

Baku Zudo
Baku Zaxm
Baku Vimark
Vem letar efter 'i xa č' ē ǝk ǝrma
Mammas nåd.

(Helig Gud, helig och kapabel. Helig och evig, som korsfäste sig själv för oss. Var barmhärtig över oss).

Många lärda som HW Bailey, Henning och Shanidze har diskuterat texten. "Det råder ingen tvekan om att vi har en halv kurd" säger David N. Mackenzie "Sedan det äldsta befintliga kurdiska litterära verket är Diwan Malah Aljazari, som troligen dog c. 1480, dessa få ord, för vad de förtjänar, kan bilda den äldsta rekordet av moderna kurdiska språk.

________
KÄLLOR
James R. Russell (2004). Armeniska och iranska studier av språk och civilisationer vid Lower-Eastern University, Harvard University P. S. 546
Mackenzie, David Neil (1959). Mellanhändernas språk. London universitet, P 254 - 3
. Under eftermedeltida tiden används inte längre namnet "Midianer" för att hänvisa till kurderna, då många historiker säger att kurderna härstammar från ättlingar till de som tidigare kallades för medeltida, för att nämna några:
Fry Sebastian Manrique, som reste genom Fjärran Östern på 1600-talet, runt kurdisk ursprung, säger "dessa kurder kommer från ättlingar till dem som tidigare kallades partister och medianer. ”
Källa: Hosten, H. (28 juli 2010). Fray Sebastien Manriques resor 1629-1643: تر رم لـ لـ لـ لـ the the the the the the the the Volym 2: Kina, Indien etc.
Conrad Manert på 1700-talet skrev: "Ett stort antal kurder härstammar från Midian, även om några är ättlingar till Mantini, Kadosi, Kasai eller Saga. ”
Källa: Manirt, Conrad (1789). Grekernas och romarnas geografi:. EC Gratenhower. P. S.
Susan A har anlänt. Wheeler kom i samband med sin historiska forskning fram till att kurderna härrör från Midian, som troligtvis är samma nation som i Genesis hänvisas till vid namnet Madai.
Källa: För ungdomarna: The Koormanji Koords "Missionary Herald, Januariutgåva, 1902:46.
"Kurderna är i stort sett ättlingar till Medics", säger Henry Mateo.
Källa: Mathieu, H. (1857). La Turquie och andra är olika (på franska) E Dinto. P. S. 153.
Enligt William Clark, "Det råder inget tvivel om att delar av andra nationer har införts i viss mån bland kurderna, men vi tenderar att tro att de i huvudsak är reliker från de antika Medias. ”
Källa: Clark, William (1864). Edward Royal Tyler William Lathrop Kingsley George Park Fisher Timothy Dwight, redaktör. "Kurdiska stammar i Västasien. "Regenserar New England Wale, vol. 23:33.
Enligt Henry Smith Williams, "Midianiterna var faktiskt kurdiska stammar som levde i östassyriska, vars land sträckte sig så långt som till Kaspiska havet."
Källa: Smith Williams, Henry. Historikernas historia i världen, 1907, V. 2 - p 584 .
7. Under 1900-talet studerade många forskare de språkliga relationerna mellan kurder och medianer. Endast två iranier har sagt att det inte finns några band mellan dem, Mackenzie och Astrian. John Limbert stötte på Mackenzies vyer. Och Astarianerna, en hardcore armenisk nation, som är tillbaka till kurder, säger "den kurdiska nationen existerar inte"! Till och med förneka existensen av kurdiska språket.!
Alla lingvister Ghernot Windford, John Limbitt och Menorski har bevisat att kurder och medianer är nästan språkliga lika.
Limbert, John (1968). "Kurdernas ursprung och framkomst i Iran före islam. " Iranska studier . 1 (2): 41-51
Windfuhr ، Gernot (1975) "Isoglosses: En skiss på perser och partier ، kurder och meder" ، Monumentum HS Nyberg II (Acta Iranica-5) ، ليدن: 457

 

 

 

 

 

 

 

Tarihte ARÎ/ ARYAN kavimlerinin en ilk imparatorluğunu kürdler kurmuştur: Kürd Med İmparatorluğu MÖ 5. yy

Bugün artık kaybolmuş pehlewî dilinde, islamdan çok önce elle yazılmış bir belgede ''Kurdanshah-î Mah(g)î)'', yani ''Med kürd kralları'' yazmaktadır.

 

"Nomadic Persians took over the culture and language of the Medes". Herodotus

''Kurdiska mediska imperiet grundat av kurdiska förfäder. Kurder etablerade detta stora rike i historien...

Professor Wadi Goeda (1916-2001)

 

 

 

 

 

 

 

 

MO 678'de kurulan Med Kürd İmparatorluğu.

Med Devleti, kürdlerin ataları tarafından kuruldu. (MÖ. 678 - MÖ. 549)
Antik Tarihçi Gaius Plinius Secundus (M. S 79)

The Medes, Ancient Greek: Μῆδοι) were an ancient Indo-European people who spoke the Median (Kurdish) language and who inhabited an area known as Media between western and northern Ajamistan (Persia). Around the 11th century BC, they occupied the mountainous region of northwestern Ajamistan (Persia) and the northeastern and eastern region of Mesopotamia located in the region of Hamadan (Ecbatana). Their emergence in Ajamistan (Persia) is believed to have occurred during the 8th century BC. In the 7th century BC, all of western Ajamistan (Persia) and some other territories were under Median rule.

 

 

 

 

 

 

"Persler medlerin yanında kendilerini küçük görüyorlardı çünkü medler soylu bir kavimdi."

(HEREDOT, M.Ö 484 - 425, Tarih 1. cilt)
_______
Heredot doğru söylüyor- Persler küurdlere göre tarıh sahnesınde çok yenidir.

ÜRETİCİ OLMAK - SOYLULUK GETİRİYOR/VERİYOR
Medlerin ekonomisi incelendiğinde tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorlardı, tıpkı kürdlerin medlerden 2600 sene sonra bugün hala yaptıkları gibi..

Üretmemiş, sadece toplayıcılık, avcılık ve talan ile uğraşmış olan kavimlerde asalet kurumu doğal olarak oluşmuyordu. Asalet kurumu türklerde de yoktur ve bu Ortadoğu'nun bugün büyük sayılan diğer iki ulusunda da yoktur.

Şimdiye kadar yazılmamış kürd tarihi yazıldıkça, Ortadoğu uluslarının HEPSİNİN tarihi yeniden yazılacak, Avrupa'nın bile tarihi YENİDEN YAZILACAKTIR.


 

 

 

 

 

 

 

 

"Persler medlerin yanında kendilerini küçük görüyorlardı çünkü medler soylu bir kavimdi." (Heredot, M.Ö 484 - 425, Tarih 1. cilt)

Heredot doğru söylüyor- Persler küurdlere göre tarıh sahnesınde çok yenidir.

ÜRETİCİ OLMAK - SOYLULUK GETİRİYOR/VERİYOR
Medlerin ekonomisi incelendiğinde tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları görülür, tıpkı bugünkü kürdlerin medlerden 2600 sene sonra bugün hala yaptıkları gibi..
Üretmemiş, sadece toplayıcılık, avcılık ve talan ile uğraşmış olan kavimlerde asalet kurumu doğal olarak oluşmuyordu. Asalet kurumu türklerde de yoktur ve Ortadoğu'nun bugün büyük sayılan diğer bir iki ulusunda da yoktur.
Şimdiye kadar yazılmamış kürd tarihi yazıldıkça, Ortadoğu uluslarının HEPSİNİN tarihi yeniden yazılacak, Avrupa'nın bile tarihi YENİDEN YAZILACAKTIR.

 

"Medlere (kürdlere) eski zamanlarda Aryanlar deniliyordu." (Heredot, M.Ö 484 - 425)

 

 

 

 

Kurdernas förfäder mederna (800 fKr) var ett forntida folk som talade det mediska, gamla kurdiska språket och bebodde ett område känt som Medien som sträckte sig från västra och norra Persien ända till Anatoliens inre delar. Ekbetana, dagens Hamadan i dagens sydvästra Iran var huvudstaden i detta rike.  "Mederna är kurdernas förfäder.

"Majoriteten av kurderna kommer från mederna''. Historikern och geografen Konrad Mannert (1756-1834)

"Kurderna har varit medias invånare sedan urminnes tider. Medierna är kända som moderna Kurdistan." Media är namnet på Medianrikets land... Kaukasisk vetenskapsman Y. G Veidenbaum (1845-1918)

"Namnet Tigris kommer från mediskans (kurdiskans) 'tighra' som betyder pil". Grekiske geografen Strabon (64 fKr)

"Kurderna har varit invånare i Medien sedan urminnes tider. Det är känt som dagens Kurdistan." Kaukasisk vetenskapsman Y. G Veidenbaum (1845-1918)
''I och med den den geografin som kurder lever på sedan tusentals år lämpar sig för jordbruk och djurhållning, är detta folk ganska utvecklat inom jordbruk och djurhållning. Som hos mederna, än idag är stamband mycket viktiga för kurderna.''  Citat ur Brockhaus och Efron Encyclopediskt lexikon 1890-1907.

''Mediska kurdiska imperiet grundades av kurdernas förfäder. Kurderna etablerade denna stora stat i historien...'' Prof. Wadie Jawaideh (1916-2001)

Magus (latin: magus, persiska: maguš, grekiska: μάγος) är ädla pilgrimer som i kristen tradition tros att komma från östern för att hylla jesusbarnet som "judarnas kung" och ta med gåvor av guld, rökelse och myrra . I Bibeln sägs det att det finns tre personer, men i mediska källor sägs det att det finns 12 personer.

En person som tillhör den zoroastrianska tron, kallas för magusi eller magush.

MAGUS är den prästerliga klassen i det forntida kungariket Medien, nu norr om Persiens territorium ("Iran").Mediariket. De var kända för att kunna göra magi, tolka hadither (händelser) och drömmar och göra astrologiska förutsägelser.

På grund av denna rituella kunskap ansågs magusherna vara de enda sanna prästerna inom zoroastrianismen. Det är inte känt om magush påverkade eller följde zoroastrierna. Magus höll vakt på kullen kallad "Efendi Tepesi" utan avbrott. De trodde att vakten skulle hållas tills den stora stjärnan dök upp och att när stjärnan dök upp skulle den store frälsaren komma.

Magus nämns bara i det andra kapitlet i Matteusevangeliet:
"Efter att Jesus hade fötts i Betlehem, Judeen på kung Herodes' tid, kom några astrologer till Jerusalem från öster och sa: "Var är pojken född som kung av judarna? Vi såg hans stjärna i öster, och vi kom till tillbe honom."23 Detta sade kung Herodes. 4 Han samlade alla översteprästerna och folkets skriftlärda och frågade dem var Messias skulle födas.5 De ​​sade: "I Betlehem i Judéen." "Ty det är skrivet genom profeten:6 'O Betlehem i Juda, du är ingalunda den minsta av Judas ledare! Ty från dig kommer den ledare som ska vara herde för mitt folk Israel." 7 Då kallade Herodes till sig astrologer i hemlighet och precis i det ögonblick då stjärnan visade sig från dem.8 Han sände dem till Betlehem och sade: "Gå och leta noga efter pojken, och låt mig veta när du hittar honom, så ska jag komma och tillbe honom." 9 Efter att ha hört kungen gav sig astrologerna iväg. Stjärnan som de hade sett i öster ledde dem, och när de kom till platsen där barnet var stannade de.10 När de såg stjärnan blev de överlyckliga. 11När de gick in i huset och såg barnet med sin mor , Maria, de föll ner och tillbad honom. De öppnade sina skatter och bjöd honom guld, rökelse och myrra som gåvor.12 När de sedan blev varnade att inte återvända till Herodes i en dröm de hade, återvände de till sitt land på en annan väg.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZERDÜŞT diyor ki:
---- iktidarı şan şöhret para kazanmak için arzulayan var ya, işte onlardır bu dünyanın tahripçileri. Onlar ruhlarını da mahveder, dünyayı da tahrip ederler. Ne var ki kötülükle ele geçirilen bir krallık yok olur.
________

''Ne var ki kötülükle ele geçirilen bir krallık yok olur.''

Peygamber hazreti Zerdüşt'ün bu güzel sözlerini okurken kafam parsekler tarafından hileyla ele geçirilen bir kürd krallığına takıldı, Med İmparatorluğuna.. Bilindiği gibi II. Kiros, Medlerin (Kürdlerin) son Kralı olan Astiages'e karşı bir saray darbesiyle Med İmparatorluğunu yıkmıştı ve parsekler iktidarı Zerdüşt peygamberin dediği gibi 'kötülükle' hileyle ele geçirmişti. Yine Zerdüşt peygamberin dediği gibi her 'kötülükle' ele geçirilen iktidar yok olmaya mahkumdur.

Bakın parseklerin o günden bu yana ellerinde tuttukları parsek devleti nasıl İslam Devleti gibi yıkılmaya mahkum büyük bir kötülük devleti'ne dönüşmüştür.

İran'ın da suyu ısınmaya başladı. Hem Türkiye ve hemde İran kötülük ve zulüm devletleri bir bir ve ard arda yıkılacaktır. Yıkılmaya MAHKUMDUR, az kaldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medyan (Kürd) Prensleri II. Kiros'a (M. Ö 559-530) tarafından katledildi.
Med İmparatorluğu döneminde Anşan Valisi olan II. Kiros, Medlerin (Kürdlerin) son Kralı olan Astiages'e karşı bir saray darbesiyle Med İmparatorluğunu yıkmıştı.
Bundan sonra ilk kez persler tarih sahnesine başta Medopars sonra Axameniş devletini kurarak çıkmıştır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“A Map of MEDIA”, 1745

Nexşeyek ku Medyaya Navendî û ya Mezin nîşan dide ku hawirdor kurd in.

Kürd Med İmparatorluğu, MÖ 6. yüzyılda köleci Asur imparatorluğunu yıkmak yerine, medleri bir Saray Darbesiyle oyuna getirip iktidarı medlerin elinden alan hilebaz ACEMLERİ (persleri) oratadan kaldırmalıydı. Yanlış STRATEJİK bir adım atmak adamı binlerce senelik köleliğe mahkum edebiliyor böyle. Acemler, Med İmparatorluğu'nda yaşayan alt bir kasttı. Med sarayında gerçekleştirdikleri bir darbeyle iktidarı ele geçirdiler.

 

 

 

 

 

 

Medler Büyük Siyaksares döneminde güçlerinin zirvesine ulaştılar.

Aryan olan bir grup iklim şartlarından ötürü daha verimli dağ ve ovalara çekildiler.
Bunlara bir süre sonra Kurti (Dağlı Halk) denildi. Yaşadıkları bölge Kutium (Gutium) adını aldı. Kurtiler daha sonra kurulan ilk büyük Kürd Devleti olan Medler oldu.

Kürdler diğer İndo-Aryan milletlerden önce Ortadoğu'ya gelmişlerdir özellikle M.Ö 3000 yılında Ecemistan'ın (''İran''ın) güneybatısında yaşamış elamlılar ve gutiler daha sonra en büyük imparatorluğu olan Medyalılar olarak tanındı. Tarihçi Herodot bize Medlerin kabilesini en az 6 kabileden olduğunu söyler özellikle Anatolya'da hititlerin bakiyesi olan Hattilerden gelen Struchates kabilesi, iskitlerden gelen Magus (kendisi Zerdüşt rahip ve çok önemli bir kişidir) Arizanti, Budi, Paretaceni kabilesinden oluştu Medlerin en büyük düşmanı köleci asurlular ve lidyalılar'dı Med kralı Cyaxares Babil keldanilerle ittifak yaparak köleci asurluları yenmeyi başardı

Herodot'un Herodot Tarihi Kitabında Altı Med kabilesinin isimleri şöyle yazılmıştır. Herodot, eserinde altı adet Med aşiretinin isimlerini listeler: "Deiokes'in hükmü altında toplananlar yalnız Media ahalisiydi; Medler çeşitli boylardan oluşmuştu: Buslar, Paretakenler, Strukhatlar, Arizantlar, Budiler, ve Maglar" Olarak sıralanmıştır. Herodot aynı zamanda "Medlerin Perslerle kesinlikle aynı aletlere; ve Medlerle Perslerin olağan giyimlerinin gerçekten farksız." olduğunun altını çizmiştir. Bir yunanlıya göre fark görmemiş olabilir çünkü yunanlılar bütün Doğu haklarını aynı bakış açısıyla görmüşlerdir. Bu medler eski zamanlarda herkes tarafından aryanlar olarak anılmış; fakat Laz-Kolhisliler, Atina'dan buraya geldiklerinde, isimlerini Media olarak değiştirdiler. Haddi zatında bu onların kendilerine verdikleri isimdi." Medler, Herodot Tarihi kitabında. Medea Yunan mitolojisi'nde Laz-Kolhis kralı Jason'un karısı ve Argonotlar'ın büyücüsüdü

Paretakenler (bugün TÊRKAN'LILAR), Strukhatlar (bugün ZÊBARİ'LER) Arizantlar, Budiler (bugün BADIKİ'LER), ve Maglar (bugün MOTKİ'LER) "

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEDLER

Deyok M.Ö 678'de Kürd aşiretlerini birleştirerek Med Devleti'nin kuruluşunu ilan etti.

Med (Kürd) İmparatorluğu’nun kurucu Deyok’un tasviri... Tasvir, II. Sargon’un tabletlerinde Deyok hakkında bilgilere (fiziksel özelliklerine) dayandırılmıştır.II. Sargon’a bağlı Asur birlikleri Medlerin birçok şehrini yıkmıştır. Med köylerini yakan Sargon, Kürtler üzerinde 80 yıla kadar egemenlik sürdü. Deyok ayrıca II. Sargon tarafından ailesiyle birlikte Hama’ya (Suriye) sürgün edilmiştir. Kürt kabilelerini birleştiren Deyok böylece Med İmparatorluğunu kurmuş ve düşmanlarını bertaraf etmiştir.


 

The English imperialists distorted history and included the Akhamenids in Persian history. The origin and use of the word 'Persian' is quite new in history.
The Persians (Persua) were the lowest caste in the Medıan Empire. Through a coup in the Royal Castle they took power in Median Empire.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

''Medler kürdlerin atalarını oluşturuyor.
Kürdlerin yaşadığı binlerce yıllık coğrafya tarım ve hayvancılık için elverişli olduğundan bu halk tarım ve hayvancılıkta oldukça gelişmiştir.
Medlerde olduğu gibi bugün bile kürtlerde aşiret bağı oldukça önemlidir.''

Brockhaus ve Efron Ansiklopedik Sözlüğü 1890-1907

 

Asur başkenti Ninova Medler tarafından fethedildi. Kürdler o dönemden M. Ö 612'den kalma takvimi kullandılar. Kürdler, Medlerin soyundandır.

Heredotos, medlerin, Astyages Krallığında Cilicya (Kapadokya) kadar kontrol etikleri, Asur ve Babil’i aldıklarını büyük bir medeniyet kurduklarını anlatır.
Torunu Kyros ve Komutanı Harpagos ise Ege Adalarına kadar gittiklerini yazıyor.
Unutmayalım bu tarih Xenophon, Onbinlerin Dönüşü eserinde Kürd Medeniyet ve ülkesinden bahsedişinden yüz yıl önceye denk geliyor.
Kürd Medeniyeti büyük bir çoğrafya ve tarihi kapsıyor.

Med İmparatorluğu’nun kurucusu Deyok, askerlerine Med ülkesini genişletme emri veriyor. Asur Devleti’nin tehlikelerini bertaraf ederek Med devletini güçlü bir konuma getirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diyarbekir Van Gölü ve medlerin ülkesi (M.Ö. 400'ler) genelini gösteren bir harita 1678

“Karduklar (kürdler) kimsenin hakimiyetini kabul etmeden dağlar arasında özgürce yaşayan savaşçı bir halk.” (Anabasis)

Carduchi “Siirt - Bitlis - Muş” bölgesini kapsıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fransız haritacı Adrien Hubert Brué (1786-1832) tarafından çizilmiş Med Ülkesi haritası...

Medya ülkesi zamanla iki ayrı bölüme ayrılmıştır. Medya Magna ve Medya Atropatena

 

"Asurlulara karşı M.Ö. 671'de Kasartari, Saparda, Dusani, Mamiti gibi Medya'nın yerel yöneticileri ayaklanma başlattılar."

Rus Tarihçi Lev Gumilyov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Median man BC500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medians by Louis Boulanger 1806-1861

''M.Ö 9. yüzyıldan itibaren Asur kaynakları kesintisiz bir biçimde Medlerden söz ediyor. Asur kaynaklarına göre en temelde tek bir Med krallığı yoktu, bunun yerine aralarında belirgin bir dayanışma duygusu olmayan birçok küçük bağımsız devlet vardı ve bütün bu gruplara Med denirdi. Asurlular onları Zagros dağları boyunca bugün Irak-İran sınır bölgesi olan Asur'un doğusunda ve Manna krallığının güneyinde meskun olarak tanımlamışlardır. Onlar birçok sosyal, ekonomik ve politik katmanda tarif edilmişlerdir. Medler, Asur kaynaklarında iyi çiftçiler, koyun, keçi, sığır ve çok iyi at yetiştiricisi olarak geçiyorlar. Daha ilginç olanı ise her biri kendisine ait bir köyü olan ve kalıtsal liderliği garanti altındaki lortlar tarafından yönetilirler. Bu durum onlarda gelenekseldir ve MÖ 8. yüzyılın ikinci yarısında bölgede Asur vilayetleri kurulmasına rağmen bu lortlar hiçbir zaman ortadan kalkmadı. Nitekim Kürtlerdeki bu sistem, aslında hala de yürürlüktedir''. İbrahim Halil Baran

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asur başkenti Ninova medler tarafından M.Ö. 612"de fethedildi. Asur tehlikesi ve zulmü medler tarafından sonlandırıldı.
Kürdler o dönemden'den (M.Ö. 612) kalma takvimi kullandılar.
Kürdler medlerin soyundandır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THE KURDISH MEDIAN IMPERIUM FEDERATION

Kürd İmparatorluğu Med Federasyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MEDEA

MED PRENSESİ


KOLHİS KAPADOKİA MED KRALIĞI Medea ya da Medeia (Grekçe: Μήδεια (romanize: Mēdeia), Yunan mitolojisinde Kolhis (Kapadokia) Kralı Aietes'in kızı, Kirke'nin yeğeni ve Güneş tanrısı Helios'un torunu olan Kolhis prensesi.

YUNAN mitolojisi kendine pay çıkararak Med tarihinden sebeplenmiştir.

Medea, Antik Dünyanın en büyük büyücülerinden biri, ilaç ve zehir yapım ustasıdır. Yeryüzü Tanrıçası olarak da tapınım görmüştür. En bilinen fiziksel özelliği gözlerinin açık renkli ve parlak olmasıdır. Karakteristik özelliği ise öfkelendiğinde korkutucu bir kişiliğe bürünmesidir.

Antik dünyanın en uzun aşk destanının ana karakteri, Karadeniz kabilelerindeki anaerkil yapının en büyük simgesidir. Dünya iktidarının simgesi Altın Post onun kararlarıyla yer değiştirmiş, gittiği pek çok yunan şehrinde erkeklerin yönetimini (ataerkini) kırmaya başlayan bir karakter olduğu için yunan yazarlarca dünyaya "erkek öldüren" ve "cadı" olarak tanıtılmıştır.

Daha sonra bir yabancının Yunanistan'da bu kadar ileri gitmesi kargaşa yaratınca, oğlu Medus'la birlikte vatanı Kolhis'e (Kapadokia'ya) geri dönmüş fakat Altın Post'u kaybeden ve iç karışıklıklarla çalkalanan ülkesini ve halkını perişan halde bulmuştur. Kolhis'te (Kapadokya) toprakları düzeni tekrar sağlayıp, babasını tahtından indiren amcasını tanrılara kurban ettikten sonra, tüm bunlara sebep olan yunanlardan intikamını almak üzere yemin eden Medea, oğlu Medus'un da içinde bulunduğu bir grupla Kolhis'ten Ortadoğu'ya inerek burada ataları Güneş'in kültünü yaymış ve kendi adlarını verdikleri Med İmparatorluğu'nu kurmuşlardır.

Anne Medea daha sonra ölümsüz olarak göğe yükselmiş, oğlu Medus ise topraklarını genişleterek hanedanlığının temelini kurmuştur. Böyle denilse dahi Med imparatorluğu daha öncesinden kurulmuştur.

Tarihçi Barthold Georg Niebuhr (1776-1831) Medlerin, kürdlerin atası olduğunu savunan bilim insanlarından biridir.

Nieburh'un tezlerini güçlendirerek savunan kişi Doğubilimci Minorsky olmuştur.

Niebuhr, Aramilerin Kürd olduğunu savunmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asur rölyeflerinde Med Savaşçıları...

Yunanlar bu halkın yaşadığı bölgeye Medya adını vermişler.

Medler ilk kez Asur kralı III. Salmaneser’in dönemindeki yazılarda “Mada” adı ile kaydedilmişler.

''Medes (Med) Kürd imparatorluğu Kürdlerin ataları tarafından kuruldu. Tarihte bu büyük ulusal devleti Kürdler kurdu...''

Prof. Wadie Jawaideh (1916-2001)

 

 

"Kürd halkı yaklaşık olarak 5.000 yıldır Ortadoğu'da yaşıyor. Kürd halkının ataları arasında en fazla bilinen medlerdir. Dilleri Aryani diye adlandırılan dillerin en eskisidir. "

Ortadoğu, Michael Curtis, 1986

 

 

 

 

 

 

Med (Kürd) İmparatorluğuna ait gümüş sikke.

Gümüş ve altınla karıştırılan sikkelerin ilk Lidyalılar tarafından kullanıldığı rivayet edilir.
Medler ve Lidyalıların sınırını belirleyen Kızılırmak nehridir. M.Ö 585'de iki devlet karşı karşıya gelmiştir.
Savaş sırasında Güneş tutulması yaşandı. Buna tarihte (Thales Tutulması) denilir. Thales Yunanlı filozoftur.
Kürdlerde 'Güneş' kutsal olduğu için bunun tanrının bir işareti olduğunu düşünüp Lidyalılarla savaşa son vermişlerdir.
Hemedan (Ekbatana) Dünyanın en eski şehirleri arasında olup Medlerin başkentiydi.
Kürdlerin ataları olan Medler uzun süre Mezopotamya'da hüküm sürdü.

"Kürdler Medlerden gelmektedir. Eski Ermeni Krallığıyla komşu olan Kürdler,
eskiden Kordik veya Kord olarak adlandırılan günümüzde Kürdistan denilen bölge de yaşıyorlar."

A. M. Khudobashev, 1859

 

 

 

 

 

 

 

''Bu kıyafetler medlerin'' ... Heredot

Medler ve Persler Arasındaki Farklılıklar:

Medler Persler göre daha geniş kıyafetler giyerdi. Perslerin kıyafeti daha dar kalıplıdır.

Med savaşçıları kısa kılıç ve hançer taşırlardı. Savaş başlıkları Perslerden farklıydı.

Perslerde piyadeler güçlüydü. Medlerde ise Süvariler.

Med Kralları savaş arabası kullanırdı.

''.. bu üniforma zaten medlerindi, pers kaynaklı değildi.'' Heredot
Syf 540..

Pers adı bile kürdlerin derin eski tarihi kadar asla kıyaslanamayacak kadar çok yenidir.


Med İmparatorluğuna bağlı yer isimleri:
Tarvi, Sanqibuti, Danaku, Silxazi, Qinzin, Kinqiştikenzax, Kindu, Nişa
Medlerin başkenti Ekbatan (Hamedan) şehriydi.

''Medler, Ksenofon'un bahsettiği Kardukların (Kürdlerin) atasıdır. Karduklar modern Kürdlerdir...''
M. Chahin

 

 

 

 

 

 


Wêne: Piştî ku ecem (parsekan/sûalkeran) bi kudeta qesrê (palace coup) medan ji ser text hanîn xwarê, kurdên med ketin bin destê parsekan/sûalkeran
û diviya diyarı bidin keyê (şahê) parsekan/sûalkeran. Li vê wêneyê du kurdên medî du hihan wek diyarî pêşkêşî keyê (şahê) parsekan/sûlakeran dikin.

Med xwedîpez û dewar bûn.

 

Yunanlı tarihçi Heredot'un yazdığına göre eski medeniyetlerde ilk Doğum Günü Kutlama adeti medler'de ve onların hakimiyet sürdürdüğü coğrafyalarda yaşanmıştır.
Acemler (persler) bütün kültürlerini medlerden almıştır. Ancak medlerde doğum günü geleneğinde pasta yerine, keçi ve koyun gibi hayvanlar kesilip pişirilip yenilmiştir..
İlk doğum günü geleneği kürtlerde vardı.bu bir gerçek. Şu da bir gerçektir ki kürdler islami fetihten sonra birçok kültürel yönden araplaşıp hemen hemen bütün eski
gelenek ve göreneklerini terkedip, işgalcilerinin gelenek ve göreneklerini almışlardır.

KÜRD HÜMANİZMİ vs İSLAMİ IRKÇI BARBARLIK

- Kürdlerin TURK-ARAB & FARS (islam) barbarlığına yenik düşmelerinin sebebi: Kürdlerin köklü Kürd Hümanizmi'dir.

İnsanlar bir bütün olarak tek bir ailedir. Yani öze inersek, aslında insanlar arasında insan olarak hiçbir fark yoktur. Bütün insanlık alemi bir aileyi oluşturan bacı-kardeş fertlerden müteşekkil bir büyük ailedir.

Bu düşünce kürdlerin atalarından bir kol olan MEDLERİN (magiler) DÜŞÜNÜR-FİLOZOF heyetinin 2500 sene önce vardığı ve HEFT QANÛN (7 qanûn) ile yaydığı evrensel hümanist bir beyannamedir. Med ülkesini oluşturan her bir med diyarı da, bu kanun maddelerinden bir adla adlandırılmıştır.

Eğer biz bu kanunları anlayıp özümsersek, Omar Hayyam'ın, Melayê Cizirî'nin ne demek istediğini ve kim ve ne olduklarını işte o zaman tam anlamış olacağız.

Bu yedi felsefi kanun, Marksist Felsefenin Temel İlkelerini yorumlayan George Politzer'in özetlediği felsefenin başlangıç ilkelerinin yazıldığı tarihten 2500 sene önce ileri sürülmüş bir felsefedir:

1 - ZEMAN (mekanı anlamanın, algılamanın ve ölçmenin mefhumu iki morfem'li kürdçe bir kelimedir ve d(z)em + an = d(z)eman'dan meydana gelmektedir.)

2 - FERAD - ferat - firat (Eufrat/Fırat nehrinin bereketli diyarı demektir ve farslar bu kelimeyi eski kürdçe'den alarak = ferdad şeklinde bir aya isim olarak vermiştir)

3- (VE)HOMAN (insan demektir ve kürdçe kökenli bir hint-avrupayî terim ve kavrayıştır) İnsani ilişkileri yorumlar.

4- XORTÎ (güçlüük, kuvetlilik demektir ve farslar bu kelimeyi eski kürdçe'den alarak = Xordad şeklinde bir aya isim olarak vermiştir)

5 - ERDÊ BEST (Erdê behişt = en iyi yer, yani cennetî mekan.. Burada best hint-avrupayi dillerdeki best yani = en iyi anlamındadır ve farslar bu kelimeyi eski kürdçe'den alarak = ordîbeheşt şeklinde bir aya isim olarak vermiştir)

6 - ŞEHRÎWER (yanî yaşam klavuzu ve bugünkü anlamıyla POLİTİKA, siyaset. (Farslar bu kelimeyi eski kürdçe'den alarak şehriver şeklinde bir aya isim olarak vermiştir)

7 - AMORDAD yani ölümsüzlük. Hint-avrupayî dillere IMMORTALITY şeklinde geçmiştir ve şu felsefeye dayanmaktadır: İnsanoğlu aslında ÖLÜMSÜZDÜR. MORD (ölüm) yoktur çünkü bir ferdin zürriyeti, onun evlatları yoluyla can, gen (DNA), 'kan' bağı yoluyla devam ederek o insan ebediyen yaşıyor.

İşte biz kürdlerin bu kadar aklı evvel ve aklı selim ataları vardır. Bu kuvveti, boş şeylerle, yalan ve arap hikayeleriyle aklı doldurulmuş kürd halkına anlatmak çok önemlidir.

Kürdler bu insani felsefeyi islam orduları Kürdistan sınırlarına dayanana kadar koruyarak yaşayan bir halk olarak çok hümanist insansever bir halktır. Bunun için misafirperverlik adab ve prensipleri (yani kısaca insanlık) kürdlerde köklü ve güçlüdür. Kürdler Avrupa ve Asya arasında yolgeçen köprü noktası olan ülkelerine gelen her yabancıya bu insani felsefe babında yaklaştıklarından dolayı, hem Asya'dan gelen hiç üretmemiş, toplayıcı, avcı, talancı barbarlara ve hemde Güney'den gelen hiç üretmemiş, toplayıcı, avcı, talancı vahşi çöl haşerelerine yem olmuşlardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurd yekem car rawir (ajel, heywan) kedî (pixêw) kirin

n kürd olup olmadığı iki nişanla tanınmakta, bilinmektedir.
--- HAYVAN EHLİLEŞTİREN, besleyenler kürdtür çünkü bu medeniyet doğuran, geliştiren ilk işi kürdler yaptı
--- UZUN MIZRAKLILAR çünkü ilk hayvan ehlileştirmiş olan kürdler bu silahı önce kolay hayvan gütme aracı alarak kullandılar sonra da koruma ve saldırı amaçla etkin askeri bir araca dönüştürdüler.

Evet kürdler daha kürd olmadan, yani pre-historik çağlarda hala kavimler oluşmadan ilkel insanlar uzun sopayı kendilerini korumak için mutlaka kullanmıştır. Ama ellerindeki uzun sopa zamanla giderek yukarıda bahs edilen çok önemli bir toplu savunma aracına dönüştürüldü.

Sonra tarihte heykeli yapılmış, resmi çizilmiş hangi tarihi bir kürd esere bakarsanız, ya ellerinde bir mızrak vardır (ve bu mızrak hep uzun bir mızraktır) yada yanlarında bir hayvan vardır..

İşte kürdleri tanımanın en belirgin bir yolu da budur.

Goran Candan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Zerdüşt medlerden gelmektedir. Avesta, Med dilinde yazıldı."
Antik Tarihçi Gaius Plinius Secundus (M. S 79)

 

 

 

 

 

"Zerdüşt, Spitama Med ailesindendir. Önceleri Rey kentinin yetkililerindendi.

Spitma kelimesi, Zerdeşt ailesinin adıdır. Spitma yazılırken manasının unsuru, beyaz ya da beyaz ailesidir."

Hirtsfilud

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kürtlerin atası olan Medlere ait rölyef. Taxtê Cemsîd (Persepolis)

Deioces (M.Ö 700–647) Deyok
Phraortes (M.Ö 647–625)
Cyaxares (M.Ö 624–585 ) Siyaksares
Astyages (M.Ö 585–549)

Deyok, Med İmparatorluğu’nun kurucu olarak bilinir.

Medlerin en güçlü dönemi Siyaksares dönemdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ay.yıldız sembolüne dikkat! Önce bizanslılar sonra da türkler bu Med sembolü'nü taklit etti, kopyaladı.
Ama slında bir med sembolü..

Herodot'un Herodot Tarihi Kitabında Altı Med Kabilesinin isimleri şöyle yazılmıştır.

Herodot, eserinde altı adet Med A şiretinin isimlerini listeler: "Deiokes'in hükmü altında toplananlar yalnız Media ahalisiydi; Medler çeşitli boylardan oluşmuştu:
Budlar, Paretakenler, Strukhatlar, Arizantlar, Budiler, ve Maglar" olarak sıralanmıştır.

Herodot aynı zamanda "medlerin perslerle kesinlikle aynı aletlere; ve medlerle perslerin olağan giyimlerinin gerçekten farksız." olduğunun altını çizmiştir.
Bir yunanlıya göre fark görmemiş olabilir çünkü yunanlılar bütün Doğu haklarını aynı bakış açısıyla görmüşlerdir.
Bu medler eski zamanlarda herkes tarafından aryanlar olarak anılmıştır.
Medler, Herodot Tarihi kitabında. Medea Yunan mitolojisi'nde Laz-Kolhis kralı Jason'un karısı ve Argonotlar'ın büyücüsüdür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suwarê Mad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar H. M. Hakobian (1835-1888)

"Kürd aşiretleri Bilbasi, Celali, Ertoşi, Hayderanlı, Mukri, Milan, Şikakiler gelenek bakımından bir birilerinden az farklıdırlar.
Medyan dilinin farklı lehçelerini konuşurlar. Ermeni tarihçileri onları Med Halkı diye kaydetmişlerdir."

 

 

 

 

 

"Mar "Mede" adının eski biçimidir. Mar kabileleri Proto-Kürdlerdir.
Ermenilerin büyük tarihçisi Horenli Musa (M. S 410 - 490) medlerin kürdlerin atası olduğunu belirtmiştir.

Astiages'in (Siyaksares'in oğlu) kürdlerin son kralı olduğunu yazmıştır."

Ermeni tarihçiler kürdleri ''mard''lar olarak anıyor.

K. Khachaturov, 1894, Tiflis

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Med Kürd İmparatorluğu ve Eyyubi Kürd Devleti'nin sembolü çift başlı kartaldır.
Sırayla Eyyubi ve Medlerin bayrağı...
Çiftbaşlı kartal sembolünü tarihte bir çok devlet kullanmıştır. Hititler bunlardan biridir...

''Sonunda Araplar Mısır'ın yönetimini kaybettiler: ve Medler: ‘Ki onlara Kürdler deniliyordu.’ Mısır'a egemen oldular.'' 13.y.y Ermeni tarihçi Heyton (Hetum)

 

Antropolog Egon Freiherr von Eicksted (1892–1965):: "Kürd halkı birçok ırktan buraya göç etmiş olanlardan, küçük dağlı aşiretlerden heterojen olarak ortaya çıktı.

Kürderin dili ve dağları, Kürd halkının birliği oldu. Med dili olmasaydı, Kürd halkı da olmayacaktı. Kürdler Aryandır."

(Sayılarına binlerce olan kürd aşiretlerinin bir açıklaması olabilir antropolog Egon Freiherr von Eickstedt'in bu saptaması.

 

 

 

 

 

 

 

Motikan navê êleke kurdan a dîrokî ye.
Li gorî Îzadî mumkûn e ku navê xwe ji Medan (Mad>Mot) girtî be.
Mîr Şerefxan Bedlisî motikiyan ji gelê binkî ê Bedlîsê dijmêre û diyar dike ku Motikan yek ji şaxên êla Rojkiyan nin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yunan ve Medlerin savaşını yansıtan rölyef. Likya
Likya isimli antik bölge gümümüz Antalya - Fethiye arasında kalan yerdir.

Medler (kürdler) Köleci asurluların kralı III.Tiglat Pilser'in döneminde (M.Ö 745 - 727) büyük bir işgale uğradılar, o zamana kadar kurdukları medeniyet ve bilgi birikimi
kavimleriı köle yaparak onların medeniyet bilgilerini devr alan köleci ve barbar asurlu istilacılara ağır vergiler ödemek zorunda kaldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1838 TÜRKÇE-FRANSIZCA SÖZLÜK'te (bkz. Kapak resmi)
(Bin sekizyüz otuz sekiz TÜRKÇE-FRANSIZCA SÖZLÜK'te)
1."Kürdler MEDLER'dir" diyor
2.KÜRDİSTAN: "MEDYA'dır" diye yazıyor. (Sayfası üzerinde yazılı).

In the 1838 TURKISH-FRENCH DICTIONARY (see cover image)
(in one thousand eight hundred and thirty eight ENGLISH-FRENCH DICTIONARY)
Which says "Kurds are MEDIANS"
2. KURDISTAN: It is written as "MEDIA". (written on the page).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihçi Barthold Georg Niebuhr (1776-1831) Medlerin, Kürdlerin atası olduğunu savunan bilim insanlarından biridir.
Nieburh'un tezlerini güçlendirerek savunan kişi Doğubilimci Minorsky olmuştur.
Niebuhr, ayrıca aamilerin kürd olduğunu savunmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

British writer and geographer Henry Fanshawe Tozer (1829 –1916)
"The language spoken by Kurds is of Median origin. The Kurdish language belongs to the Indo-European family".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurdish Median Alphabeth
BC500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Med ailesinden (Kürdlerden) olduğunu iddia eden Fravar, Med Krallığını yeniden kurmak için girişimlerde bulundu. Fravar Siyaksares soyundan olduğunu söyledi.

Pers Genarelleri tarafından yenilgiye uğratıldı ve Büyük Darius tarafından Hamedan'da (Ecbanata) idam edildi.

"Büyük Darius bu isyanı başarılı bir savaşla bitirdi. Fakat medlerin en güçlü kabilesi olan Cadusiler (kürdler) Darius'a boyun eğmediler ve cadusilere karşı başarılı olamadı."

Tarihçi Eduard Meyer (1855-1930)

 

Mêrê Med li ser adapana Textê Cemşîd (Persepolisê) bi rengekî nizim hatiye xemilandin.
Processed median Kurd in the form of low relief to Persepolis adapan.
(Persepolis adapanasına alçak rölyef şeklinde işlenmiş medyalı adam).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Median Army soldiers with long spears. Long spear is an ancient Kurdish invent.
This is an obvious sign that iron and iron tools and iron weapons were found for the first time in historical Kurdistan.

"Kürdler eski çağlardan beri medyanın sakinleridir. Medya, Günümüz Kürdistanı olarak bilinir."
Medya: Med İmparatorluğu'nun topraklarına verilen isim...

Kafkas Bilim insanı Y. G Veidenbaum (1845-1918)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rölyef, Medlere ait askeri bir geçiş töreni...

 

''Kürdlerin büyük kitlesi medlerden gelmektedir. ''

Tarihçi ve Coğrafyacı Konrad Mannert (1756-1834)"The Kurds come from the Medes. The Kurds, who are neighbors of the ancient Armenian Empire, live in an area called Kordik or Kord, now called Kurdistan."

A. M. Khudobashev, 1859

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1775 tarihli Kürdlerin Kralı (Med) Astyages'in Kiros'a esir düşmesini gösteren tablo. (Maximilien De Haese)

 


M.Ö 550'de Med Generali Harpagus, Astyages'e karşı komplo hazırladı. Bir çok Med kabilesi Kiros'a biat etti.

Savaş esnasında Astyages büyük bir ihanetle karşılaştı.

Savaş sırasında Med kabilelerinden bazıları Kiros'un tarafına geçerek Kürd Kralına ihanet ettiler. Mazar isimli General bunlardan biriydi.

Medlerin büyük bir kabilesi olan Kardukiler bu ihanette yer almayarak Kiros'un ordusuyla savaşıp mağlup oldular.
Astyages savaşta esir düşerek Kiros'a teslim edildi. Kiros Medlerin başkenti olan Ekbatana'ya (Hamedan) saldırıp yağmaladı.

Medlere ait eserleri yıkıp mallarına el koydu.

Kardukiler perslere daha sonraki yıllarda biat etmeyerek ayrı bir Krallık kurdular.

Ksenofon'un anlatımıyla, persler bir defasında Kardukilerin üzerine büyük bir ordu gönderdi. (Günümüz Botan Çayı - Bitlis Bölgesi) Kardukiler pers ordusundan geriye çok az sayıda savaşçı bırakmış ve hepsini öldürmüşlerdir.

Perslerin egemenliğini kabul etmemişlerdir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MED'LERİN KURDUĞU İSFAHAN ŞEHRİNİN TEK BOYNUZLU ATLARI: NISIAN HORSE,
Mitlere konu olmuş tek boynuzlu atlarının gerçek öyküsü; Nissian atları

NISIAN HORSE,MED'LERİN KURDUĞU İSFAHAN'IN TEK BOYNUZLU ATLARI NISIAN HORSE


Nissian, at ırklarının eski ve soyu tükenmiş dev bir at ırkıdır. Bu ırk aslen Nisa ovalarında, şimdiki Ecemistan'ın (''İran'') doğu kesiminde bulunan Nisia şehrine özgüydü. Bu at antik dünyada büyük talep görüyordu. Atın yetiştirildiği yer olan Nisa'dan dolayı eski Yunanlılar ona dişi at, Çinliler ise göksel veya otçul bir at dediler! Antik dünyanın en değerli atıydı ve şimdiye kadar var olan en güzel at olarak var oldu. Kraliyet dişi atları aristokrasinin bir simgesiydi NISIAN HORSE o kadar ünlüydü ki, MÖ 130'da Çin İmparatoru (Wu-ti) onları satın alması için İran'a Chang Ch'ien adında bir general gönderdi. Görevinde başarısız olmasına rağmen, yolculuğu Batı'ya İpek Yolu'nu açtı. Yüzyıllar sonra, Pers kralı I. Şapur, Sasani döneminde Yahudilere güzel bir beyaz dişi at hediye etti. Yahudiler, Mesih'lerinin bir eşek veya katırla geleceğine inandıklarından, ona Vadedilen Kişi adını verdiler. At uzun boylu, çevikti ve her iki tarafı da farklı renklerle süslenmişti. Bir leopar noktası gibi noktalı ve yeni basılmış bir madeni para gibi altın rengiydiler. Geri kalanlar, vücutta koyu lekeler olan kırmızı ve mavi alabalıklardı. Dişi atların, yavrularına aktarılan ilginç yetenekleri vardır. Bunlardan biri boynuz olarak kabul edilen alnında (boynuz) kulp benzeri bir kemikti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zerdüşt Peygamber pers değil, Med kökenlidir. Medlerin Magi aşiretine mensuptur.
Zerdüştlük, M.Ö. 660-583 yılları arasında yaşamış olan Zerdüşt tarafından kurulmuştur.
Zerdüştlerin en büyük ateş tapınağı Rojhelat'ın (Doğu Kürdistan) Bicar kentindedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dilbilimci Nicholas Yakovlevich Marr “Kürdler, tarihin üvey evlatlarıdır.”

Marr, Kürdlerin Hint-Avrupa kökenli olduklarını savunurken Ön-İrani olmadıklarını açıkça savunan bilim insanlarından biri olmuştur. Bu tezler Sovyetler Birliği tarafından kabul görmüştür.

Marr'ın savunduğu görüşlerden biri, Kürdlerin yaşadıkları coğrafyada 'asil yerli' olduklarıdır. Bir çok kazı çalışması yürütmüştür.

Marr'ın Kürdlerle ilgili bilimsel tezleri henüz tamamıyla türkçe veya kürdçe'ye çevrilmemiştir.

Med İmparatorluğu Büyük Kiros tarafından yıkıldıktan sonra Carduchiler (Kürdler) Ahameniş İmparatorluğu tarafından yutuldu.
Carduchiler (Kürdler) Ahameniş (Pers) İmparatorluğuna karşı büyük ve başarılı bir isyan gerçekleştirdiler.
Yunan tarihçilerinden aktarılan bilgilerde Ahameniş İmparatorluğu'nu kuran 2. Kiros'un Persler tarafından Med sarayında devşirilen bir Kürd olduğu anlaşılıyor. Kiros ismi, kürdçe Kuro isminin yunanca ve latince halidir. Kürdçe'de orijinal hali ise bugün de Kürdçe'de ve Kürdler arasında kullanıldığı gibi; Kuro'dur

 

Babil dönemine ait tablet. (M. Ö 658-605)

Tablette Babil Kralı Nabopolassar ve Med (Kürd) İmparatoru Siyaksares (Kürd Milli Marşında ismi geçer) arasında asurlulara karşı yapılan anlaşma yer almaktadır.

İki devlet ittifak kurarak asurlulara saldırıp Ninova'yı ele geçirdiler.

Antlaşma sonucunda kürtlerin büyük Kralı Siyaksares kızını Nabopolassar'ın oğlu olan II. Nebukadnezar'a verdi.

II.Nebukadnezar, Amytis için Babil'in Asma Bahçelerini inşa etti. Sebebi ise Amytis'in ülke özlemidir.

Med ülkesi dağlar, yeşillikler ve ırmaklarla doluydu.

Evliya Çelebi, Nebukadnezar için 'Kürd' demiştir. Bu söylemin altında yatan tarihi gerçeklik iki devletin ittifak kurmasından dolayıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAKHTIARI KURDS = PEOPLE OF THE MEDIAN EMPIRE

Bextiyarî kürdlerinin giysisi

Textê Cemşîd (Persepolis), MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru pers ktalı I. Darius (Dara) tarafından kurulmuştur. Darius'dan sonra tahta çıkan I. Serhas (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri büyüterek çeşitli anıtlarla doldurmuşlardır. Bu rölyef Textê Cemşîd sarayının adapana girişinden. Sarayın giriş merdivenlerinde ki rölyefler pers imparatorluğuna bağlı milletlerin bağlılık ve hediye sunumunu rölyefte işlenmiştir. Görselde görünen rölyef ise Med halkını ve Satraplarını göstermektedir, günümüzde olan fotoğraf ise Bakhtiarih halkına ait giyimini göstermektedir.

Temenê kumê min tenê 5 HEZXAR SAL E!
(Sadece k¨llahimin tarähä 5 BÄN YILDIR!)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kürdler DAĞ(kur)lıdır ve Kürd ve Kürdistan'da adını zaten dağ(kur)dan almıştır: KURDEAEN (Gorionorosus) CORDUENNE
Bu harita kürdlerin kökünü (GUTİLER) dışarda bırakıyor, Bilindiği gibi gutiler kürdlerin bilinen en eski atalarındandır.

KUR= Dağ

KÜRT(Î)= Dağlı

Kurd = dağlı insan

Kurdistan= dağlıların vatanı

KÜRDİSTAN: TOROS - ZAGROS - KAFKAS üçgenindeki coğrafya'dır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihçi Arakel Davrizhetsi'ye göre (1590-1670) 'Mard Ülkesi' Kurdistan anlamına geliyor. 'Mard' kabileleri Kürdlerden oluşuyordu.
Tarihçi Richard G.H'ye göre Mardastan 'Medlerin yeri' anlamını taşıyordu. Richard Kürdlerin otokton halk olduğunu savunuyor.
Tarihçi Richard G.H 'Mardastan' bölgesi üzerine düşüncelerini şöyle sürdürüyor:
''Mardlar Kürdlerin atalarıysa bu eski bölgenin halkı Proto-Kürdlerden oluşuyor. Bunları modern Kürdlerin ataları olarak kabul etmek gerekiyor.''

 

 

 

 

 

 

 

 

 Medyan Kürd topraklarının ünlü Valisi Gobryas (Gubaru) ve pers kral'ının hizmetkarı Gadatas arasındaki mücadele...

1890 Tarihli Gravür

 

"Kürder, ermeniler arasında 'Mard' adıyla bilinirdi. Genel isimleri 'medlerden' gelmektedir.
Ermenistan krallığı döneminde Kordik veya Kord olarak adlandırıldılar. Günümüzde k ürd ve Kürdistan..."

Tarihçi Gukas Inchichyan (1758-1833)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hekataios Miletus "Coğrafiyanın atası" (MÖ 550-476) kimi tanınır.

Ksenofon (M.Ö. 400) Kürdlərin əcdadlarına Karduki, Hekataios "Gordi - Kordi" adını verdi.

Hekataios xəritəsində Media bölgəsindəki döyüşçü bir xalq olan Gordi'yi görürsünüz.

Ksenofon, Kardukilərin ölkəsində yeddi gün geçirdiyini bildirdi.

Yunan ordusunun Kurdukes torpağında yeddi gün qalması böyük bir fəlakətlə nəticələndi və Yunan ordusunun böyük bir qismi Karduklar (Kürdlər) tərəfindən öldürüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARMEDÎTA

Keybanûya medan, keça Keyakserê II., ARMEDÎTA (Ar-Armadît, yûnanî: A(r)mytis, Armydîta).

Bavê wê ew bûk da Babîlê. Bêriya Kurdistanê kir, mêrê wê Nabûkadnezar bo xatirê wê "Rezên Babîlê, xasbaxçeyên Babîlê" çêkir da ku mala wê ya nû bişibe Kurdistanê.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahameniş dönemine ait (M.Ö 550 - M.Ö 330) Med (Kürd) elbiseli Süvari

Ahameniş döneminde yapılan sanat eserlerinde pers ve medlerin giyim kuşamlarında benzerlik bulunmamaktadır.

Tarih Profesörü Wadie Jwaideh: "Med İmparatorluğu, Kürd halkının tanınmış olan atalarından biridir."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Median Federation Map 549

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamedan şehri minyatürü... (Matrakçı Nasuh)

Deyok (M. Ö 710 - 657) Med kabilelerini bir araya getirip Med Devletini kurdu. Kabileleri 'Hagmanata' Hamedan şehrine getirdi.

Kürdler tarafından kurulan dünyanın ilk şehirlerinden biridir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazara Hemedanê (Ekbetanayê - paytexta medan)

 

"Kürdler eski çağlardan beri medyanın sakinleridir. Günümüz Kürdistanı olarak biliniyorlar."

Kafkas Bilim insanı Y. G Veidenbaum (1845-1918)

 

"Medler başkentleri olan Ectabana'yı daireler halinde çevreleyen büyük ve güçlü surlarla inşa ettiler.
Şehrin yedi adet savunma duvarı bulunuyordu.
Parapetler kırmızı, mavi, turuncu renkte boyanmış son iki parapet gümüş ve altındı."

Yunan Tarihçi Heredot (M. Ö 499)

 

 

 

"Kardukiler, gutilerin en büyük ve güçlü aşiretiydi. Kürdler M. Ö 580 yılında "Kürd krallarının ikamet ettiği şehir" anlamını taşıyan Kirmaşan'ı inşa ettiler.
Medler buraya "Kurtansha" dediler.
Kürdleri "millet" olarak görmeyenler, kendi çıkarları için tarihi çarpıttılar."

Kaynak: Ortadoğu, Bir Okur, Michael Curtis, 1986

 

Hamadan (Ancient Ecbatana)

This circular city was a major center of the Median (Mad) Kingdom (8th-7th Centuries BCE) and the summer residence,
one of five Royal Capitals

Zagros Dağ Silsilesi'nin devamı olan Arvand (Alvand) tepesinden Hamedan şehrinin görünümü...

Hamedan şehri Dünyanın en eski şehirleri arasında bulunmaktadır. Kürdler tarafından kurulan şehir, Med imparatorluğunun başkentiydi.

 

 

 

 

 

 

 

Hamedan şehri... 1884

Hamedan kürdlerin ve Dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Kürdlerin tamamen 'göçebe' olduğu söylemi doğru değildir.

Kürdler ilk tarım yapan, ilk hayvan evcilleştiren, ilk şehir inşa eden ilk milletlerden biridir. Belki de en ilki. Konu araştırılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Medlerden kalma yiyecek ve su küpleri... (Hamedan Müzesi)

''Sonunda araplar Mısır'ın yönetimini kaybettiler: ve Medler: ‘Ki onlara kürdler deniliyordu.’ Mısır'a egemen oldular.'' 13.y.y Tarihçi (Hetum)

Tarihte kürtler komşuları tarafından Medler diye bilinirdi. Kürdlerin ataları Medler başta olmak üzere günümüze çok az sayıda tarihi eser ulaşmıştır. Tarihi eser ve kalıntılar kasıtlı olarak ortadan kaldırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The historical book written by Arakel Davrizhetsi (1590-1670) is one of the
written to the greatest Armenian historian and published in Amsterdam in 1699:

"The country of Median is different from the country of Persia. It is known as 'Kurdistan'. The Kurdish tribes established the Med Empire".Pirtûka dîrokî ya ku ji aliyê Arakel Davrizhetsi (1590-1670) yek ji
dîroknasê herî mezin ê ermeniyan ve hatiye nivîsîn û li sala 1699 li Amsterdam"ê hatiye çapkirin:

“Welatê Med ji welatê farisan cuda ye. Ew bi navê 'Kurdistan'ê tê naskirin. Eşîrên kurdan dewleta Med ava kirin."Ermenilerin büyük tarihçilerinden Arakel Davrizhetsi (1590-1670) tarafından yazılan ve 1699 yılında Amsterdam'da basılan tarih kitabı...

''Med ülkesi, pers ülkesinden farklıdır. 'Kurdistan' olarak bilinir. Kürt kabileleri, Med İmparatorluğunu oluştururdu.''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keyhüsrev'in (Syaksares) cenazesi (Minyatür - Şehname)

Zerdüştlüğün kutsal kitabı Zend Avesta'da ve Firdevsi'nin Şehname'sinde isminden en fazla söz edilen Efsanevi kahraman Kürdlerin atası olan Keyhüsrev'dir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medler. Persler ve Mısırlıları gösteren çizim... 1851

Deyok M.Ö 678'de kürd aşiretlerini birleştirerek Med Devleti'nin kuruluşunu ilan etti.

Medler Büyük Siyaksares döneminde güçlerinin zirvesine ulaştılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1771 tarihli Med Kralı Astiages'in Pers Kralı Kiros'a yenilişini gösteren duvar halısı.Astiages, Kürd Kral Siyaksares'in oğlu ve son Med kralıdır.

MÖ 500'lü yıllarda Astiages ve Kiros karşı karşıya gelmiş, Medler savaşı kaybetmiştir. Medler yıkılmıştır.

Asurlular bir çok defa Kürd topraklarını istila etmiştir.

M.Ö 612 yılında Medler (Kürdler) Ninova'yı kuşatmış ve Asur imparatorluğu'nu yıkmıştır.

Kürdlerin büyük Kralı Siyaksares, Asur hakimiyetine son verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kürdlerin Med İmparatorluğu'nda etnik kökene sahip birçok değişik halk grupları mevcuttu.
Pers etnik grubu birgün bir saray darbesiyle iktidarı devirdi. Persler Anşan Valisi olan II. Kiros, Medlerin (Kürdlerin) son Kralı olan Astiages'e karşı bir saray darbesiyle
Med İmparatorluğunu yıkmıştı. Bundan sonra ilk kez persler tarih sahnesine başta Medopars sonra Axameniş devletini kurarak çıkmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Med (ayaktaki) ve Pers giyim ve kuşamı...

”Günümüzde Kürdçe konuşanların tamamı eskiden Med İmparatorluğu lehçelerini konuşurlardı.’‘

Professor Gernot L. Windfuhr Dil Bilimci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medya Atropatena M. Ö 323 (Rojhelat'ta kurulan devlet)

Strabon Atropatena kabilelerini şöyle sıralar: 'Kadusi, Amard, Tapir, Kirtians' bu kabilelere 'gezgin ve dağlı halk' demektedir.

Bu kabilelere genel olarak "Mard - Med" deniliyordu. Kürtlerin ismi kirtians'dan geliyor.

Doğu Tarihi, Rusya I. Cilt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Manna savaşçısını tasvir eden bir çalışma.. Kürd savaşçıları hep mızraklı olurdular.
Manna Krallığı, Kurti ve Lullubilerin de içerisinde yer aldığı kürd aşiret konfederasyonlarının meydana getirdiği krallıktır.
M.Ö. 590'da Medlere dahil oldular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARSEK/PARSEKÎSTAN

 

Resim: el açarak dilenen yada dua eden tarihi insan figürleri


PARSEKÎSTAN

(Acemistan)Farslar İslam'dan sonra başlayan ve şah Riza ile birlikte 1921-1935 yılları arasında uluslaşma sürecini tamamlayan arap moğol t ürk kurd ve çingenelerin karışması ile oluşan yeni karma ve melez bir milletir. İran tarihi konusunda uzman olan tarihçilerin genel görüFARS veya FARIS kelimesinin kökeni:


Eski kürdler dilencilere: SORU SORAN = PARSEK (yani SORUCU) derlerdi. Yani bir parça ekmek, biraz yiyecek verilmesi için soru soran, dilenen kişi anlamındadır. Hatta bugün bile bu söz kurmanci lehçesinde olduğu gibi kullanılmaktadır: PARSEK [sorucu] = dilenci.
Güney lehçesinde (sorani) de SUALKER olarak kullanılmaktadır.
PIRS/PARS kürdçe'de SORU demektir. Güney lehçesinde kullanılan bu sözcükte; PARS yerine arapçadaki 'sual' kelimesi geçmiştir. Aradaki tek fark budur, çünkü her iki kelimenin de lügat anlamı SORUCU/SORU SORAN demektir.
Tarihi Kürdistan'da yerleşik olmayan, dilenen bir kavim vardı, eski kürdler bu kavime PARS(EK) > PARS ve giderek te > FARS dediler.
- İşte o şahinşah (şahların şahı) ve taht (saltanat) sahibi olmuş koca DİLENCİ kavimin o şanlı adının anlamı: PARSEK: dilenci demektir ve kavimlerinin isim babası da eski kürdlerdir. Son olarak, fars (pers) kelımesı ve farslar kürdlere nazaran çok yenidir.

Persler yerleşik olmayan GÖÇEBE bir kavim

PARSUMA/PARSEK (PERSLER/FARSLAR): Asur belgelerinde Hindistan bölgesinden Zagroslara gelerek dilencilik ve dansçılık yaparak hayatlarını idame ettikleri yazılır. Bu yüzden aryanlar bunlara parsek der. Herodot ise: din, dil kültür vs öğeler bakımından aryanlardan farklı olduğunu söyleyip bunlara artéş demişse de aryan kavimlerinden olan medler bunlara parsek demeyi tercih etmiştir. Yine asur kaynaklarına göre; med kralı Keyaxser, bu göçebe halkı ıslah etmek için Elam topraklarındaki çorak yerlere sürmüştür. Rus tarihçi Griyeft; perslerin, başta dil olmak üzere tüm kültürel öğelerini Med arilerden aldığını yazmaktadır.

Tarihi Kürdistan'da yerleşik olmayan, dilenen bir kavim vardı, eski kürdler bu kavime PARS(EK) > PARS ve giderek te > FARS dediler. Önemli not: bu kavme diliencilik özelliklerinden dolayı bu adı ilk veren kürdlerdir, araplar değil. “Arapça’da ‘p’ harfi olmadığından dolayı araplar ‘f’ ile telafüz ederek ‘fars’ demiştir’ şeklindeki iddia doğru değildir. Heredot’ta “Hindistan’dan göçen dansçılıkla geçimini sağlayan göçmen bir kavim” olduklarını söylemiştir.

Hint-Avrupa dilinin aile gruplarını gösteren şema YANLIŞTIR. Yeniden çizilmesi şarttır.
Örneğin bu şemalarda farslar kürdlerden daha eski gösterilmiştir ama gerçek şudur ki kürdler tarih sahnesindeyken farslar kürdlerden bin sene sonra bile tarih sahnesinde YOKLAR! Daha Hindista'ndan Persia diye adlandırılmış bölgeye gelmemişierdi.

 

Kedi fırlatma: Persler, Pelusium Savaşı'nda (M.Ö. 525) m ısırlıların kedilere taptığını ve onları öldürmelerinin yasak olduğunu biliyorlardı.
Böylece persler onları kalkan olarak kullandılar.

Sadece üretmeyenler ürün talan etmek için saldırı. Farsların göçebe bir kavim olduğunun bir kanıtı da başka halkları saldırması. Çünkü üretmeyenler saldırmak (talan/yağma) sadece suretiyle yiyecek elde edebiliyorlar.

 

 

 

_________________________

 

 

 

 

FARSLAR TARİH SAHNESİNDE YENİDİR
Milattan Önce 750 yılları demek mümkün. O dönem prenslik düzeyindeki başkentleri Susa'nın 600 km daha doğusundaki Pasargaid şehri, prensiğin kuzeyi ve batısı bilahare part olarak yeniden imparatorluk olcak Zag-Skyt'lerle çevrilidir. Bugünkü Seistan (Kirman) eyaletinin o günkü adı Sakavana, bilahare Zakastan, Seistan şekline evrilecektir.

FARSLAR KÜRDLERE NAZARAN DAHA DÜNKÜ ÇOCUK/BEBE

Haritanın doğusuna bakacak olursak, Zagroslar'ın diğer yanında Paršua, Mann ve Amadaja ülkelerinin isimleriyle karşılaşırız.

Paršua ismi, perslerin kendi tarihi mekanları Fars'a göçlerinin en eski belgesidir; bu haraket, MÖ 9. ve 7. yüzyıllar arasında ve III. Salmanassar (858-824) ve Assurbanipal'in (668-627) belgelerin de izlenebilmektedir. Buna karşın Mana (Medya) Ülkesi'nin aynı adı taşıyan halkı; Kassit, Hurri ve Aryan ('Iran') (Hint-Avrupa halklarının bir karışımıdır (Boehmer 1964). Amādāja, Aššurluların 853'teki sefe riyle beraber tarihe ilk defa geçen Med Ülkesi'ni ifade eder (Le vine 1977: 117 vd). Yani bu belgede Pearsua ismi yani perslerin, Aryan ırkından OLMADIĞI gerçeğini öğrenmiş oluyoruz

 

ACEMİSTAN NERESİDİR ve ACEMLER KİMDİR?
--- ACEMİSTAN, PARSekistan (''Iran'')


--- Acemistan (''Iran''), (kürdçe: Ecemistan), Afganistan, Balucistan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Hindistan, Kazakistan, Kurdistan, Macaristan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Uzbekistan, Yunanistan ..


Bütün bu ülkelerin adı bir (1) iken neden birinin adı İRAN !!!!!???? olsun/olmuş? Açıkça görüldüğü gibi bu ülkelerin adlarında belli ve ortak bir düzen vardır.

İran kelimesi ise ari-ırkı demektir: Aian, Aryan. Farsların dilleri hint-avrupa bir dildir, ama kendileri ise hint-avrupai olmayan bir kavim olarak Hindistan'dan Acemistan'a (''Iran''a) göç etmiş bir kavimdir. Aziz Nesin'in dediği gibi, ''Türkiye'de 1933'te soyadı kanunu çıktığında, hırsızlar kendilerine 'şerefli' soyadını seçti, yalancılar 'vefalı' soyadını seçti, soysuzlar 'asilzade' soyadını seçti''. Kendi kökeninden aşağılık komplesi duyduklarından ''üstün-ırk'' diye sandıkları 'ari-ırkı' demek olan 'İran' kelimesini, türk diktatör Atatürk'ün önerisi üzerine, gerçekten de bir hint-avrupai halk olan kürd halkına karşı kültürel olarak durabilmek için, Rıza Şah Pehlevi tarafından 1925'te DEĞİŞTİRİLDİ. Kürdlerin ülkesini ellerinin altında bulundurduklarından ve kürdleri asimile yoluyla yok etmek istediklerinden dolayı, kendilerinin bir üstün-ırktan geldiklerini iddia etmeleri gerekirdi. Biliyorsunuz ki gerçek hiçte öyle değildi ve o zaman farsların haritalarda adı PARSekistan (Persia) idi.

 

 

 

HEREDOT/ Mêjû-y Ceng-î Parsekan
/Le Yonanîyewe: Elî Fethî
Berg-î Duwem

 

Kurd halkı hind-avrupai bir halktır. Heredot ve asur kaynakları, farslar için; “Hindistan'dan gelen ve dansçılık ve dilencilik yaparak geçimini sağlayan kavim” demiştir. Bunun içindirki farslar hind-avrupailer'den çok siyahi ırka daha çok çekmiştir. Bunun içindirki farsların gözüne bakıldığında hemen kürdlerden başka bir kavim oldukları hemen anlaşılmaktadır. Burada bir anti-parantez açmak gerekir. Tabiiki zaman ilerledikçe ve dünya globalleştikçe değişik halk toplulukları da birbiriyle kaynaşarak yeni bir melez nesil türüyor. Biz yukarıdaki düşünceleri kökler ve asli nesepleri anlamak için belirtiyoruz.

Bu kitap'ta aynı konuyu, yani farsların ''Hindistan'dan gelen ve dansçılık ve dilencilik yaparak geçimini sağlayan kavim'' hakkında ve onların kökenleri ile ilgili bilgiler sunuyor: Parseklerin (Dilerncilerin Tarihi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçmişte Arian'da ikamet eden ve Tahran, Hemedan, Azerbaycan, İsfahan ve Karduk bölgesine yaşamış halktır. Herodot şöyle diyor: 'medler altı kabileden oluşuyordu: Bunlara, paretakenler, strukhatlar, arizantlar, budiler, ve maglar deniliyordu'. İncil'de medlerin kökeni Nuh'un oğlu Yafet'e dayandırılır. Yunanca el yazmalarında onlardan ilk söz, MÖ 836 yılında, Asur kralı Shalmaneser III'e haraç ödedikleriydi. Bu nedenle, aralarındaki dilin yakınlığına rağmen, yunanca el yazmaları onları pers olarak kabul etmez. Herodite'ye gelince, kökenleri Zagros kabilelerinden birinin (Diaco) liderine kadar uzanır ve MÖ yedinci yüzyılın ortalarında bağımsız olduklarını ve Medya İmparatorluğu'nu kurduklarını ve Frutish'in ilk imparatoru olduğunu söyler. ve ondan sonra oğlu Hochchera'nın kralı Zerdüşt dinini benimsedi. MÖ 612 yılında Asur krallığını yıkmışlar ve MÖ 550 yılında Kral İstbağıs döneminde bir saray darbesiyle perslerin eline geçmiş ve imparatorluk devrilmiş, böylece Medya artık hakim olmamıştır. Medya o zaman perslerin hükümranlığına girmiştir. Medya bölgesi çok geniş bir alandır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ASSYRIAN TORTURERS
Assyrian Slave Drivers
KÖLECİ ASSUR İŞKENCELERİ

 

BARBAR-KÖLECİ ASUR İMPARATORLUĞU
MED VE BABİL MEDENİYETLERİ'NE KAN KUSTURDU

Babilli esirin, ailesinin kemiklerini öğütmek üzere işkence yapan asurlu askerler. Köleci asurlular zalimlilikleriyle ünlü bir imparatorluktu,
öyle ki Saray'ında duvarlar düşmanlarının derileriyle kaplıydı. Koparılmış insan başıyla duvarlar örülürdü Asur'da.
Silahsız iktidarsız esir bir insana işkence ve kötü muamele yapmak kültürü Ortadoğu tarihinde köleci asurlulardan başlıyor.

Acımasızlığıyla tarihte ün salmış köleci asurluların esir aldıkları kavimlere verdikleri cezalardan bir tanesi:
Kralın elindeki ipi tutsağın her iki gözünden geçirmiş, diğerleri ise düşman kralın oğullarının dillerinden ip geçirmiş bir şekilde işlenmiş bir rölyef..
Bu rşljefte köleci asurlular tarafından esir edilenlerin 'Zagros halkı' olduğu belirtilmiş, yani kürdlerin ataları..

Köleci Asurlular tarafından yapılan insanlık dışı, iğrenç ve son derece korkunç işkenceler

Köleleştirdikleri insanları kavimleri sürekli köle tutabilmenin en kolay yollarından biri olarak köleciler tarihten beri böyle insanlık dışı iğrenç ve son derece dehşet ve korku salabilen işkencelere ihtiyaç duyarlar. Rölyeflere de yansıdığı gibi, asurlular tarihte çok büyük insanlık dışı zulm yaptılar köleleştirdikleri kavimlere. Kürdlerin ataları urartular da köleci asurluların korkunç zulmüne uğrayan kavimlerden biriydi. Topkuca esir edilmişlerdi köleci asurlular tarafından. Ütretmeyen asurlular üreten, ürün sahibi ve zenginlik sahibi kavimlere saldırarak onların ürünlerine el koydukları gibi onları da köleleştirerek kendilerine çalıştırmaktaydılar. Köle yaptıkları kavimlerin bilgilerini kendileri için kullanmaktaydılar.Kürdlerin ataları çok eski tarihlerden beri üretici ve medeniyet kurucuları idi. Kürdlerin ataları ekin lk ekin ekmek, ilk hayvan ehlileştirmek/yetiştirmek gibi yerleşik topluma ilk geçen kavimlerdi. Üretmeyen, toplayıcı, avcı ve talancı olan köleci asurluların kürdlerin atalarına saldırmalarının biricik nedeni buydu: kürdlerin atalarının medeniyet kurucusu, ürünü bol, zengin yerleşik toplum olmaları.

Aynı tarihi sebepten dolayı modern tarihte de kürd halkına saldırılmaktadır. Üstelik kürdlerin ülkesi Kürdistan dünyanın en büyük petrol ve gaz rezervlerine sahiptir. Tarihte üretici ve medeniyet kurucusu kürdleri taciz ve köleleştirme çabaları en başta üretmeyen köleci asurlular tarafından kürdlerin atalarına yönelik yapıldı. Kürdlerin ataları en nihayetinde birleşerek asurluları bir daha siyasi olarak tarih sahnesine asla çıkmamak üzere haritadan sildiler. Günümüzde Kürdistan'ın zenginliklerini sömürmek için işgal eden köleci işgalci türkler tarihte köleci asurluların kürdlerin atalarına karşı yaptıkları işgal, yağma, tecavüz ve imha girişimlerinde bulunmaktadırlar. İşgalci türkler de tıpkı köleci asurlular gibi insanları (kürdleri) kendi boyundurukları altında tutabilmek için böyle çok büyük insanlık dışı işkence, zulm ve vahşlet uygulamaları yapmaktadırlar. Tarih Diyarbekir zındanı'nda buna şahittir. Ama tarih mutlaka şahit olacaktır ki işgalci, köleci islamo-faşist türkler tıpkı asurlular gibi kürdlerin eliyle bir daha siyasi olarak tarih sahnesine çıkmamak üzere ebediyen ve harfiyen tarihten silineceklerdir. İnsanlık suçı-u işleyen bütün köleci barbarlar gibi, işgalci islamo-faşist türkler de mazlum kürd halkı üzerinde uyguladığı bu soykırım ve zulüm uygulamalarının hesabını çok ağır bir şekilde ödeyecektir. Goran Candan

 

Medlerin (kürdlerin) köleci asurlular tarafından tutsak edildiğini gösteren rölyef. (çizimi) Tutsak edilenler arasında kadın, erkek ve çocuklar bulunuyor...

Deyok (Diyako) (M. Ö 710 - 657) Med kabilelerini bir araya getirip Med Devletini kurdu. Kabileleri 'Hagmanata' Hamedan şehrine getirdi.

Hamedan'ı başkent yaptılar. Şehrin anlamı "Buluşma yeri" ve "Herkes için şehir" demektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tabloya John Martin ku roja ketina Nîniwê vedibêje

Sala 612 BZ, 21ê adarê, kurd (Med) paytextê Asûrê Nînivê, Nînewa, (Nînowa) dişewitînin û dawi li zilma asûriyan tînin.
Keyê Mediyan Keyakser e li ser text. Keyaksar kurê Frawertîş/Fraortes, neviyê Diyako ye. Leqeba wî Huxşaθra, Huxşter "Stêra Xweş, Hukumdarê baş" e.
Jê re Key Husrew jî dibêjin. Piştî mirina wî kurê wî Aştiyako têr ser text împeratoriya Med dibe împeratoriya herî mezin a cîhanê.

 

John Martin (1789-1854) imzalı bu tablo Ninova'nın yıkılışını göstermektedir.

M.Ö 612, Ninova

Siyaksares dağınık Med kabilelerini birleştirerek düzenli bir ordu kurdu.
Med İmparatoru Siyaksares Babil Kralı Nabopolassarla ittifak yaparak 'Yeni Asur' devletine karşı saldırı başlattılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asur kaynaklarında Medlerin yaşadığı topraklara ve eski isimlerine 'Gutium' deniliyordu. (Guti - Kurti)

Siyaksares (Kürd Kral) düzensiz Med kabilelerini bir araya getirerek güçlü bir ordu yarattı.

M. Ö 612 yılında büyük düşmanları olan Asurlulara saldırıp Ninova'yı fethettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1860 tarihli Gravür: çinliler, hintliler, asurlular, Medler, Partlar, persler, ermeniler, araplar ve m ısırlılar

Medler ve partlar iki antik kürd devletidir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malayer, Med başkenti Ekbatana, bugünkü adıyla HaMEDan vilayetinde bağlı ikinci büyük şehirdir. Malayer'in tarihi Medlere (kürdlere) uzanmaktadır.

Mal (ev ve mülkiyet) anlamındadır. Medlerin kurduğu şehirlerden biridir.
Sasanilerin efsanevi Kürd Hükümdarı ve Komutanı Behram Çubin'in karargahı bu şehirdeydi.
1977 yılında yapılan kazılarda Behram Çubin'in kalesi ortaya çıkarılmıştır.
Burada yetiştirilen üzüm Dünya Üzüm Şehri olarak en önemli 53.Tarım mirası olarak tescil edilmiştir.
Medler iyi çiftçiler olarak bilinirdi. Bir çok medeniyete tarımı öğrettiler.

 

"Günümüzde Dünyanın kullandığı asfaltı, kürder ve sümerliler M. Ö 3000 yılında kullandılar.
Heykel ve oymalara çimento gibi bağlayıcı olarak kullandılar.
Medya antik kentinin duvar ve temellerinde kullandılar. Babil kulesinin tuğla harcında da kullanıldığı söyleniliyor."

Kongre Kütüphanesi LOC. Washington DC, Sunday Star, 1922

Kürdler tarihte ilk şehir kuran ve göçebe olmayan milletlerdendir. Çünkü çok büyük bir ihtimalle kürdler ekin ekme sanatını ilk uygulayan (Agrar Revolution) kavimdir.
Bilindiği gibi ekin ekme sanatını ilk uygulayanlar aynı zxamanda ilk yerleşik kavimdir de. İlk yerleşik yaşama geçen kürdlerin ataları, Büyük Ekim Devrimi'nden yaklaşık 1000 sene sonra da Pastoral Revolution'u (hayvan ehlileştirme ve hayvansal yiyecek ürünleri üretme sanatını da) bulduktan sonra bu defa bazı kürd klanları hayvancılıkla (göçebelikle) uğraşmaya başladılar. Ama Ekim Sanatı Devrim'nden bu yana kürdlerin büyük çoğunluğu, tıpkı bugün olduğu gibi köy ve şehiler
gibi irili ufaklı yerleşim merkezlerinde yaşamaya devam ediyorlardı.

Ectabana (Hemedan ) Med Kürd İmparatorluğunun, Zagros Dağlarının Doğusunda bulunan kraliyet ve şehir merkezi. Hemedan, tarihin en eski ve ilk şehirlerinden biridir. Med Kürd İmparatorluğunun başkentidir.

 

 

 

 

 

 

“Medler (kürdler) toplanarak bir konsey oluşturdular. Deyok’un arkadaşları konsey de söz istediler ve şöyle dediler ‘Kendi topraklarımız da sürünüyoruz.
Şiddet, adaletsizlik ve saldırılar altında ezilmeden Medya topraklarını barış içinde özgürce yönetelim..”

''Medler konsey de karar alarak Deyok'u Kral ilan ettiler. Böylece Med kabileleri birleşerek Med Devletini kurdular.''

Tarihçi Herodot (MÖ 484 - MÖ 425)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NISIAN HORSE

MEDLERİN EFSANEVİ TEK BOTNUZLU ATLARI
MED'LERİN KURDUĞU İSFAHANIN TEK BOYNUZLU ATLARI NISIAN HORSE,
Mitlere konu olmuş tek boynuzlu atlarının gerçek öyküsü; Nissian atları.
Nissian, at ırklarının eski ve soyu tükenmiş dev bir at ırkıdır.
Bu ırk aslen medlerin kurduğu İsfahan’ın Nisa ovalarında (şimdiki Ecemistan'ın doğu kesiminde) bulunan Nisia şehrine özgüydü. Bu at antik dünyada büyük talep görüyordu.
Atın yetiştirildiği yer olan Nisa'dan dolayı eski Yunanlılar ona dişi at, çinliler ise göksel veya otçul bir at dediler! Antik dünyanın en değerli atıydı ve şimdiye kadar var olan en güzel at olarak var oldu.
Kraliyet dişi atları aristokrasinin bir simgesiydi NISIAN HORSE o kadar ünlüydü ki, MÖ 130'da Çin İmparatoru (Wu-ti) onları satın alması için İran'a Chang Ch'ien adında bir general gönderdi. Görevinde başarısız olmasına rağmen, yolculuğu Batı'ya İpek Yolu'nu açtı. Yüzyıllar sonra, Pers kralı I. Şapur, Sasani döneminde yahudilere güzel bir beyaz dişi at hediye etti. Yahudiler, Mesih'lerinin bir eşek veya katırla geleceğine inandıklarından, ona Vadedilen Kişi adını verdiler.
At uzun boylu, çevikti ve her iki tarafı da farklı renklerle süslenmişti. Bir leopar noktası gibi noktalı ve yeni basılmış bir madeni para gibi altın rengiydiler. Geri kalanlar, vücutta koyu lekeler olan kırmızı ve mavi alabalıklardı. Dişi atların, yavrularına aktarılan ilginç yetenekleri vardır. Bunlardan biri boynuz olarak kabul edilen alnında (boynuz) kulp benzeri bir kemikti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihçi Strabon (M.Ö 63 - M.S 23) Vasburagan'ın (Van Gölü Çevresi) ermeniler tarafından işgal edildiğini aktarmaktadır.

Strabon'a göre Medlerin (kürderin) egemenliğindeki bu bölge Atropatena'ya aitti. (Medya Atropaneta Devleti)

Ermenilerin işgali sonrası bağımsız yapıya geçti.


Bilindiği gibi ermeniler Trakya'dan göç ederek Trans Kafkasya bölgesine gelmişlerdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medlerim, güçlü Kral Astyages'in kızı ve daha sonra Anşanlı Cambyses'in Kraliçe eşi
ve Büyük Cyrus'un annesi (Pers Ahameniş İmparatorluğu'nun hükümdarı ve Cyrus Cylinder adlı ilk insan hakları beyannamesinin yazarı) bir Medyan Prensesiydi.

 

Pek çok kişinin bilmediği şey ise Ahameniş pers kralı “Büyük Cyrus”un Lidya Myrmania ailesi ile akrabalığı olduğu ve en ünlü kralının Kroisos olduğudur.
Büyükannesi Büyük Cyrus, Lidya Kralı II. İlias'ın kızı “Lidyalı Arenis” ve adı med dilinde (Ashtoiko) olan eşi Medyan kralı “Astiag”dır.
Lydia'yı yöneten bu hanedanın kökleri hakkında büyük anlaşmazlıklar var.
Lydia Arenis, Cyrus'un babası Cambyses I ile evlenen Prenses Mandana'nın annesidir.
........
Herodot'a göre, medler ve lidyalı perslerle birkaç savaş yaptıktan sonra, bu savaşlar iki taraf arasında Babil aracılığı ile bir barış ve evlilik sözleşmesi ile sona erdi.
Bununla birlikte, iki taraf arasındaki bu akrabalık, Kroisos'un, özellikle Cyrus liderliğindeki perslerin ittifakının büyükbabasına ve otoritesine karşı ayaklandığını öğrendikten sonra, medlerle önceki ateşkesi genişletmeye ve bozmaya çalışmasını engellemedi. çünkü medler çok sayıda ve güçlü olduklarını ve daha fazla güce sahip olma hakkına sahiplerdi.
Karun bu karışıklıklardan yararlanmaya çalıştı ve Levant'ta Babiller, Mısır ve Yunan şehirlerinin bir takım kralları, Frigya Kralı Artakamas ve Arabistan Kralı Arragdus ile ittifak yaptı. Kroisos, Babil, Mısır ve Spartalı müttefiklerinden takviye bekleyerek krallığına batıya doğru çekildi. İki rakip kral daha sonra, asker sayısındaki büyük farka ve Lidya başkenti "Sard"ın bir kuşatmadan sonra düşmesine rağmen, Büyük Kiros'un Kroisos ve ardıllarına karşı kesin bir zaferle sonuçlanan Smyrna Savaşı'nda savaştı. 14 gün sürdü.
* Çok zengin olan Croesius'u tanıyordu ve onun hakkında yunanlılar tarafından anlatılan pek çok hikayeden bahsetmişti. her büyük servette bekleyen intikam.
Akhilleus'un yazdığı keşfedilmiş bir şiirde Kroisos'un, Asur'un son kralı Syracuse gibi kendisini ve servetini bir cenaze ateşinde yakarak kaçmak istediğini, ancak görevini yerine getiremeden Cyrus'un eline düştüğünü söyler. arzu. Cyrus, perslerin ateşe saygı duymasıyla orantısız bir ölüm yöntemiyle, mahkumunu canlı canlı öldürülmeye mahkum etti.
Pers kaynaklarını kullanan tarihçi Ctesias'a gelince, Kroisos'u yakma girişimi hakkında hiçbir şey söylemedi ve Medya'da Parini'nin yönetimini devrettiği Cyrus'un mahkemesine taşındığını ve bazı bölümlerin bulunduğunu söyledi. Artemis Tapınağı'nda, şu anda British Museum'da bulunan ve Yunanistan'da Karun'a ait bir hatıra yazıtı bulunan bir sütun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamedan (Sonradan verilen bu ad 'medlerin şehri' demektir. Eski adı Ekbatana idi 1884

Kürdlerin ve Dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Kürdlerin kurduğu Med İmparatorluğu'nun başkentiydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

''Medler iyi taş ustası ve metal işleme ustasıydılar. Medler aynı zaman da iyi binici ve at yetiştiricisiydiler.''
Bruno Jacobs, David Stronach (A Companion to the Achaemenid Persian Empire)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pers Kral'ı Darius Bardiya'yı ayakları altında ezerken ona yardım eden sihirbaz ve prensleri esir alıyor. Persler bir saray darbesiyle iktidarı ele geçirdikten sonra
acımasız bir şekilde medleri ezmeye başladı.

Medlerin 6. kabilesini sihirbazlar oluşturmaktaydı.

Bunlar arasında bilim insanları, falcılar, gök bilimciler, şifacılar vb insanlar bulunmaktaydı.

Darius, Bardiya'nın Smerdis olmadığını iddia edip bu kişinin Medyan kabilesinden sahtekar Gaumata olduğunu söylemiştir.

Tarihçilerin bu olay hakkında farklı görüşleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Median cuneiform scrip

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dager a (amblem a) Meda

 

 

 

 

 

 

 

Med (Kürd) sanatına ait rölyefler
Med sanatına dair nadir eserler günümüze ulaşmıştır.

Bu eserlerin bir kısmını Kürdistan'ın Doğu parçasını işgali atyında bulunduran İran devleti kendi ulusal müzesinde sergileyerek acemlerinmiş (farslarınmış) gibi sunuyor.

Kürdlerin (Medlerin) kurduğu Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Hamedan kazılarında bulunmuş Med döneminin sanatına dair en iyi örneklerden biri olan Altından yapılma Aslanlı Kupa ve Kadeh...

Med (Kürd) Devletinin kurucusu Deyok(Diako)tur.

Deyok, Aryan kabilelerini bir araya getirerek güçlü devletin temelini atmıştır. Eski kaynaklarda kurduğu devlete "Aryanların Ülkesi" denilir.

Madaları köleci asurluların zulüm ve tehlikesinden kurtarıp, Kürderin o zamanki düşmanı olan Asur Devletini yıkmıştır.

Medeniyet tarihi ÜRETENLERİN ÜRETMEYENLERİN saldırı ve talanına karşı direniş ve korunma mücadelesi tarihidir.

Farslar medlerden herşeyi öğrendi ve sonunda bir saray darbesiyle SALDIRARAK iktidarı medlerin elinden alıp medlerin ülkesini talan etti.

 

 

 

 

''Medler günümüzün kürderi olarak bilinmektedir. Hurri-Mittaniler medlerin öncüleridir.
Persler, medlerin kültürel miraslarını sahiplendiler ve başkentleri olan Ectabana'yı yerle bir ettiler.''

R. Z. Alekseevna, Medya Tarihi, 1903

 

Ren gulddolk och dolkhandtaget är ett lejonhuvud
Och den här dolken tillhör media civilisationen.

خنجر من الذهب الخالص ومقبض الخنجر عبارة عن رأس أسدين
وهذا الخنجر تعود للحضارة الميدية.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Semboleke medî

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 An Kurdish artifact that dates back to Kurdish Median Imperium
At British Museum:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The head of a bull from the Medes civilization, dating back to 678 BC
It is on display in the Warsaw Museum.

MÖ 678'e tarihlenen Med uygarlığından bir boğa başı
Varşova Müzesi'nde sergilenmek

 

 

 

 

 

 

 

The history of this cup belongs to the Med civilization of 678 BC,
We note that the Medes progressed in art.

Bu kupanın geçmişi MÖ 678 Med uygarlığına ait.
Medlerin sanatta çok ilerlediğini görüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Med (Kürd) Kralının heykeli, Hamedan Antik Şehri

Medler (kürdler) Asur Kralı III.Tiglat Pilser'in döneminde (M.Ö 745 - 727) büyük bir işgale uğradılar ve ağır vergiler ödemek zorunda kaldılar.

Katliam ve zorbalık karşısında Med aşiretleri birlik olmaya karar verdiler.

Heredot'un da değindiği 'Medlerin Birliği' olayı Asur işgalini sonlandıran büyük bir adım olmuştur. Medler arasında güçlü bir Aryan kabilesi olan Arizantas'da (Zendo) bulunuyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Manna Krallığı, Kurti ve Lullubilerin de içerisinde yer aldığı kürd aşiret konfederasyonlarının meydana getirdiği krallıktır.

Asur Kralı V. Şamşi-Ahad tarafından saldırıya uğradılar. "Şehirlerini yok ettim, sığırlarına el koydum" demiştir.

M.Ö 590'da Medlere dahil oldular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAGUSLAR

 


Maguşlar (Latince: Magus, Farsça: Maguš, Yunanca: μάγος), Hristiyan geleneğinde bebek İsa'ya "Yahudilerin Kralı" olarak hürmetlerini sunmak için Doğudan geldiğine ve hediye olarak altın, günnük ve mür getirdiğine inanılan soylu hacılar. İncilde 3 kişi olduğu söylenir ancak Med kaynaklarında 12 kişi olduğu söylenir.

Zerdüştçü, Mecûsî veya Maguş Zerdüştçülük dinine mensup kişi.

MAGUSLAR şimdilerde Acemistan ('İran') topraklarının kuzeyinde olan ANTİK MEDİA krallığının rahip sınıfıdır.
Maguşlar, Kuzey Aryan!'da kurulmuş olan antik Media Krallığının rahip sınıfıydı. Maguşlar sihir yapabilme, hadisleri ve rüyaları yorumlayabilme ve astrolojik öngörülerde bulunabilmeleriyle ünlüydüler.

Maguşların bu ritüel bilgisi nedeniyle Zerdüştlüğün tek gerçek rahipleri olduklarına inanılırdı. Maguşların Zerdüştleri etkileyip etkilemedikleri ya da onun takipçisi olup olmadıkları bilinmemektedir. Maguşlar, “Efendi Tepesi” denen tepenin üzerinde kesintisiz olarak nöbet tutarlardı. Büyük yıldız görünene kadar nöbet tutulması gerektiğine ve yıldız göründüğünde de büyük kurtarıcının geleceğine inanırlardı.
Maguşlardan -Müneccimler olarak- İncil´

Maguşlardan sadece Matta İncili'nin ikinci bölümünde bahsedilir:

« İsa'nın Kral Hirodes devrinde Yahudiye'nin Beytlehem Kenti'nde doğmasından sonra bazı yıldızbilimciler doğudan Yeruşalim'e gelip şöyle dediler: "Yahudiler'in Kralı olarak doğan çocuk nerede? Doğuda onun yıldızını gördük ve ona tapınmaya geldik."23 Kral Hirodes bunu duyunca kendisi de bütün Yeruşalim halkı da tedirgin oldu.4 Bütün başkâhinleri ve halkın din bilginlerini toplayarak onlara Mesih'in nerede doğacağını sordu.5 "Yahudiye'nin Beytlehem Kenti'nde" dediler. "Çünkü peygamber aracılığıyla şöyle yazılmıştır:6 'Ey sen, Yahuda'daki Beytlehem, Yahuda önderleri arasında hiç de en önemsizi değilsin! Çünkü halkım İsrail'i güdecek önder Senden çıkacak.'"7 Bunun üzerine Hirodes yıldızbilimcileri gizlice çağırıp onlardan yıldızın göründüğü anı tam olarak öğrendi.8 "Gidin, çocuğu dikkatle arayın, bulunca bana haber verin, ben de gelip ona tapınayım" diyerek onları Beytlehem'e gönderdi.9 Yıldızbilimciler, kralı dinledikten sonra yola çıktılar. Doğuda görmüş oldukları yıldız onlara yol gösteriyordu, çocuğun bulunduğu yerin üzerine varınca durdu.10 Yıldızı gördüklerinde olağanüstü bir sevinç duydular.11 Eve girip çocuğu annesi Meryem'le birlikte görünce yere kapanarak ona tapındılar. Hazinelerini açıp ona armağan olarak altın, günnük ve mür sundular.12 Sonra gördükleri bir düşte Hirodes'in yanına dönmemeleri için uyarılınca ülkelerine başka yoldan döndüler''.

 

 

Mederna i de heliga skrifterna (Med di nivîsên pîroz de)

Magus (latin: magus, persiska: maguš, grekiska: μάγος) är ädla pilgrimer som i kristen tradition tros att komma från östern för att hylla jesusbarnet som "judarnas kung" och ta med gåvor av guld, rökelse och myrra . I Bibeln sägs det att det finns tre personer, men i mediska källor sägs det att det finns 12 personer.

En person som tillhör den zoroastrianska tron, kallas för magusi eller magush.

MAGUS är den prästerliga klassen i det forntida kungariket Medien, nu norr om Persiens territorium ("Iran").Mediariket. De var kända för att kunna göra magi, tolka hadither (händelser) och drömmar och göra astrologiska förutsägelser.

På grund av denna rituella kunskap ansågs magusherna vara de enda sanna prästerna inom zoroastrianismen. Det är inte känt om magush påverkade eller följde zoroastrierna. Magus höll vakt på kullen kallad "Efendi Tepesi" utan avbrott. De trodde att vakten skulle hållas tills den stora stjärnan dök upp och att när stjärnan dök upp skulle den store frälsaren komma.
Magus nämns bara i det andra kapitlet i Matteusevangeliet:
"Efter att Jesus hade fötts i Betlehem, Judeen på kung Herodes' tid, kom några astrologer till Jerusalem från öster och sa: "Var är pojken född som kung av judarna? Vi såg hans stjärna i öster, och vi kom till tillbe honom."23 Detta sade kung Herodes. 4 Han samlade alla översteprästerna och folkets skriftlärda och frågade dem var Messias skulle födas.5 De ​​sade: "I Betlehem i Judéen." "Ty det är skrivet genom profeten:6 'O Betlehem i Juda, du är ingalunda den minsta av Judas ledare! Ty från dig kommer den ledare som ska vara herde för mitt folk Israel." 7 Då kallade Herodes till sig astrologer i hemlighet och precis i det ögonblick då stjärnan visade sig från dem.8 Han sände dem till Betlehem och sade: "Gå och leta noga efter pojken, och låt mig veta när du hittar honom, så ska jag komma och tillbe honom." 9 Efter att ha hört kungen gav sig astrologerna iväg. Stjärnan som de hade sett i öster ledde dem, och när de kom till platsen där barnet var stannade de.10 När de såg stjärnan blev de överlyckliga. 11När de gick in i huset och såg barnet med sin mor , Maria, de föll ner och tillbad honom. De öppnade sina skatter och bjöd honom guld, rökelse och myrra som gåvor.12 När de sedan blev varnade att inte återvända till Herodes i en dröm de hade, återvände de till sitt land på en annan väg.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim: Takht-e Jamshid"te (Persepolis) Medes kabartması... Image: Medes relief in Takht-e Jamshid (Persepolis)

“Medler iyi taş ustaları ve metal işçileriydi. Medler ayrıca iyi biniciler ve yetiştiricilerdi.

Bruno Jacobs, David Stronach (Ahameniş Pers İmparatorluğu'na Bir Refakatçi)


“The Medes were good stonemasons and metalworkers. The Medes were also good riders and breeders.

Bruno Jacobs, David Stronach (A Companion to the Achaemenid Persian Empire)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahamenişlerin sadece günümüz İranlıların olmadığı biliniyor. Ahameniş tahtına geçen pers kralı Xerxes (serhaş) Kürttür Babası Darius'ta Kürttür
I. Serhas, yıllardan bu yana babası Darius'un yunanlara karşı başlattığı savaşı sürdürmek için hazırlanıyordu. Atina'ya karşı büyük orduyla sefere çıktı. MÖ 484'te Serhas komutasındaki ordu Anatolya'ya vardı ve Çanakkale'de, Dardanel'in (Çanakkale Boğazı) karşı kıyısında yer alan Abidos'a gemilerden bir köprü yapıp askerlerini boğazdan karşıya geçirdi.

Avrupalı araştirmacilar KÜRD olduğunu ispatlıyor...

Çevirisi: ''Xerxes'in bugünkü kürdlerin ataları olduğuna genel olarak ve makul bir şekilde inanılıyor. Yine ünlü Selahaddin'in Rawadiei'nin Ayubit kolundan bir kürd olduğu anlaşılıyor; tarihçi Abulfeda da öyle diyor. Bunu Gibbon'dan sonra yazıyorum; Ancak hem padişahın hem de filozofun kanının karışmış olma ihtimalini öne sürüyor. Adı geçen kabilenin heterodoks ruh hali doktrini ile enfekte olduğunu üzüntü ve utançla gören Ortodoks araplar, "onun soyunun yalnızca anne tarafından olduğunu ve atasının, onların arasına yerleşmiş bir yabancı olduğunu ima ettiler." Bu kadar muhtemelen yeterlidir''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Sargon döneminde Asur'un başkenti olan Dur-Şarrukin'in giriş kapısı... Kürd süvariler tarihi kapının üzerindeler…

(Gravür Thomas Félix (1815-1875) tarafından 1893 yılında yayınlandı).

YORUM: Kürdçe'deki bu atasözü ''heger tu herî erş û werî Ferş jû tu yê dawiyê bêyî ber vî terîka reş''.. Yani ne kadar da yücelsen, ne kadar da uzaklaşsan, sonunda yine ayağımın önüne gelirsin demektir. Köleci asurlular kürdlerin atalarının topraklarını hep istila ettiler. Kürdlerin atalarını topluca köleleştirip kendilerine çalıştırdılar. Bunun ebedi olacağını sandılar. Ama kürdler nihayet birleşip, onları bir devlet erki olarak tarih sahnesine bir daha ASLA dönmemek üzere kelimenin tam anlamıyla haritdadan sildiler. Kürdler çok büyük bir güçtir ve bu gücün işgalcilerin üzerindeki etkisi korkunç derecede ve öok muzaazam olacaktır. Bakın o koskoca Asur imparatorluğunun başkenti şimdi kürd süvarilwerinin ayakları altındadır. İşgalci Tecaviz Cumhuriyeti türk ırk devleti'nin akibeti de budur: kürdlerin ayaklarının altı. Tarih sadece tekerrürden ibarettir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Ben, (Tritantaechmes) Siyaksares ailesinden (Med) Sagartyalıların kralıyım" (Rölyef, Bisutun)

Heredot'a göre Sagartyalılar, Medlere ittifak halindeydi. Göçebe olan Sagartyalılar yay ve ok kullanımında oldukça başarılıydılar.

Tritantaechmes, I. Darius tarafından katledildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

''Asur kaynalarndaki gerçek medler (Mad), Asur'un doğusunda, toprakları ta Hazar Denizi'ne kadar uzanan, çoğunlukla Hint-Avrupa dili konuşan ve aslen Aryan kavimlerinden olan kürt kavimleridir''.

İngiliz Asurolog ve dilbilimci Archibald Henry Sayce (1845-1933) Oxford Üniversitesi'nde Asuroloji Profesörü
Kaynak: Dünya Tarihçilerinin Tarihi. Bölüm II Medyan İmparatorluğu Sayfa 584 Cilt II

ÖNEMLİ NOT:
Adı da üzerinde olduğu gibi Asur ülkesi: 'Asur ülkesi' demek olan Suriye topraklarıdır ve ekime elverişli olmayan çorak Suriye çöl toraklarında yaşamış olan
ve tıpkı orta Asya steplerindeki türkler gibi geçimlerini toplayıcılık, avcılık ve talanla yapan hiç üretmemiş, başka kavimlere ve özellikle de doğudaki komşuları kürdlere saldırarak
kürd kavimlerinden bazılarını esir alıp köleleleştirip onların tarım ve hayvancılık, sosyal yaşam alanındaki bilgi ve becerilerini kullanan köleci asurluları anlatan Sir Henri Layard ve bu adı yukarıda geçen
diğer ingiliz arkeolog Archibald Henry Sayce asurluların bu son dönemlerde hıristiyan olmalarından dolayı kayıran, abartan ve bu şöven duygularla, bilime ve bilim adamına yakışmayan kürd kavimlerini
ve tarihi Kürdistan topraklaını küçümseyen ve hiç doğru olmayan belirlemeler yapmıştır


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Contemporary Kurd - Antique (Median) Kurd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diaku Publications

"Medlerin diline dair metinler çok kısıtlıdır.

Bu metinler üzerinden dilbilgisini yeniden yapılandırmak oldukça güçtür.

Mevcut metinler üzerinde yapılan araştırmalar Med dilinin Kürdçe'ye yakın olduğunu dolayısıyla Kürdçe'nin Med dilinden geldiği açıktır."

P. Lecoq, Pers Yazıtları Akademik Araştırma, Paris, 1997

 

 

 

 

 

 

 

 

''Persepolisteki (Taht-ı Cemşid) figür ve heykel gelenekleri Medya geleneklerine göre yapılmıştır. Perslerin bu özellikleri Medlerden aldıklarını anlaşılıyor...''

Igor Dyakonov,
Med Tarihi

 

 

 

 

"Ben, (Tritantaechmes) Siyaksares ailesinden (Med) Sagartyalıların kralıyım" (Rölyef, Bisutun)

Heredot'a göre Sagartyalılar, Medlere ittifak halindeydi. Göçebe olan Sagartyalılar yay ve ok kullanımında oldukça başarılıydılar.

Tritantaechmes, I. Darius tarafından idam edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Heretotos, Herettus, Heredot

Heredot Lkyalı bir ozan şairdir. Yani yunan değil ve Lkyalı Luvilerdendir. Heredort kör bir ozandır ve kürdlerin dengbej tabir ettiği şekilde olayları şarkılarla sunan bir ozandır.
Tarihi olayları da duyduğu gibi yansıtsan biri. Daha sonradan yunanlılar kendilerine göre kahramanlaştırmışlardır.MÖ 5. yüzyılda Heredot'un tanıdığı dünya sadece bu haritadaki yerlerden ibaretti.

 

 

 

 

 

Klaudios Ptolemaios yani Batlamyus atlasını çizen kişi 90 yılında Misir İskenderiyesi'nde doğuyor..
O süreçte yaptığı haritalarda 'Kürd dağlari', 'Media', 'Ruha', Kurdistan coğrafyasının sınırlarını çizmiş..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Media

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Medes

An image of a Medes man under consideration of the genetic and phenotypic data of the Median people.

Digital calculation and drawing by BADD DABB C2022

 

Mederna
En bild av en Medes-man under övervägande av medianfolkets genetiska och fenotypiska data.
Digital beräkning och ritning av BADD DABB C2022

Mederna
En bild av en Meder-man, med tanke på Meders genetiska och fenotypiska data.
Digital beräkning och ritning av BADD DABB C2022

Imaginär teckning av en medelmåttig man efter att ha övervägt genetiska och tydliga data från medelmåttiga människor
Digitalt konto och teckning BADD DABB

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

''BARBAR KÜRDLER'' vs ''UYGAR ASURLULAR''

 

II. Sargon komutasındaki asurlular bir kürd şehrini yakarken.

Eugène Flandin (1809-1899)

 

Tarihin tamamen üretenlerin, üretmeyenlerin saldırı, talan ve istilasına karşı direnen kavimlerin tarihi olduğu günümüzün ultra modern bilimsel teknik tarih tetkik ve incelemeleriyle çok net bir şekilde anlaşılmıştır. Hala, günümüze kadar da kadim neolitik bir dil konuşan kürdler ilk üretici bir kavim olma özelliklerinden dolayı, toplum ve medeniyet kurucuları idi. Kürdlerin komşuları, üzerinde yaşadıkları topraklar üretime elverişli olmadığından dolayı, sistematik üretim toplumu olamamış kavimler olarak, üretim fazlası zenginlikler sahibi kürd toplumlarına saldırmışlardır. Kürdler direnerek karşı koymuştur. Saldırganlar ganimet alabilmek için daha da katılaşıp, daha da saldırganlaşmak ihtiyacında kalmışlardır ve bu barbarlıkta sınır tanımayan ve tarihe 'köleci asurlular' olarak geçen Asur İmparatorluğu, tarihin uzun bir döneminde kürd krallık ve imparatorluklarına saldıran ve zulmeden başat tarihi bir güç olmuştur. Ne gariptir ki bugün tıpkı Türkiye örneğinde olduğu gibi saldırganlar uygar, saldırıya uğrayanlar ise barbar kavim oluvermişlerdir bazı tarih yazarlarının gözünde. İlk toplum ve ilk medeniyet yaratan kürdler nasıl barbarlaştırılmıştır, bunda hangi ideoloji ve hangi siyasetin rolü olmuştur, incelenerek tam aydınlatılmalıdır. Bu sorunun cevabını almak için fazla da geriye gitmeye gerek yoktur. Herne kadar kendi ülkelerinde Bereketli Hilal topraklarının bulunduğu Mezopotamya'daki gibi büyük çaplı bir toplumsal üretim biçimi sahibi olmayan yarı-üretken yarı yağmalayıcı olan bazı kürd komşu kavimleri, Milattan öncesinde de üretken kürd krallıklarına ve medeniyetlerine saldırmış olsalar bile, Milattan Sonra 600-700 yıllarından itibaren kürdlerin komşuları tarafından kürdlere yapılan saldırılar kürdleri bugün bu tanınmaz hale sokmuştur ve özellikle de islami siyasi ideoloji.. Kısacası islamdan sonra kürdler kürd olmaktan tam çıkarıldı, hatta varlıkları bile bu ideoloji ile inkar edilerek insan bile sayılmadılar, insanlıktan bile çıkarıldılar! Eğer kürdlerin tarihi, dili ve kültürleri inkar ve yok edilmeseydi barbarlar kendilerini nasıl uygar olarak gösterebilirlerdi?

En son kürd inkarı ve imhası ise, 1923'ten sonra TÜRK IRK DEVLETİ TÜRKİYE tarafından kürd halkına karşı barbar bir metodla amansızca uygulanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1885 tarihli gravür…

Medlerin son kralı Astyages, II.Cyrus’a savaşta yenildi.

Cyrus kürdlerin başkenti olan Ecbanata‘ya Hamedan) giriş yapıyor. Medlerin başkenti yağmalandı ve antik şehir yıkıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W. Burton Harris 1866-1933

"The Kurds are the descendants of the Medes, the Parthians, and the Cordians"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HARRAN STELİ

Harran Steli medlerin varlığının düşmanları olan asurlular tarafından kayıt altına alınmış en önemli bir kanıtıdır.
Bundan da önemli olan, söylediğinin aksine medler, perslerin var olduğu dönemden çok önce var olduğunu Persler mal edilen tarihin aslından medler (kürdler) olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.
Harran Steli (Pritchard, s. 362–63), Nabonidus'un on dördüncü veya on beşinci yılında, yani MÖ 542 ila 540 yıllarında, Ehulhul'daki tapınağın restorasyonunu anmak için yazılmıştır. Nabonidus, saltanatının onuncu yılında
(MÖ 546 veya 545), düşman kralların onu Babil'e dönmeye nasıl davet ettiğini anlatır. Krallar, "Mısır ülkesinin , medlerin, arapların ülkesinin ve tüm düşman (ülkelerin) krallarının [ vl için KUR: URU, şehrin] kralları" olarak adlandırılır.
Bunun önemi, Nabonidus'un krallığını medler ve perslere kaptırmadan sadece bir ila üç yıl önceki tarihinde yatmaktadır. Herodot'a ve onu takip eden modern tarihçilerin fikir birliğine göre, Cyrus'un sözde medlere boyun eğdirip MÖ 559'da birleşik imparatorluğun hükümdarı olmasından yaklaşık 13 veya 14 yıl sonraydı. Nabonidus, yakında başkentini ele geçirenlerin lideri olacak olan perslerden bahsetmiyor.
Bu, Ksenophon'un perslerin, o zamanlar Med-Pers konfederasyonunda hala bağımlı ortak oldukları ve Cyrus'un amcası II. Cyaxares'in altında Media kralı olduğu resmiyle tutarlıdır.
Mevcut yazıtın bu şekilde yorumlandığı söylenmediği sürece, günümüze ulaşan hiçbir yazıtın hiçbir yerinde Cyrus Medyanın kralı olarak adlandırılmamıştır; bu, Cyrus'un "Anshan kralı", "Pers kralı", "büyük kral" ve diğer benzer unvanlarla anıldığı diğer kaynaklarla çelişir.
Bu nedenle Harran Steli, Babil'in düşüşünden kısa bir süre önce, adı verilmeyen Medlerin kralının sadece var olmakla kalmayıp, Babillilerin Cyrus ve perslerden daha önemli bir düşmanı olarak kabul edildiğinin kanıtıdır.

Zaze Mahabadi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The nations of Kurdistan, the Kurdish tribes
Manda Maday or "Medi".
A Chronological historical study


The name of the country, Media, gave its inhabitants the name of the Medes, “Manda.” It has a general usage and suggested meaning.
The last and modified opinion of professor says himself, as found in his recent paper in the Contemporary Journal, where “Manda” or “Uman Manda” is described as “the nomadic nations of Kurdistan.”

Based on Research Results from Hebrew, Greek, and Cuneiform Sources, Joseph Horner, Library of Congress, 1901

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Armeniskt manuskript känt som: Matenadaran MS 7117
Det innehåller den enda kända historiska texten i mediska språket, som är en kurdisk kristen bön idag.
Manuskriptet Yovanis Archisi och Thomas Mitsov skrevs mellan 1430 och 1446 e.Kr. och kopierades från denna mycket äldre original.
Det finns en kort kristen bön i det armeniska manuset som härstammar från det kurdiska mediska språket.

Den kurdiska texten:

"Pakî Xwedê
Det rena i mitt sinne
Paki fumarc
Resten av Gud, resten av besväret
Pakî Vomarge
Helig helig och mäktig Gud.
Helig odödlig,
som korsfäste sig för oss, förbarma dig över oss"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÜRDLER - MEDENİYETİN EN ESKİ KAVMİ

Medeniyet medeniyet olalı, Kürdistan topraklarından başka bir yerde yaşamamış olan kürdlerin tarihinin 'olmaması' mümkün müdür?

Kürdler yeryüzüne gökten zembille indirilmediler. Ülkemizi elimizden alan barbar fetihçi-müslüman araplar, türkler ve acemler (farslar), işgalci oldukları gibi aynı zamanda büyük bir talancı ve HIRSIZDIRLAR. Tarimizi bile çaldılar.

Örneğin Dr İsmail Beşikçi'nin dediği gibi, Kürdistan'da arkeolojik kazılar neticesinde ortaya çıkan tarihi eserleri, binlerce yıdlır Kürdistan'da yaşayan kürdlere ait olan bu tarihi eserleri bile, kürdlere değil ama, ya asurlara, ya ermenilere, ya araplara, ya acemlere (farslara) ve hatta bölgeye daha dün gelmiş türklere bile ilişkilendirirler.

Buna ahlaksızlık ve hırsızlık ve hatta medeniyet düşmanlığı denir. Çünkü kürdler ve kürdlerin üzerinde yaşadığı ülkeleri Tarihi Kürdistan, medeniyete en büyük hizmetleri vermiş bir ülke ve halktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Astyages, împaratorê dawî yê medan. 585.550 BZ
Ji aliyê neviyê xwe ve (xurê keça xwe) ji ser text hat daxistin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hekataios Miletus “Coğrafya’nın Babası” (M.Ö 550-476) olarak bilinir.

Ksenofon (M.Ö 400) Karduki dediği kürdlerin atalarına Hekataios “Gordi - Kordi” demiştir.

Hekataios’un haritasında Media bölgesi içerisinde savaşçı halk olan Gordi’yi (Kurdi) görmektesiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Medes - Perses = Two completely DIFFERENT peoples

Medes are ancestors of the Kurds

Perses accoring to Assyrian sources and Herodotes:
“A tribe that came from India and earned their living by dancing and begging. The Medes were the masters and the Persians belonged to a lower caste"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MED KURD IN

Armenian writer from 1307 Haytun/History of Armenian Literature
In his book "Flower of Oriental Tales" he wrote that the "Romans took heavy taxes from Egypt.
When the Arabs came to Egypt, they chose a member of Muhammad's tribe as their leader.
The Arabs took Egypt from the Medes, who are now called the Kurds. Haytun also mentions Saladin the Kurd, the Ayyubid, who conquered Egypt."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANABASIS

PARTHIA

KOMOH-KOMAGENE

SOMER-SUMER

ŞEDDADÎ

KURDERNAS HARKOMST

 

 

DÎROKA KURDA

 

 

 


Foundation For Kurdish Library & Museum